Kategorie blog
Promocje
Epipremnum 'Cebu Blue'
Epipremnum 'Cebu Blue'
48,00 zł 40,80 zł
szt.
Chamedora Wytworna (Palma Koralowa)
Chamedora Wytworna (Palma Koralowa)
28,00 zł 28,00 zł
Philodendron tortum (Filodendron)
Philodendron tortum (Filodendron)
69,00 zł 69,00 zł
szt.
Philodendron scandens 'Lemon Lime' (Filodendron pnący)
Philodendron scandens 'Lemon Lime' (Filodendron pnący)
39,99 zł 33,99 zł
szt.
Epipremnum pinnatum 'Global Green'
Epipremnum pinnatum 'Global Green'
36,00 zł 30,60 zł
szt.
Uprawa fatsji japońskiej od podstaw- jak opiekować się tą niesamowitą rośliną doniczkową? 0
Uprawa fatsji japońskiej od podstaw- jak opiekować się tą niesamowitą rośliną doniczkową?

Uprawa fatsji japońskiej od podstaw- jak opiekować się tą niesamowitą rośliną doniczkową?

Facja Japońska to jedna z najstarszych roślin ozdobnych w uprawie doniczkowej, ponieważ uprawiana jest już ponad 150 lat! Ponadto Fatsja Japońska należy do najprostszych w uprawie roślin doniczkowych, jest to bardzo odporna na niesprzyjające warunki roślina doniczkowa a przy tym wszystkim także niesamowicie efektowna!

 

 

Zerknij na nasz poprzedni wpis  

 

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

  • Fatsja Japońska pochodzi z Japonii

  • Fatsja to wiecznie zielona roślina ozdobna

  • Fatsja japońska potrzebuje jasnego lub półcienistego stanowiska

  • Ta piękna pochodząca z Japonii roślina należy do łatwych w uprawie.

  • Hodowana w warunkach domowych nie kwitnie

 

Facja Japońska- Charakterystyka

Facja to wiecznie zielona roślina pochodząca z Azji, gdzie w naturalnych warunkach dorasta nawet do 5 metrów wysokości, w uprawie domowej roślina doniczkowa osiąga wysokość maksymalnie jednego metra. Jej znakiem rozpoznawczym są duże klapowate, powycinane liście, które dorastają nawet do 40 cm długości. Ponadto fatsja japońska szybko rośnie i zalicza się do roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Facja jest rośliną łatwą w uprawie, przez co polecamy ją nawet osobom początkującym w uprawie roślin doniczkowych. W uprawie domowej fatsja nie zakwita a największa ozdobą rośliny pozostają liście, obok których nie da się przejść obojętnie! Aktualnie w Japonii roślina nosi nazwę Yatsude- co oznacza 'osiem palców', ze względu na dłoniaste liście fatsji. Fację bez dwóch zdań można zaliczyć do najbardziej okazałych i niezwykle ozdobnych roślin pokojowych. Poznajcie tajniki uprawy tej niezwykle dekoracyjnej rośliny doniczkowej!

 

Odmiany Fatsji Japońskiej

  • Fatsia Japonica Variegata- ta niesamowita kolekcjonerska ozdobna roślina domowa charakteryzuje się dwubarwnymi biało-zielonymi lub kremowo-zielonymi liśćmi
  • Fatsia Japonica Spiders Web- to kolekcjonerska odmiana fatsji japońskiej o niecodziennych liściach pokrytych białymi włoskami, które sprawiają wrażenie pokrytych pajęczą siecią.

 

 

 

 

Jakie stanowisko wybrać dla Fatsji Japońskiej?

Pod uprawę rośliny należy wybrać stanowisko jasne o rozproszonym świetle lub półcieniste, osłonięte od wiatru, facja poradzi sobie nawet w miejscu zacienionym, jednak w takim miejscu ma tendencje do wybujałego wzrostu. Latem roślinę uprawiać można nawet na zewnątrz, może być tropikalną ozdobą Twojego Tarasu lub balkonu! Facja jest niezwykle odporna na niskie temperatury, jednak optymalna temperatura uprawy fatsji wynosi około 18-20 stopni celsjusza.

Podlewanie Fatsji Japońskiej

Należy regularnie podlewać roślinę zwłaszcza w okresie letnim, gdy podłoże szybko wysycha. W okresie wegetacyjnym Fację podlewamy około 2 razy w tygodniu a w okresie spoczynku raz w tygodniu.

Nawożenie Facji Japońskiej

W okresie od kwietnia do sierpnia Fację zasilamy co dwa tygodnie używając nawozu do roślin zielonych lub Biohumusem Uniwersalnym

Przesadzanie Fatsji Japońskiej, jakie podłoże wybrać?

Młode rośliny Fatsji wymagają przesadzania co roku, z przesadzanie roślin starszych powinno się wykonywać co około 2-3 lata. Do uprawy fatsji japońskiej idealnie nadaje się podłoże uniwersalne do kwiatów doniczkowych.

 

 

Rozmnażanie Fatsji Japońskiej

W warunkach domowych fatsję japońską możemy rozmnożyć przez pobranie wiosną sadzonek wierzchołkowych. Należy pobrać sadzonkę z przynajmniej dwoma liśćmi rośliny i stożkiem wzrostu, następnie umieścić ją w ukożniaczu. Następnie sadzonkę umieszczamy w mieszance piasku oraz torfu po około 2-3 tygodniach sadzonki fatsji powinny się ukorzenić

Problemy w uprawie i choroby fatsji japońskiej

Warto wspomnieć, że pod koniec lata dolne liście fatsji mogą żółknieć i opadać, ponieważ w ten sposób roślina przygotowuje się do zimowego spoczynku.

Najczęstszym powodem pogorszenia się kondycji rośliny są nieodpowiednie warunki uprawy fatsji takie jak: zbyt wysoka temperatura, nieprawidłowe podlewanie (przelewanie lub przesuszenie), zbyt niska temperatura, przenawożenie. Niekorzystne warunki uprawy fatsji odbijają się na jej zielonych liściach rośliny, które zasychają, czernieją i opadają. Należy jak najszybciej zmienić warunki uprawy rośliny, to na ogół pomaga wrócić roślinie do zdrowej kondycji.

Chorobą atakującą fatsję jest zgorzel zgnilakowa fatsji wywoływana przez grzyba, który idealnie czuje się w wysokich temperaturach i wilgotnych miejscach. Zgorzel powoduje, że dolne liście fatsji żółknieją. więdną. Można ją rozpoznać wyjmując roślinę z doniczki, zainfekowana roślina będzie miała zgnite korzenie. Chore rośliny należy podlać preparatem grzybobójczym.

Oprócz chorób Fatsję mogą ratować szkodniki roślin doniczkowych takie jak:

 

wciornastek- zniekształcenia, odbarwienia na młodych liściach fatsji

 

przędziorek- pajęczynka pokrywająca liście łodygi i ziemię, powoduje przebarwienia w blaszce liściowej i zamieranie rośliny

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium