Bezpieczne wysyłki zimą

Inni klienci kupili również
Epipremnum Cebu Blue 150 cm
Epipremnum Cebu Blue 150 cm
98,00 zł
Washingtonia filifera Waszyngtonia nitkowata 120 cm
Washingtonia filifera Waszyngtonia nitkowata 120 cm
65,00 zł
Crassula ovata 'Hobbit' Grubosz
Crassula ovata 'Hobbit' Grubosz
35,00 zł
szt.
Filodendron Philodendron squamiferum
Filodendron Philodendron squamiferum
49,99 zł
szt.
Palma Chamedora Wytworna ≈ 35 cm
Palma Chamedora Wytworna ≈ 35 cm
18,80 zł
Calathea 'Fusion White'
Calathea 'Fusion White'
95,00 zł
szt.
Hoya Australia, Hoya Carnosa
Hoya Australia, Hoya Carnosa
40,00 zł
 Sansevieria trifasciata Moonshine
Sansevieria trifasciata Moonshine
40,00 zł
szt.
Epipremnum Happy Leaf
Epipremnum Happy Leaf
36,00 zł
szt.
Senecio herreianus, Starzec
Senecio herreianus, Starzec
24,50 zł
Yucca elephantipes Juka gwatemalska
Yucca elephantipes Juka gwatemalska
76,00 zł
Afelandra stercząca Aphelandra squarrosa Dania
Afelandra stercząca Aphelandra squarrosa Dania
33,00 zł
Warto przeczytać
Piękna i szalona Calathea. Wskazówki dotyczące uprawy. 0
Calathea- Odmiany, uprawa i pielęgnacja

W ostatnich latach coraz więcej osób podąża wizją stworzenia własnego “Urban Jungle” w swoim domu! Z całą pewnością właśnie dzięki Calathei można w łatwy sposób stworzyć w swoim wnętrzu efekt domowej dżungli.  Wywodzą się one z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze niektóre jej odmiany wyrastają maksymalnie do 100 cm więc występują one w niższych warstwach lasów tropikalnych. Są to rośliny dość wymagające, jednak przy zapewnieniu im odpowiednich warunków będą wdzięcznie cieszyć oko swoim oryginalnym pokrojem.  

Opis gatunku i odmiany Calathei.

Na świecie istnieje już ponad 300 odmian tego gatunku. Różnią się one kształtem i kolorem liści a także pokrojem rośliny. To właśnie liście czynią tę roślinę wyjątkową- większość z nich wygląda jak ręcznie malowane posiadająca najróżniejsze kolory oraz zdobienia. Niektóre z liści Calathei są aksamitne w dotyku co dodatkowo sprawia, że różne je gatunku są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Przedstawiamy  popularne odmiany Calatha.

 

Calathea Orbifolia (Kalatea Okrągłolistna)- roślina o dużych, owalnych, zielonych liściach, które są zdobione jasnymi, kremowymi, regularnymi pasami. 

 


Calathea Orbifolia

Calathea Rufibarba (Kalatea Falistolistna)- odmiana o dekoracyjnych lekko falistych i aksamitnych w dotyku liściach.

Calathea rufibarba

Calathea Warscewiczii- odmiana kolekcjonerska o jedwabnej strukturze liści. Widoczne unerwienie w jasno zielonym odcieniu. Blaszka liścia z dołu cechuje się różowym kolorem.

 

Calathea Warscewiczii

Calathea Roseopicta Rosy (Kalatea Różowokropkowana)- odmiana o atrakcyjnym ubarwieniu. Jej liście z brzegów są ciemnozielone natomiast środek wypełniony jest różem. 


Calathea Roseopicta Rosy (Calathea Różowokropkowana

Calathea Fusion White- odmiana kolekcjonerska o oryginalnym zielono-białym ubarwieniu z fioletowymi rewersami. 


Calathea Fusion White


Gdzie umieścić Calathea?

Kalatea najlepiej czuje się w miejscach jasnych lub półcienistych gdzie światło jest rozproszone a ona nie jest narażona na bezpośrednie promienie słoneczne. Zatem najlepiej będzie czuła się na zachodnim parapecie. 

Z uwagi na to, że w naturze rośnie w cieniu innych roślin w lasach tropikalnych Calathea źle znosi przeciągi i gwałtowne różnice temperatur. Potrzebuje ciepłego i wilgotnego powietrza. Najlepiej czuje się w temperaturze 18-25 stopni celsjusza. W naturze Kalatea rośnie w około 50% wilgotności powietrza. Taką wilgotność pozwoli zapewnić jej przebywanie w łazience lub używanie w jej pobliżu nawilżaczy powietrza (należy pamiętać, że im wyższa temperatura tym wyższa wilgotność powietrza jest dla niej odpowiednia).

 

Podlewanie i zraszanie Calathea. Kiedy jest dobry moment?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Kalatea powinna mieć stale delikatnie wilgotne (nie mokre!) podłoże. Calathee podlewamy latem 2-3 razy w tygodniu zimą natomiast rzadziej. Podlewamy je letnią miękką przegotowaną wodą lub deszczówką. Pamiętajmy o tym, żeby żadnych roślin nie podlewać zimną wodą
Kalatea wymaga regularnego zraszania miękką, przegotowaną i odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Latem zraszamy nawet codziennie z kolei zimą co 2-3 dni.

 

Kiedy jest dobry czas nawożenia Calathei?

Kalatea w okresie od wiosenno-jesiennym (okres wzrostu) wymaga nawożenia około co dwa tygodnie nawozem takim jak np. Biohumus 

 

Calathea Lancifolia (Calathea Lancetolistna)

 

Jak przesadzać i jakie podłoże wybrać?

Kalathe (i wszystkie inne roślin!) zalecamy przesadzać od razu po zakupie, ponieważ najczęściej sprzedawana jest w słabej jakości podłożu torfowym. O następnych przesadzaniach powinna decydować wielkość doniczki- jeżeli jest widocznie za mała przez co hamuje wzrost nowych liści Calathei należy przesadzić nawet co roku na wiosnę. Nalezy pamiętać aby przesadzać Calathee do doniczki rozmiar większej obowiązkowo umieszczając drenaż na dnie doniczki. 

Calathea preferuje podłoże próchniczne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Idealnie sprawdzi się podłoże do roślin marantowatych zieloniutko.pl

 

Calathea bezpieczna dla zwierząt?

Tak! Kalatea to roślina w 100% bezpieczna dla zwierząt i dzieci.
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl