Bezpieczne wysyłki zimą

Inni klienci kupili również
Epipremnum Cebu Blue 150 cm
Epipremnum Cebu Blue 150 cm
98,00 zł
Washingtonia filifera Waszyngtonia nitkowata 120 cm
Washingtonia filifera Waszyngtonia nitkowata 120 cm
65,00 zł
Crassula ovata 'Hobbit' Grubosz
Crassula ovata 'Hobbit' Grubosz
35,00 zł
szt.
Filodendron Philodendron squamiferum
Filodendron Philodendron squamiferum
49,99 zł
szt.
Palma Chamedora Wytworna ≈ 35 cm
Palma Chamedora Wytworna ≈ 35 cm
18,80 zł
Calathea 'Fusion White'
Calathea 'Fusion White'
95,00 zł
szt.
Hoya Australia, Hoya Carnosa
Hoya Australia, Hoya Carnosa
40,00 zł
 Sansevieria trifasciata Moonshine
Sansevieria trifasciata Moonshine
40,00 zł
szt.
Epipremnum Happy Leaf
Epipremnum Happy Leaf
36,00 zł
szt.
Senecio herreianus, Starzec
Senecio herreianus, Starzec
24,50 zł
Yucca elephantipes Juka gwatemalska
Yucca elephantipes Juka gwatemalska
76,00 zł
Afelandra stercząca Aphelandra squarrosa Dania
Afelandra stercząca Aphelandra squarrosa Dania
33,00 zł
Warto przeczytać
Wszystko co musisz wiedzieć o MONSTERZE 0
Wszystko co musisz wiedzieć o MONSTERZE

 

Cześć, jak zapewne zauważyliście po tytule bloga dzisiaj porozmawiamy o fenomenie ostatnich lat czyli Monstrze. Wszyscy z nas kojarzą tego "potwora" z dziurami. Kiedyś największy koszmar, korytarzy szkolnych, gabinetów lekarskich i biur- dziś roślinka bez której nasze "Urban Jungle" nie może istnieć.

 

A teraz zacznijmy od początku. Skąd pochodzi monstera? W naturalnym środowisku porasta lasy tropikalne Ameryki Północnej. Rozróżniamy około 50 gatunków tej rośliny takich jak chociażby Monstera Monkey Mask. Ale do tego przejdziemy niebawem. Jak pewnie wszyscy już wiecie prawie wszystkie monstery posiadają na swoich liściach charakterystyczne dziury. Monstera w swoich tkankach posiada sok mleczny który chroni ją przed roślinożercami. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to roślina “żelazna”. Co oznacza, że nie jest trudna w uprawie. Dając jej odrobinę uwagi jest w stanie zaskoczyć nas swoimi dużymi rozmiarami i powiewem egzotyki w każdym domu.

                           

                                                             fot.Monstera Deliciosa

Czym może was przekonać do tego aby mieć ją w domu?

 

Bez wątpienia jest to roślina którą budzi pożądanie co może być spowodowane kształtem blaszki liści jak i charakterystycznych dziur. Do prawidłowego wzrostu musimy zapewnić jej jedynie odrobinę światła (w lasach tropikalnych ilość światła jest bardzo ograniczona). Najpopularniejszą  odmianą tego gatunku jest Monstera Deliciosa zwaną “ Dziurawa” . Tuż za nią plasuje się Monkey Mask. Mimo mniejszych gabarytów, jej ażurowy wizerunek wpływa na bardzo duża popularność. 

                         

                           

                                                                    fot. Monkey Mask

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestaw z trzema monsterami ,który znajdziecie tutaj.

 

Stanowisko pół cieniste będzie odpowiednie?

 

Niezbędnym elementem do rozwoju Monstery jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Roślinka potrzebuje słońca ale nie może być narażona bezpośrednio na promienie słoneczne, ponieważ spowoduje to poparzenie liści. Najlepszym stanowiskiem będzie więc miejsce półcieniste. Optymalna temperatura do uprawy monstery wynosi 20-25 stopni celsjusza, jednak w nieco niższej temperaturze równie dobrze sobie poradzi. Monstera znacznie lepiej toleruje przesuszenie niż nadmiar wody, który może spowodować gnicie korzeni. 

                        Obliqua Leichtlinii

                                                 fot.Obliqua Leichtlinii

Kiedy nawozić i jak podlewać ?

 

Nie częściej niż raz w tygodniu w sezonie letnim, zimą w okresie grzewczym raz na 8-10 dni tak aby ziemia z góry była zawsze sucha. Pamiętajcie aby w sezonie grzewczym nie stawiać monstery przy grzejniku. Jeżeli chcemy aby nasza monstera cieszyła się długowiecznością należy dokarmiać ja w postaci nawozów, od wiosny do późnego lata nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

Nawozy możecie znaleźć na naszej stronie.

 

Rodzaj podłoża dla Monstery? 

Często pytacie nas jakie podłoże będzie odpowiednie dla tego gatunku- już spieszymy z odpowiedzią. Podłoże przepuszczalne- takie, które nie będzie zagrażało zatrzymaniu zbyt dużej ilości wody. Co powinno zawierać takie podłoże? Już tłumaczymy! Przede wszystkim torf, perlit, piasek i włókno kokosowe. Taki dobór składników gwarantuje bardzo dobrą kondycję rośliny.

Wszystkie wymienione wyżej składniki zawiera nasze autorskie podłoże do monstery.

                              

 

Sposób przesadzania Monstery.

 

Młode monstery należy przesadzać raz w roku na wiosnę. Doniczka do której przesadzamy powinna być maksymalnie o dwa rozmiary większa od poprzedniej. Doniczka powinna zawierać otwory w dnie. Bardzo ważne jest również to aby na dnie doniczki był odpowiedni drenaż, tak aby nadmiar wody mógł spokojnie odpłynąć.

Przesadzając do zbyt dużej doniczki możemy dopuścić do sytuacji w której wilgoć ziemi  spadnie. Monstera bardzo szybko rośnie dlatego proponujemy zaopatrzyć się w palik bambusowy owinięty matą kokosową.

 

Sposoby rozmnażania.

Kilka słów o rozmnażaniu monstery- na pewno nie jest to takie straszne jak na pierwszy rzut oka nam się wydaje. Przy odrobinie wiedzy damy (wspólnie) radę!

Najprostszym sposobem jest ukorzenianie w wodzie. Należy odciąć część z wierzchołka rośliny z ,którego wyrastały kiedyś liście (ale najlepiej miedzy 3-4) i widocznym korzeniem powietrznym. Istotna jest temperatura która powinna wynosić ok 25-26 stopni. Drugą (trudniejszą) metodą jest odkład powietrzny Na starszym pędzie rośliny wykonujemy nacięcie a następnie nakładamy zmieszany mech i ziemię, w następnym kroku zabezpieczamy folią do momentu wypuszczenia nowych korzeni i możliwości odcięcia od macierzystej rośliny.

 

W  naszym sklepie znajdziecie kilka ciekawych odmian monstery. Serdecznie zapraszamy i do następnego !

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl