Przesadzanie roślin doniczkowych, zrób to dobrze ! 0
Przesadzanie roślin doniczkowych, jak zrobić to dobrze ?

Wiosna wiosna ach to.... czas na przesadzanie roślin! Poradnik jak i kiedy przesadzać rośliny doniczkowe

 

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a jak dobrze wiemy, ten czas w roku to idealna pora na przesadzanie kwiatów doniczkowych! Większość roślin doniczkowych przesadzamy początkiem wiosny czyli w marcu lub kwietniu, ponieważ to wtedy kończy się okres spoczynku i rozpoczyna okres wzrostu. W tym wpisie przedstawiamy wam zalety przesadzania a także przedstawimy krok po kroku jak przesadzić roślinę domową aby jej nie zaszkodzić!

Jakich informacji dowiesz się czytając ten wpis?

  • każdą nowo zakupioną roślinę należy przesadzić do dedykowanego dla niej podłoża niezwłocznie od pory roku,
  • idealny termin na przeprowadzenie przesadzenia większości roślin doniczkowych to okres od marca do kwietnia,
  • starsze rośliny doniczkowe należy przesadzać dopiero gdy tego potrzebują, co około 2-3 lata,
  • korzenie wyrastające z doniczki i spowolniony wzrost to znak, że należy przesadzić roślinę,
  • przed i po przesadzeniu należy roślinę podlać,
  • po przesadzaniu przez miesiąc nie należy nawozić roślin ponieważ nowa ziemia posiada wystarczająco składników pokarmowych,
  • przed przesadzeniem roślinę należy delikatnie wyjąć z doniczki i oczyścić bryłę korzeniową ze starej ziemi i

 

 

Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe?

 

Przesadzanie to bardzo ważny proces, który nie tylko pozwala na utrzymanie zdrowia ale także dobrego wzrostu roślin doniczkowych. Po pierwsze, system korzeniowy rośliny potrzebuje miejsca aby się rozrastać, a to miejsce skutecznie ogranicza doniczka, dlatego aby roślina raczyła nas przyrostami i coraz większymi liśćmi należy regularnie zapewniać korzeniom miejsce do rozwoju przez zmianę doniczki na większą.

 

Czy rośliny przesadzamy co roku?

 

Pierwsze przesadzanie powinno mieć miejsce niezwłocznie po zakupie nowej rośliny, niezależnie od pory roku, kolejne przesadzania należy wykonywać na wiosnę. Młode rośliny przesadzamy co roku, ponieważ ich wzrostu jest znacznie szybszy a ich rozrastające się korzenie częściej wymagają zmiany doniczki na większą. Przesadzanie dużych roślin wystarczy wykonywać co 2-3 lata, sygnałem informującym że roślina wymaga przesadzenia jest nadmierny rozrost korzenie i ich 'wychodzenie' z doniczki. Pamiętajcie o tym, że przesadzanie roślin doniczkowych warto wykonywać regularnie, wasze rośliny odwdzięczą się wam za to bujnymi przyrostami!

 

Do jakiej ziemi przesadzać rośliny i jak dużą doniczkę wybrać?

 

Wybór odpowiedniej ziemi to kwestia indywidualna, ponieważ dla różnych grup domowych roślin doniczkowych odpowiednie podłoże będzie się różnić. W naszym sklepie znajdziecie mieszanki specjalistycznych podłoży dedykowanych dla poszczególnych grup roślin, które przyrządzamy na świeżo po złożeniu przez was zamówienia. Rozmiar doniczki zdecydowanie ma znaczenie, przypadku małych roślin doniczka, do której będziemy przesadzać roślinę powinna być większa o 2 rozmiary, z kolei w przypadku roślin dużych nowa doniczka powinna być większa o około 10 rozmiarów (cm). Największym błędem jaki możesz popełnić przy przesadzaniu jest sadzenie roślin bezpośrednio do osłonki nie posiadającej odpływu i drenażu, ponieważ w większości przypadków prowadzi to do obumarcia rośliny z powodu nieprawidłowej cyrkulacji powietrza i zalegania wody.

 

 

A więc jak prawidłowo przesadzać rośliny? Przesadzanie roślin krok po kroku:

 

Krok 1

 

Przygotuj do przesadzania nową doniczkę w odpowiednim rozmiarze i nowe podłoże dostosowane do danej rośliny, które zapewnią roślinie dobre warunki do dalszego rozwoju. Aby bez trudu wyjąć roślinę z doniczki należy ją chwilę przed przesadzaniem podlać.

 

Krok 2

 

Na dnie doniczki wysypujemy warstwę keramzytu, która podłuży nam jako drenaż zapobiegający zaleganiu wody, co jest niezwykle ważne w przypadku ewentualnego przelania rośliny, ponieważ powoduje, że nadmiar wody odpływa a podłoże pozostaje napowietrzone. Przez przesadzeniem rośliny warto zamoczyć jej bryłę korzeniową w preparacie stymulującym rozwój korzeni roślin ten krok zapewni nawet nowicjuszom w uprawie roślin zielonych sukces w przesadzaniu.

 

Krok 3

 

Przed umieszczeniem w nowej doniczce, bryłę korzeniową przesadzanej rośliny warto nieco rozluźnić. Na drenaż w postaci keramzytu wsypujemy warstwę ziemi. Następnie należy roślinę włożyć do doniczki i wsypać kolejną warstwę nowej ziemi, po czym lekko ugnieść zachowując 1 cm wolnego miejsca do góry doniczki.

 

Krok 4

 

Po przesadzeniu roślinę domową należy podlać dość obficie pamiętając aby później usunąć nadmiar wody. Przez następny tydzień roślinę należy podlać regularnie pamiętając aby przez ten czas wstrzymać się z nawożeniem, ponieważ nowe podłoże posiada wystarczająco dużo składników odżywczych.

 

Nawożenie roślin doniczkowych, jak i kiedy to robić?

Po przesadzaniu należy odczekać conajmniej miesiąc zanim zasilimy roślinę nawozem. Po tym czasie warto robić to regularnie, co dwa tygodnie w okresie wzrostu (od marca do października) ponieważ dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do składników niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, które są ograniczone w uprawie doniczkowej, przez co odwdzięczą się wam bujnymi przyrostami! Do nawożenia roślin polecamy biohumus uniwersalny.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl