
Sansewieria nazywane także wężownicą oraz potocznie “Językiem Teściowej”- kiedyś zmora szkolnych korytarzy i gabinetów lekarskich, dziś "must have" każdej domowej dżungli!
Podobno piękno tkwi w prostocie- zdecydowanie się z tym zgadzamy! Nie bez powodu mianowano je określeniem żelazne rośliny- sansewierie potrafią zaadaptować się do każdych warunków i z pewnością przy minimalnym wysiłku się z każdym właścicielem (nawet takim, który nie ma ręki do roślin!). PS. Sansewieria to prawdziwe superbohaterki i posiadają moc oczyszczania powietrza a także wytwarzania dużych ilości tlenu!
Skąd pochodzi Sansewieria?
Sansewieria w większości pochodzą z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Wywodzi się z rodziny szparagowatych. Co może zadziwić wielu z was- Sansewieria spokrewniona jest z Draceną! Sansewieria to sukulenty, których mięsiste liście przypominające wyglądem szable (w których Sansewierie magazynują wodę) przybierają różne kształty i kolory oraz wzory w zależności od gatunku.
Ile i jakie są odmiany Sansewierii?
Dotychczas opisano niemal 70 różnych gatunków Sansewierii. Najpopularniejszą odmianą, tą którą przed laty spotkać można było na każdym szkolnym korytarzu jest Sansewieria Gwinejska (Sansevieria Trifasciata), w obrębie tego gatunku wyróżniamy różne formy Sansewierii najpopularniejszymi z nich są: “Black Gold”, “Laurentii”, “Moonshine” PS. Wszystkie te gatunki kupicie w naszym sklepie!
Drugim najczęściej wyszukiwanym, jednak nie mniej pożądanym gatunkiem Sansewierii jest Sansewieria Cylindryczna (Sansevieria Cylindrica), inaczej zwana także walcowatą. Charakteryzuje się smukłymi liśćmi o okrągłym przekroju, które często zaplatane są w warkocze aby podnieść atrakcyjność wizualną rośliny.
Kolejną przyciągającą wzrok odmianą Sansewierii jest Sansewieria Bacularis, która przy zapewnieniu odpowiednich warunków świetlnych, oszczędnym podlewaniu i nie narażaniu jej na przeciągi zakwitnie i będzie cieszyła wasze oko efektownymi biało-liliowymi kwiatami.
Odpowiednie stanowisko dla Sansewierii?
Sansewieria, nazywana rośliną żelazną poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach! Odpowiednie będzie dla niej zarówno stanowisko słoneczne jak i zacienione. Idealna
temperatura otoczenia dla Sansewierii wynosi od 21 do 24 stopni celsjusza, jednak roślina bez problemu znosi temperaturę do 30 stopni celsjusza. W okresie zimowym temperatura powinna być nieco niższa, jednak nie niższa niż 15 stopni.
Jak podlewać i nawozić Sansewierie?
Sansewieria jest sukulentem, który w swoich mięsistych liściach magazynuje wodę, przez co Sansewierie przygotowane są na wytrzymanie długiego okresu czasu bez wody. Najważniejszą zasadą przy podlewaniu sansewierii jest- NIE PRZELEWAĆ! Nadmierna ilość wody i jej zastój w doniczce skutkuje tym, że roślina gnije a następnie umiera. Tak więc na pytanie jak podlewać Sansewieria odpowiadamy- bardzo oszczędnie! Dodatkowo Sansewieria nie wymaga zraszania.
Jeżeli chodzi o nawożenie Sansewierii sprawa ma się podobnie jak w kwestii podlewania- oszczędnie! W okresie wiosenno-letnim rekomendujemy nawożenie nie częściej niż raz w miesiącu połową dawki nawozu rekomendowanej przez producenta. W okresie jesienno-zimowym z kolei całkowicie zaprzestajemy nawożenia.
Dobór korzystnego podłoża i przesadzanie Sansewierii.
Podłoże dla Sansewierii powinno być przepuszczalne i próchnicze, świetnie sprawdzi się uniwersalna żyzna ziemia do kwiatów zielonych z dodatkiem piasku.
Należy pamiętać, że Sansewieria są roślinami, które preferują mniejsze doniczki. Nie przesadzamy rośliny dopóki nie daje nam wyraźnych znaków, że tego właśnie potrzebuje (duża ilość wystających korzeni z doniczki, “wiszące” liście). Wtedy przesadzamy Sansewierie wiosną.
Nasza roślina jest bezpieczna dla zwierząt?
Niestety Sansewierie są trujące dla zwierząt :(
Mamy nadzieję, że tym tekstem przybliżyliśmy wam nieco temat Sansewierii. Zapraszamy do zapoznania z poprzednimi wpisami i do zobaczenia.