Kategorie blog
Najlepsza cena
Aglaonema Salmon Fantasy
Aglaonema Salmon Fantasy
90,00 zł 76,50 zł
szt.
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
99,00 zł 84,15 zł
szt.
Aglaonema 'Madagascar' (White Lime)
Aglaonema 'Madagascar' (White Lime)
45,00 zł 38,25 zł
szt.
Ficus elastica 'Belize' (Fikus sprężysty)
Ficus elastica 'Belize' (Fikus sprężysty)
36,00 zł 30,60 zł
szt.
Maranta 'Lemon Lime'
Maranta 'Lemon Lime'
47,50 zł 40,38 zł
szt.
Philodendron 'brandtianum' (Filodendron)
Philodendron 'brandtianum' (Filodendron)
65,00 zł 55,25 zł
szt.
Syngonium 'Neon Robusta' (Zroślicha)
Syngonium 'Neon Robusta' (Zroślicha)
39,00 zł 33,15 zł
szt.
 Palma Chamedora wytworna 'Variegata'
Palma Chamedora wytworna 'Variegata'
35,00 zł 29,75 zł
szt.
Strelitzia 'Reginae' (Królewska)
Strelitzia 'Reginae' (Królewska)
49,00 zł 41,65 zł
szt.
Ficus 'lyrata' bambino (Fikus, Figowiec dębolistny)
Ficus 'lyrata' bambino (Fikus, Figowiec dębolistny)
55,00 zł 46,75 zł
szt.
Jak uratować przesuszony kwiat doniczkowy? Praktyczne wskazówki jak uratować suchą roślinę! 0
Przesuszone

Jak uratować przesuszony kwiat doniczkowy? Praktyczne wskazówki jak uratować suchą roślinę!

Przesuszone rośliny doniczkowe to bardzo częsty widok w naszych domach i mieszkaniach, najczęściej zdarza nam się zastać zwiędłe kwiaty po powrocie z dłuższej nieobecności w domu np. wakacjach. Przyczyny przesuszenia to często również zapominalstwo, o które w pędzie dnia codziennego nie trudno a rośliny przez to cierpią z powodu braku wody niezbędnej im do życia. Jednak gdy zauważysz, że Twoja roślina zaczyna więdnąć nie wpadaj w panikę- w tym wpisie dowiesz się jak uratować nawet solidnie zasuszone rośliny doniczkowe!

z tego artykułu dowiesz się, że:

 • objawy przesuszenia kwiatów mogą być podobne lub takie same jak przelania lub innych chorób,
 • aby uratować zwiędnięte kwiaty doniczkowe koniecznie wyciągnij roślinę z podłoża aby ocenić stan korzeni,
 • uratuj przesuszone rośliny doniczkowe przy okazji przesadzając je do nowego podłoża,
 • aby nie dopuścić przesuszenia roślin doniczkowych należy kontrolować wilgotność podłoża roślin regularnie,
 • rośliny doniczkowe usychają z powodu zbyt rzadkiego podlewania lub zbyt przepuszczalnego podłoża,
 • różne rośliny doniczkowe potrzebują inną ilośc wody do prawidłowego wzrostu,

Zobacz nasz poprzedni wpis :

 

Objawy przesuszenia

Przesuszenie podłoża nie zawsze daje takie same i jednoznaczne objawy dlatego warto dokładnie przyjżeć się roślinie. Najczęstsze odmiany tego, że roślina potrzebuje wody to:

 • brązowiejące liście,
 • uschnięte kwiaty,
 • żółte liście,
 • popękana, odchodząca od brzegów doniczki, przesuszona ziemia,
 • kruszące się liście roślin,
 • suche liście oraz pędy.

Jak uratować uschniętą roślinę krok po kroku

Wyklucz inne problemy w uprawie

Przyczyny więdnięcia roślin doniczkowych to nie tylko przesuszenie a objawy przesuszenia rośliny, które wymieniliśmy powyżej występują także w przypadku innych kłopotów w uprawie takich jak między innymi: problem przelanej rośliny na wskutek zbyt częstego podlewania roślin, atak szkodników, nie przystosowanie stanowiska do wymagań rośliny lub gdy nie uda nam się zapewnić doniczkowym roślinom odpowiedniej ilości światła słonecznego. Dlagtego pierwszą rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić jest wilgotność podłoża. Jeżeli podłoże jest suche, popękane i odstaje od brzegów doniczki oznacza to, że rośliny zostały przesuszone.

Sprawdź korzenie rośliny

Pierwszym objawem przelania rośliny jest zazwyczaj usychanie liści, następną fazą są łodygi- jeśli pędy i łodygi Twojej rośliny są wciąż zielone, sprężyste i mięsiste- masz dużą szansę uratować roślinę! Jednak nie załamuj się- serce rośliny to jej korzenie! Po pierwsze wyciągnij zwiędnięty kwiat doniczkowy z doniczki i delikatnie oczyść go z starego podłoża. Jeżeli korzenie rośliny są twardei sprężyste oznacza to, że przy odrobinie wysiłku uratujesz swoją roślinę domową.

Wytnij uschnięte części rośliny

Ważnym krokiem w ratunku przesuszonym roślinom jest dokładne wycięcie wszystkich uschnięych części rośliny. Nawet jeżeli wszystkie oznaczałoby to usunięcie praktycznie wszystkich pędów i łodyg- jest to niezbędny krok aby umożliwić regeneracje i uratować przesuszoną roślinę.

Rozważ przesadzenie

Jeśli stara ziemia jest twarda, zbita i popękana to oznacza, ze może brakować roslinie składników odżywczych. Jeżeli i tak potrzebne do oceny stanu korzeni rośliny było jej wyciągnięcie z doniczki warto w takim przypadku owocne może okazać się przesadzenie rośliny do nowego zasobnego podłoża przystosowanego do danej rośliny!

Mniej znaczy więcej?

Największym błędem, jaki możesz popełnić na tym etapie starań aby uratować usychające rośliny jest chwyt za konewkę i wlanie nadmiaru wody do podłoża w jednym momencie. Często wydaje nam się, że aby uniknąć przesuszenia rośliny, lub aby uratować przesuszony kwiat doniczkowy idealnym pomysłem będzie solidne jej podleanie ponieważ roślina ma w tym momencie większe zapotrzebowanie na wodę- nic bardziej mylnego! Dostarczenie zbyt dużej ilości wody przesuszonej roślinie może doprowadzić do gnicia korzeni rośliny, które najwzyczajniej nie będą w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością wody w podłożu, a jednocześnie przesuszone i przelane kwiaty to podwójnie duży problem! W przypadku przesuszenia należy podlewać roślinę umiarkowanie, małą ilością wody, co około 2-3 dni.

Daj jej czas!

Następnie postaw roślinę w półcienistym miejscu, w którym nie będzie narażona na bezośrednie promienie słoneczne i daj jej czas! Nie oczekuj od razu cudów- roślina potrzebuje kilku chwil aby się zregenerować. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie jak uratować uschnięte kwiaty doniczkowe i jesteśmy pewni, że bez problemu rozprawisz się z tym problemem!

Jak prawidłowo podlewać aby uniknąć przesuszenia rośliny?

Podlewanie roślin doniczkowych to podstawa pielęgnacji roślin doniczkowych i jest ona niezwykle ważna! A kluczem jest tutaj fakt, aby pamiętać o tym, że należy regularnie podlewać rośliny doniczkowe! Bardzo ważne w zapobieganiu przesuszenia jak i przelania jest kontrolowanie wilgotności podłoża. Dowiedzieć się więcej o odpowiednim podlewaniu rośliny przeczytaj nasz artykuł "JAK PRAWIDŁOWO PODLEWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE W UPRAWIE DOMOWEJ?" I pamiętaj aby nie dopuścić do przesuszenia roślin doniczkowych.

Jak uratować przelaną roślinę?

Często to jak nawadniamy rośliny doniczkowe nie jest zgodne z ich wymaganiami, w związku z tym równie często jak przesuszyć zdarza nam się przelać nasze rośliny. Aby dowiedzieć się jak postępować w przypadku przelanych kwiatów doniczkowych przeczytaj nasz artykuł "JAK URATOWAĆ PRZELANĄ ROŚLINĘ DONICZKOWĄ? PORADNIK KROK PO KROKU"

 

Zobacz nasze poprzednie wpisy o :

 

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium