Promocyjna cena
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
99,99 zł 66,99 zł
szt.
Ceropegia 'woodii' (Lampion chiński)
Ceropegia 'woodii' (Lampion chiński)
32,99 zł 32,98 zł
Anthurium Silver Blush (Anturium)
Anthurium Silver Blush (Anturium)
25,00 zł 16,75 zł
szt.
Hoya wayetii 'Tricolor' (Hoja, kentiana 'Variegata')
Hoya wayetii 'Tricolor' (Hoja, kentiana 'Variegata')
58,99 zł 39,52 zł
szt.
Epipremnum aureum 'złociste'
Epipremnum aureum 'złociste'
65,00 zł 43,55 zł
szt.
Sansewieria 'Zeylanica'
Sansewieria 'Zeylanica'
120,00 zł 80,40 zł
szt.
Scindapsus pictus 'Argyraeus'
Scindapsus pictus 'Argyraeus'
43,99 zł 43,98 zł
 Rhaphidophora tetrasperma(Monstera 'Minima')
Rhaphidophora tetrasperma(Monstera 'Minima')
30,82 zł 30,81 zł
szt.
Syngonium 'Three Kings'
Syngonium 'Three Kings'
84,99 zł 56,94 zł
szt.
10 ROŚLIN IDEALNYCH NA SŁONECZNY, POŁUDNIOWY PARAPET 0
10 ROŚLIN IDEALNYCH NA SŁONECZNY, POŁUDNIOWY PARAPET

10 ROŚLIN IDEALNYCH NA SŁONECZNY, POŁUDNIOWY PARAPET

  

Słońce jest niezbędne do uprawy roślin doniczkowych, można by pomyśleć, że nie istnieje pojęcie takie jak nadmiar promieni słonecznych, należy jednak pamiętać, że większość gatunków roślin doniczkowych źle znosi wystawienie na bezpośrednie promienie słoneczne i najczęściej skutkuje to poparzeniem liści. Południowe okno jest najbardziej wystawione na promienie słoneczne dlatego aby z sukcesem uprawiać swoją domową dżunglę należy rozważnie wybierać rośliny do tego miejsca. Z tego też powodu podejmowanie próby uprawy na południowym parapecie roślin preferujących cień lub półcień nie ma zbytniego sensu i przysporzy wam tylko nerwów oraz zmarnowanych pieniędzy. Prawdą jest, że większość roślin lubiących słońce to kwitnące rośliny doniczkowe jednak w tym wpisie przyjrzymy się wyłącznie roślinom zielonym. Jeśli jednak koniecznie chcemy na słonecznym parapecie postawić rośliny wrażliwe na słońce powinniśmy zadbać o barierę, która zatrzyma promienie słoneczne.  Nie przedłużając- oto najlepsze rośliny doniczkowe na południowy parapet:

 

10 zielonych roślin światłolubnych na nasłoneczniony parapet według Zieloniutko

 

 

Aloe Vera

Czyli Aloes Leczniczy oprócz tego, że uwielbia silne słońce plusuje także swoimi leczniczymi właściwościami. Miąższ zawarty w liściach Aloesu posiada witaminy z grupy (A,E,B,C) , sole mineralne, kwasy organiczne oraz stymulatory biogenne. Zestaw składników posiadany przez Aloes ma właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonie śluzową i skórę. Potrafi również pobudzić układ odpornościowy do działania 

 

 

Grubosz (Crassula)

Kolejną grupą roślin lubiących słoneczne miejsca bez wątpienia są grubosze. Rośliny swoją nazwę zawdzięczają grubym, błyszczącym liściom, w których magazynują wodę. Optymalna ilość godzin słonecznych dla Crassuli w ciągu dnia wynosi 4 godziny. Zastanawiasz się jaką odmianę grubosza  na słoneczny parapet wybrać? Każdą! Wszystkie odmiany grubosza to rośliny doniczkowe lubiące słońce. Na naszej stronie dostępne są dwie odmiany: Crassula Ovata minor oraz Crassula Ovata Hobbit.

 

Ficus Elastica

Fikus sprężysty na parapecie okna południowego czuje się jak ryba w wodzie! Naturalnie pochodzi Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Osiąga kolosalne rozmiary powyżej nawet 30 m wysokości natomiast w warunkach domowych może dorosnąć do kilku metrów. Jego wielobarwne odmiany pozwolą wam bez problemu uzyskać kolorowy parapet południowy!

 

FIKUS SPRĘŻYSTY/FIKUS ELASTICA -WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ!

 

Cytrusy

Cytrusy to nie tylko grupa roślin o pachnących i pięknych kwiatach ale także owocach lubiących słoneczne parapety! Mamy nadzieje, że nie dziwi was fakt, że wśród naszego rankingu roślin domowych znalazly się cytrusy. Ta grupa roślin świetnie radzi sobie w naszych domach, wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko! Cytrusy, które najlepiej radzą sobie w uprawie domowej to Calamondin oraz Limonella, ich owoce są w 100% jadalne a same kwiaty doniczkowe sprawdzą się idealnie na słonecznym parapecie!

 

Sansevieria

W przypadku większości roślin doniczkowych w grę wchodzi jedno ściśle określone stanowisko, na którym roślina czuje się dobrze. Nie tyczy się to jednak sensevierii! Ta niezwykła roślina doniczkowa poradzi sobie zarówno na parapecie okna północnego, na zachodnim parapecie a także na miejscu bardzo słonecznym! Z reguły rośliny doniczkowe nie są tak 'uniwersalne' co do doboru idealnego stanowiska, dlatego Sansevieria króluje także wśród najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych.

 

JĘZYK TEŚCIOWEJ INACZEJ SANSEWIERA. UPRAWA, PIELĘGNACJA I PORADY

 

Starzec

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć przedstawiciela roślin pnących. Na słonecznych stanowiskach najlepiej radzą sobie rośliny pochodzące z suchych i upalnych terenów, Senecio pochodzi z Afryki i jest bijącym rekordy popularności sukulentem, który wygląda jak sznur zielonych pereł! Na zieloniutko.pl znajdziecie aż 4 odmiany tego niecodziennego kwiatu doniczkowego.

SENECIO ROWLEYANUS ZWISAJĄCY "SZNUR PEREŁ." JAK DBAĆ I PIELĘGNOWAĆ TEGO SUKULENTA?

 

 

Ceropegia Woodii

Stawiając rośliny na słonecznym parapecie należy brać pod uwagę ich pochodzenie oraz miejsce naturalnego występowania, Ceropegia Woodii znana także jako lampion Chiński pochodzi z  Afryki Południowej, więc miejsce słoneczne jest jej jak najbardziej wskazane!

 

 

CEROPEGIA WOODII (LAMPION CHIŃSKI) UPRAWA, PIELĘGNACJA I PORADY

 

 

Ananas mi amigo 

W porównaniu do większości kwiatów doniczkowych Ananas zdecydowanie szokuje i jednocześnie zachwyca swoim egzotycznym wyglądem. Ta niezwykła roślina doniczkowa wprowadzi tropikalny klimat do każdego wnętrza!

 

Żyworódka

Kalanchoe, czyli żyworódka to przedstawicielka roślin kwitnących w naszym zestawieniu. Gatunek Kalanchoe posiada zarówno odmiany kwitnące wytwarzające dekoracyjne kwiaty jak i zielone, a rośliny te są zaliczane do najprostszych w uprawie kwiatów doniczkowych.

Opuncja 

I na koniec- przedstawiciele kaktusów! Opuncje to idealne kwiaty doniczkowe na pełne słońce. Opuncja to jeden z najliczniejszych gatunków kaktusów, które mogą przyozdobić słoneczny parapet zlokalizowany od strony południowej.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium