Co musisz zrobić aby twój Fikus Płaczący był długowieczny? 0
Długowieczność Figowca płaczącego. Zadbaj o swojego.

Fikus  Benjamina to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych uprawianych w Polskich domach. Zdarza się, że nazywamy go pieszczotliwie ‘beniaminkiem’ lub ‘fikusem płaczącym’. 

 

Z tego Artykułu dowiesz się więcej o:

  • Jednym z powodów gubienia liści jest niska wilgotność powietrza
  • Lubi zraszanie
  • Filtruje i oczyszcza powietrza z toksyn a także produkuje dużą ilości tlenu. 
  • Znacznie lepiej czuje się w ciasnej doniczce

 

 

Ficus Benjamina- charakterystyka

Fikusa Benjamina najczęściej kojarzymy jako małą lub średniej wielkości roślinę wyglądem przypominającym urocze drzewko dorastające maksymalnie 2 metrów, w naturze jednak Figowiec Benjamina to sporych rozmiarów drzewo, które osiąga wysokość nawet ponad 5 metrów. Fikusy to rośliny należące do rodziny morwowatych. Fikus to bardzo obszerny gatunek obejmujący ponad tysiąc odmian będących zarówno krzewami, drzewami a także pnączami. Fikus Benjamina naturalnie porasta obszary Azji Australii oraz Oceanii. Ciekawostką jest, że Fikus Benjamina jest uznawany jako oficjalne drzewo miasta Bangkok w Tajlandii. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych Fikus może pochwalić się ‘supermocą’ filtrowania i oczyszczania powietrza z toksyn a także produkowania dużych ilości tlenu. 

 

Ficus Benjamina- odmiany

Pomimo, że Fikus Benjamina sam w sobie jest odmianą fikusa sam doczekał się swoich odmian. Za najciekawsze i najbardziej warte przedstawienia uważamy:

 

  • Ficus Benjamina Green Kinky- tak zwany klasyczny ‘beniaminek’, charakteryzuje się drobnymi skórzastymi, gęsto osadzonymi liśćmi o żywo zielonym kolorze

 

  • Ficus Benjamina Kinky- formą przypomina swojego poprzednika jednak jego liście posiadają wariegacje (białe odbarwienia), co czyni go (według nas) jeszcze bardziej atrakcyjnym!
  • Ficus Benjamina Golden King- charakteryzuje się złocisto-zielonymi liśćmi posiadającymi białe przebarwienia;
  • Ficus Benjamina Starlight- według nas to jedna z najciekawszych odmian charakteryzująca się niesamowitym, zielono-białym ubarwieniem.

 

Ficus Benjamina- podlewanie, zraszanie i nawożenie 

Ficus Benjamina to roślina, która słabo znosi zalewanie i zastój wody w doniczce dlatego roślinę podlewamy dopiero, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Z uwagi na egzotyczne pochodzenie Figowce wymagają wysokiej wilgotności powietrza dlatego zalecane jest ich regularne i częste zraszanie lub wspomaganie się nawilżaczem powietrza. Fikusy nawozimy w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) średnio raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych lub biohumusem uniwersalnym 

 

Ficus Benjamina- stanowisko

Idealnym stanowiskiem dla Fikusa jest miejsce jasne, gdzie Roślina nie będzie narażona na bezpośredni wpływ promieni słonecznych co mogłoby skutkować poparzeniem liści. Warto pamiętać, że fikusy nie tolerują przeciągów i niskich temperatur, wystawienie ich na takie warunki powoduje gubienie liści Fikusa. 

 

Ficus Benjamina- podłoże i przesadzanie

Fikusa preferuje podłoże żyzne i przepuszczalne. Doniczka do ,której będziemy przesadzać Benjamina nie powinna być duża. Najlepiej czuje się w lekko ciasnej doniczce rosnąć w niej najszybciej.

Młode rośliny przesadzamy każdego roku wiosną gdy korzenie wychodzą poza obręb doniczki. U starszych przerośniętych, osobników wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

 

Ficus Benjamina- rozmnażanie

Ficusa benjamina możemy rozmnożyć w wodzie.  Ucinamy wierzchołkowy zdrewniały fragment o długości 15-20 cm i wkładamy do naczynia z wodą. Woda musi zakrywać miejsce odcięcia dolnej części liścia. Fikusa zostawiamy w temperaturze 20-24 stopni celsjusza. Gdy korzenie osiągną 2-3 cm wkładamy roślinę do dedykowanego podłoża.

 

Rozmnażanie przez pędy Fikusa.

 Najprostsza metoda rozmnażania Benjamina. Sekatorem ścinamy zdrewniały pęd o długości 15-20 cm wysokości, odrywając dolne pędy do momentu pozostawienia 3-4 wierzchołkowych liści, usuwając przy tym stożek wzrostu pobudzając przy tym roślinę do wzrostu. Przygotowaną sadzonkę wkładamy do ukorzeniacza a następnie przekładamy do dedykowanego podłoża. Temperatura otoczenia powinna oscylować w okolicach w granicach 20-24 stopni celsjusza. Fikusa nie narażamy na bezpośrednie słońce dbając również o stały poziom wilgotności.  Po upływie 4-5 tygodni gdy korzenie wyrosną, przesadzamy roślinę do większej doniczki.

 

 

                                                                         

Dlaczego Fikus benjamina gubi liście?

Negatywnych czynników wpływających na gubienie liści jest wiele. Najczęstszymi problemami wpływającymi na ten stan rzeczy jest: 

  • Niska wilgotność powietrza
  • Mała ilość światła
  • Przesuszenie podłoża

 

Zobacz również inne wpisy

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium