Promocyjna cena
Homalomena wallisii 'Camouflage'
Homalomena wallisii 'Camouflage'
130,98 zł 78,59 zł
szt.
Philodendron ' Camouflage’(Filodendron)
Philodendron ' Camouflage’(Filodendron)
169,99 zł 101,99 zł
szt.
Anthurium Silver Blush (Anturium)
Anthurium Silver Blush (Anturium)
75,00 zł 59,25 zł
szt.
Philodendron Pink Princess Marble
Philodendron Pink Princess Marble
54,00 zł 42,66 zł
szt.
Aglaonema Laurel Green
Aglaonema Laurel Green
88,00 zł 69,52 zł
szt.
Philodendron 'Prince of Orange' (Filodendron)
Philodendron 'Prince of Orange' (Filodendron)
52,99 zł 41,86 zł
szt.
Philodendron 'Malaya Gold' (Filodendron)
Philodendron 'Malaya Gold' (Filodendron)
56,00 zł 44,24 zł
szt.
Ficus elastica 'Belize' (Fikus sprężysty)
Ficus elastica 'Belize' (Fikus sprężysty)
53,00 zł 41,87 zł
szt.
Zamiokulkas i wszystko co najważniejsze w jego uprawie. Żelazna roślina doniczkowa dla każdego! 0
Zamiokulkas i wszystko co najważniejsze w jego uprawie. Żelazna roślina doniczkowa dla każdego!

Zamioculcas swoją popularność w ostatnich latach zawdzięcza umiejętnością przetrwania nawet w najcięższych warunkach. Najchętniej wybierana roślina doniczkowa wśród początkujących w świecie roślinNazywany jest “Żelazną Rośliną”, co w praktyce oznacza, że dogada się z każdym, przy minimalnym wysiłku. W naturze Zamiokulkas występuje na terenach podrównikowych takich jak Tanzania czy Zanzibar. Charakteryzuje się mięsistymi ciemnozielonymi liśćmi osadzonymi na dość grubych łodygach, które jaśnieją pod wpływem słońca. W swoich liściach Zamioculcas magazynuje wodę, przez co należy podlewać go bardzo oszczędnie. PS. jak już wspominaliśmy- nadaje się do uprawy w naprawdę każdych warunkach- nawet zacienione miejsca mu nie straszne!

 

Czego się dowiesz?

  • Zamioculcas zaadaptuje się do najcięższych warunków domowych.
  • Zamioculcas jest sukulentem 
  • Zamioculcas źle znosi nadmiar wody
  • Zamioculcasa możemy przesadzać na trzy sposoby.

 

 

Popularne odmiany Zamioculcasa. 

Pomimo, że zamioculcas w domach zaczął pojawiać się zaledwie 20 lat temu, pokusimy się o stwierdzenie, że w niemal każdym domu, w którym uprawiane są rośliny znaleźć Zamiokulkasa Zamiolistnego- czyli najbardziej znana odmiana Zamioculcasa. To właśnie on widnieje na pierwszych stronach wyszukiwarek po wpisaniu frazy zamioculcas, i to on pojawia się w waszej wyobraźni gdy pomyślicie o tym gatunku. 

Jedną z poszukiwanych przez kolekcjonerów odmian jest Zamioculcas Raven- nazywany Zamiokulkasem czarnolistnym- i wcale się nie dziwimy! Jego liście są niemalże całkowicie czarne. Jest zdecydowanie idealnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz.

 

Kolejną odmianą Zamioculcasa, którą dostaniecie w naszym sklepie jest Zamiokulkas Zenzi, który posiada zdecydowanie grubsze pędy, na których liście ułożone są znacznie gęściej od klasycznego Zamioculcasa. To czyni go imponującym krzewem o niebanalnym masywnym wyglądzie.

 

 

Zamioculcas stanowisko

Idealnym stanowiskiem dla Zamioculcasa będzie miejsce półcieniste, gdzie światło będzie rozproszone a temperatura będzie wynosić od 22 do 25 stopni celsjusza. Jednak zamiokulkas poradzi sobie też w praktycznie całkowicie zacienionych pomieszczeniach, co czyni go rośliną uniwersalną do każdego rodzaju wnętrz.

Idealne podłoże dla zamiokulkasa jest: lekko kwaśne, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Podczas przesadzania  musimy zadbać o porządną warstwę drenażu na dnie doniczki 

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy super zestaw Zamioculcas Student 

 

Zamioculcas podlewanie

 

Z uwagi na to, że Zamiokulkas jest krzewem sukulentem a co za tym idzie w swoich liściach magazynuje wodę zalecamy oszczędne podlewanie, gdy zmienia całkowicie przeschnie po poprzednim podlewaniu. Nie znosi przelania!Jak już wspominaliśmy- zamiokulkas jest żelazną rośliną i ma zdecydowanie mniejsze wymagania od innych roślin. Tyczy się to także nawożenia. Zamiokulkasa nawozimy zatem nie w okresie wiosenno-letnim (wegetacyjnym) nie częściej niż co 3 tygodnie trzykrotnie mniejszą dawką nawozu niż zaleca producent. Zbyt częste nawożenie może skutkować tym samym co zbyt częste podlewanie- gniciem rośliny.

 

 

Zamioculcas jaka podłoże?

Idealne podłoże dla zamiokulkasa powinno być lekko kwaśne, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Podczas przesadzania zamiokulkasa musimy zadbać o porządną warstwę drenażu na dnie doniczki 

 

Jak przesadzać zamioculcas?

Zamiokulkasa przesadzamy w okresie wczesnej wiosny. Starsze okazy wystarczy przesadzać nawet co trzy lata, z kolei młodsze polecamy przesadzać co roku!

 

Rozmnażanie zamioculcas

Zamiokulkas jest rośliną łatwą do rozmnożenia. Można go rozmnażać na 3 sposoby. Zdecydowanie najczęstszym sposobem jest rozmnażanie zamiokulkasa przez tworzenie sadzonek liściowych. Jak to zrobić? W okresie wiosennym utnij liść u nasady i umieść w żyznej glebie (możesz użyć ukorzeniacza) i uzbrój się w cierpliwość!

Drugim sposobem jest ukorzenianie łodygi z kilkoma liśćmi. Jak to zrobić? Utnij łodygę z kilkoma liśćmi, wstaw ją do naczynia z ciepłą wodą (tym sposobem nie ukorzenia się w ziemi!), zapewnij jasne stanowisko ze światłem rozproszonym, wymieniaj wodę codziennie i uzbrój się w cierpliwość!

Zdecydowanie najprostszym i wymagającym najmniej wysiłku jest rozmnażanie poprzez rozsadzanie- jedynym warunkiem jest posiadanie sporych rozmiarów Zamiokulkasa. Jak to zrobić? Podczas przesadzania zamiokulkasa podziel go na części i zasadź w oddzielnych doniczkach.

 

Zobacz poprzednie wpisy o 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium