Ten wpis udoskonali uprawę twojego Phlebodium Aureum. 14 dni do lepszej kondycji twojej rośliny doniczkowej. 0
Ten wpis udoskonali uprawę twojego Phlebodium Aureum. 14 dni do lepszej kondycji twojej rośliny doniczkowej.

Ten wpis udoskonali uprawę twojego Phlebodium Aureum. 14 dni do lepszej kondycji twojej rośliny doniczkowej.

 

Flebodium złociste chociaż nie przypomina klasycznej paproci, to właśnie nią jest! To idealna propozycja dla miłośników roślin zielonych o niestandardowych kolorach. Jak sama nazwa wskazuje barwa liści tej rośliny jest lekko niebieskawa  przez co nadaje każdemu wnętrzu nowoczesnego klimatu. Flebodium złociste jest więc paprocią o liściach lekko pofalowanych  w blado zielonym kolorze wpadającym w błękit. Przez swój pokrój świetnie sprawdzi się zarówno jako roślina uprawiana na stojąco jak i wisząco w rozmaitych makramach. Jak każdą paproć cechuje ją łatwość w uprawie, nadaje się nawet dla początkujących.  Doniczkowa roślina dająca morski klimat? Postaw na paproć phlebodium aureum. W tym wpisie przyjrzymy się charakterystyce, odmianom oraz uprawie flebodium złocistego.

 

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

  • Flebodium złociste lubi stanowiska jasne z rozproszonym światłem;
  • Phlebodium to paproć o liściach lekko pofalowanych;
  • Febodium złociste wymaga dużej wilgotności powietrza dlatego należy zraszać roślinę jednak ze względu na strukturę liści zraszanie może zostawiać plamy dlatego lepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza;
  • Maksymalna wysokość rośliny w uprawie domowej to 1 metr
  • Rozmnażanie phlebodium w warunkach domowych jest dość ciężkie, wykonuje się je z zarodników na spodzie liści rośliny

 

 

 

Charakterystyka Flebodium

 

Flebodium złociste naturalnie występuje w Ameryce na terenach Florydy, Georgii a także na Karaibach i w Paragwaju. Jest to gatunek paproci należący do rodziny paprotkowatych.  Rośliny z gatunku flebodium występują  zarówno jako epifit jak i roślina naziemna. Niezaprzeczalnie dekoracyjne liście flebodium są jego największym atutem. Flebodium ma pofalowane liście wpadające w błękit, których pofalowanie jest zależne odmiany. Paproć złocista wytwarza także grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, z którego wyrastają nowe liście, od nazwy właśnie tych złocistych zarodni pochodzi nazwa rośliny- Flebodium Złociste. Kolejną funkcją futrzastego kłącza jest możliwość rozmnożenia przez nie rośliny, ponadto pokryte złocistym kutnerem kłącza same w sobie stanowią niesamowitą ozdobę. Na spodniej stronie liści roślina tworzy brązowe zarodniki występujące w solowych rzędach po obu stronach nerwu głównego. Pielęgnacja flebodium złocistego jak większości paprotek nie jest skomplikowana, a przy zapewnieniu mu kilku niezbędnych warunków i odrobinie troski roślina odwdzięczy się bujnymi przyrostami. Flebodium ma silne właściwości filtrujące oraz możliwości oczyszczania powietrza z toksyn.

 

 

 

Odmiany

 

Wyróżniamy dwie odmiany paproci złocistej:

  • Phlebodium aureum blue star- flebodium blue star charakteryzuje się falowanymi, silnie powycinanymi liśćmi pokrytymi niebieskawym nalotem

 

  • Phlebodium aureum Davana, którego znakiem rozpoznawczym są bardziej zielonkawe postrzępione i jeszcze silniej pofalowane liście niż u odmiany blue star.

 

 

 

 

Stanowisko dla Phlebodium

 

Phlebodium w  odróżnieniu od większości paproci potrzebuje sporo  światła, roślina lubi jasne stanowiska, jednak takie z rozproszonym światłem przez co nie jest narażona na bezpośredni wpływ promieni słonecznych. Flebodium poradzi sobie także w miejscu półcienistym jednak nie do końca lubi miejsca cieniste

  

Podlewanie, zraszanie, nawożenie

 

Przy podlewaniu należy pamiętać, że Paproć złocista lubi mieć stale lekko wilgotne podłoże dlatego częstotliwość podlewania może być różna w zależności od stanowiska, temperatury pomieszczenia oraz pory roku. Pomimo tego, że roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże nie należy uważać aby jej nie przelać. Należy pamiętać także, aby przy podlewaniu omijać futrzaste kłącze rośliny znajdujące się na środku podlewając po brzegu doniczki. Ponadto paproć złocistą należy podlewać miękką i odstaną wodą.

 

 

 

Rzeczą na którą w uprawie Flebodium powinniśmy zwrócić największą uwagę jest wilgotność powietrza. Flebodium złociste lubi dużą wilgotność powietrza. pomimo tego, że paproć złocista potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, teoretycznie można zraszać roślinę jednak biorąc pod uwagę fakturę liści flebodium zraszanie  może zostawiać plamy na liściach. Dlatego najlepszym wyborem w uprawie tej rośliny będzie nawilżacz powietrza. Ważne jest także to, aby pod żadnym pozorem nie nabłyszczać liści flebodium.

Flebodium złociste wymaga nawożenia w okresie wegetacyjnym (od kwietnia do października) średnio co około 3-4 tygodnie nawozem do paproci.

 

 Jakie podłoże i kiedy przesadzać Phlebodium ?

 

Podłoże dla Phlebodium powinno być przede wszystkim lekko kwaśne, próchniczne i luźne z dobrą warstwą drenażu na dnie doniczki. Teoretycznie Flebodium złociste przesadza się co roku na wiosnę, jednak flebodium lubi mieć delikatnie ciasno w doniczce więc jeśli zaobserwujecie, że roślina nie rozrosła się aż tak bardzo możecie na spokojnie przesadzać je co dwa lata do doniczki o rozmiar większej. Wskazane jest także usuwanie więdnących liści.

 

   

  

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium