Rośliny same w domu! Jak przygotować i zabezpieczyć swoje rośliny doniczkowe przed wyjazdem na urlop? 0
Rośliny same w domu! Jak przygotować i zabezpieczyć swoje rośliny doniczkowe przed wyjazdem na urlop?

Rośliny same w domu! Jak przygotować i zabezpieczyć swoje rośliny doniczkowe przed wyjazdem na urlop?

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie nigdy zaliczył mini zawału serca po powrocie do domu z urlopu widząc stan swoich roślin doniczkowych! Z doświadczenia wiemy, że powierzanie nawadniania roślin podczas naszej nieobecności innym osobom, często kończy się efektem odwrotnym do zamierzonego, dlatego w tym wpisie opiszemy wam dokładnie co zrobić aby zapewnić roślinom dobre warunki i utrzymać je w dobrej kondycji podczas waszej nieobecności!

Jak dobrze wiemy latem w czasie gorących temperatur podlewanie roślin doniczkowych zwłaszcza tych, które wystawione są na ekspozycje słoneczną jest konieczne znacznie częściej niż w innych częściach roku. Oczywistą sprawą jest, że rośliny uprawiane w naszych domach w doniczkach do prawidłowego wzrostu potrzebują wody, ponieważ same nie są w stanie jej pobrać z suchego podłoża. W tym wpisie przedstawimy wam kilka tricków jak zabezpieczyć rośliny podczas waszej nieobecności, opiszemy także nasze zdanie na temat systemów nawadniania roślin.

 

 

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

  • przed wyjazdem rośliny warto skupić w jednym miejscu z dala od okien- parująca z roślin woda stworzy pożądany mikroklimat,

  • umieszczenie roślin w pobliżu płaskich zbiorników z wodą pomoże w zwiększeniu wilgoci powietrza,

  • korzystanie z kul nawadniających nie jest najlepszym pomysłem aby zapewnić roślinom zapas wody,

  • przed wyjazdem na urlop warto zrobić roślinom kąpiel wodą,

  • dostarczanie roślinom wody 'na zapas', w zbyt dużej ilości przed wyjazdem może skutkować przelaniem i prowadzić do choroby grzybowej,

Jak przygotować rośliny przed wyjazdem aby Twoja domowa dżungla przetrwała Twoją nieobecność!

Podlewanie na zapas- szybka droga do przelania i grzyba!

Jeżeli wasz wyjazd nie trwa dłużej niż tydzień problem z nawadnianiem roślin doniczkowych właściwie przestaje być problemem! Większość roślin domowych nie wymaga podlewania częstszego niż raz w tygodniu. W takim przypadku przed samym wyjazdem należy zwyczajnie nawodnić rośliny. Przed wyjazdem podlewamy rośliny tak aby woda spłynęła przed otwory w dnie doniczki, nadmiar wody należy usunąć z osłonki lub podstawki tak aby nie zalegała co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. Najczęstszym i jednocześnie poważnym błędem jest metoda podlewania roślin 'na zapas', czyli nawadnianie kwiatów doniczkowych przed samym wyjazdem zbyt dużą ilością wody co najczęściej skutkuje przelaniem, zgnitymi korzeniami i chorobą grzybową.

 

 

Nie zostawiamy na parapetach, zapewnij im błogi cień!

Na czas urlopu warto rośliny znajdujące się na parapetach umieścić w grupie blisko siebie w głębi mieszkania. Brak wpływu bezpośrednich promieni słonecznych spowolni proces wysychania podłoża a parująca woda z kilku doniczek obok siebie naturalnie zwiększy się wilgotność powietrza wokół roślin. Pozostawienie roślin na słonecznych parapetach lub w szybko nagrzewających się miejscach na czas wyjazdu najprawdopodobniej spowoduje przesuszenie lub obumarcie rośliny ponieważ woda pod wpływem promieni słonecznych i ciepła bardzo szybko wyparuje.

 

 

Znajomy rośliniarz? a może członek rodziny? Sporządź instrukcje jak podlewać kwiaty doniczkowe zanim zaufasz!

Pomysł zostawienia roślin pod opieką kogoś bliskiego może z pozoru wydawać się idealny, jednak często zdarza się tak, że osoba, której powierzamy nasze domowe rośliny na czas naszej nieobecności zbyt mocno weźmie sobie do serca opiekę nad nimi i najzwyczajniej w świecie przeleje nasze rośliny. W takim przypadku najlepiej wybrać osobą, która ma jakieś doświadczenie w uprawie roślin doniczkowych oraz napisanie jej podstawowej (lub szczegółowej, jak wolicie!) instrukcji odnośnie tego jak podlewać poszczególne rośliny.

W grupie siła (i wilgoć)!

Jeżeli posiadasz w swojej kolekcji egzotyczne rośliny wilgociolubne a w Twoim mieszkaniu jest suche powietrze warto pomyśleć o podwyższeniu wilgoci. Pozostawienie włączonego nawilżacza powietrza na czas urlopu nie wydaje Ci się najlepszym pomysłem? Możesz zrobić to ustawiając w pobliżu roślin jak najszersze płaskie pojemniki z wodą, która przez parowanie będzie stopniowo nawilżała powietrze, parująca z podłoża woda stworzy korzystny mikroklimat wokół ustawionych blisko siebie roślin.

 

 

Nie daj im zmarznąć!

Zdecydowanie pozostawienie roślin doniczkowych bez opieki w okresie jesienno-zimowym jest znacznie prostsze niż podczas gorącego lata. Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunku podczas naszej nieobecności powinniśmy wystrzegać się nie tylko gorących temperatur. Wyjeżdżając w okresie jesienno-zimowym pamiętaj o tym aby nie wyłączać ogrzewania! W okresie zimowym temperatura w mieszkaniu z wyłączonym ogrzewaniem bardzo szybko spada nawet do około 10 stopni celsjusza, a takie temperatury dla większości roślin egzotycznych bywają wręcz zabójcze!

Jak NIE należy podlewać roślin podczas nieobecności?

Według nas często polecane sposoby takie jak pozostawianie napełnionej wodą butelki w podłożu lub stosowanie kul samo nawadniających to jedna z gorszych rzeczy, które można zrobić roślinom podczas waszej nieobecności! W teorii woda stopniowo powinna uwalniać się do podłoża nawadniając rośliny, jednak w rzeczywistości bardzo często zdarza się tak, że w ciągu kilku chwil cała woda z zbiorniczka ląduje w podłożu a to pierwszy krok do przelania a większość roślin doniczkowych jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w podłożu.

 

 

Jesteś prawdziwym podróżnikiem? Te rośliny są dla Ciebie!

Podróżujesz regularnie i na długo a pomimo Twoich częstych nieobecności rośliny doniczkowe stanowią nieodzowny element Twojego życia i nie wyobrażasz sobie bez nich mieszkania? Poznaj rośliny, które bez problemu przetrwają dłuższy czas bez źródła wody! Wszystkie rośliny, które wymienimy poniżej przystosowały się do warunków okresowej suszy!

Zamioculcas- ta popularna roślina doniczkowa zyskała miano żelaznej rośliny i jest jedną z najprostszych roślin w uprawie. W swoich podziemnych bulwach magazynuje wodę, dzięki czemu susza mu nie straszna! Zamioculcasa podlewamy delikatnie średnio raz w miesiącu!

Sansevieria- jest z kolei sukulentem liściowych, który w swoich mięsistych liściach magazynuje wodę przez co podobnie jak w przypadku zamioculcasa podlewanie co dłuższy okres czasu jest dla niej idealne.

Grubosz- inaczej nazywany drzewkiem szczęścia (a szczęście zawsze się przyda, zwłaszcza podczas podróży) to podobnie jak Sansevieria sukulent liściowy, któremu nie straszna susza- w dodatku dorasta do ogromnych rozmiarów!

Aloes- ta niesamowita roślina nie dość, że nie wymaga częstego podlewania to posiada szereg właściwości prozdrowotnych, które zdecydowanie mogą przydać się po długiej podróży! Miąższ zawarty w liściach Aloesu posiada witaminy z grupy (A,E,B,C) , sole mineralne, kwasy  organiczne  oraz stymulatory biogenne. Zestaw składników posiadany przez Aloes ma właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonie śluzową i skórę. Potrafi również pobudzić układ odpornościowy do działania. Aloes warto postawić w miejscu jasnym i obficie podlewać i często nawozić co ok.2-3 tygodnie

 

Zerknij na nasze poprzednie wpisy o 

 

   .  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium