Promocyjna cena
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
Philodendron Melanochrysum (Filodendron)
99,99 zł 66,99 zł
szt.
Ceropegia 'woodii' (Lampion chiński)
Ceropegia 'woodii' (Lampion chiński)
32,99 zł 32,98 zł
Anthurium Silver Blush (Anturium)
Anthurium Silver Blush (Anturium)
25,00 zł 16,75 zł
szt.
Hoya wayetii 'Tricolor' (Hoja, kentiana 'Variegata')
Hoya wayetii 'Tricolor' (Hoja, kentiana 'Variegata')
58,99 zł 39,52 zł
szt.
Epipremnum aureum 'złociste'
Epipremnum aureum 'złociste'
65,00 zł 43,55 zł
szt.
Sansewieria 'Zeylanica'
Sansewieria 'Zeylanica'
120,00 zł 80,40 zł
szt.
Scindapsus pictus 'Argyraeus'
Scindapsus pictus 'Argyraeus'
43,99 zł 43,98 zł
 Rhaphidophora tetrasperma(Monstera 'Minima')
Rhaphidophora tetrasperma(Monstera 'Minima')
30,82 zł 30,81 zł
szt.
Syngonium 'Three Kings'
Syngonium 'Three Kings'
84,99 zł 56,94 zł
szt.
Tym roślinom nie straszne słońce! 10 roślin na zachodni parapet. 0
.

Tym roślinom nie straszne słońce! 10 roślin na zachodni parapet.

Kluczem do sukcesu w uprawie roślin doniczkowych jest wybranie dla nich odpowiedniego miejsca w naszym domu! Nie wszystkie rośliny będą czuły się dobrze w każdym miejscu, każda z nich ma inne preferencje dotyczące światła i jest to pierwsza rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem rośliny! Zupełnie inne rośliny sprawdzą się na słonecznym południowym parapecie a inne na zacienionych północnym parapecie. A co z parapetem zachodnim? Pędzimy z pomocą! Chcesz ozdobić parapet roślinami? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się na Twoim zachodnim oknie!

 

 

 

 

Jakie warunki panują na zachodnim parapecie?

Jest to zdecydowanie słoneczny parapet jednak nie aż tak wystawiony na promienie słoneczne jak słoneczny parapet południowy, dzięki czemu zwiększa nam się znacznie ilość kwiatów doniczkowych, które będą czuły się dobrze w tym miejscu! Na parapecie okna zachodniego słońce świeci już od wczesnych godzin południowych aż do wieczora i nie rzadko zdarza się bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Wybierając rośliny należy pamiętać, że co prawda większość roślin doniczkowych świetnie czuje się na zachodnim parapecie, jednak w okresie wiosenno-letnim liście niektórych gatunków roślin doniczkowych mogą ulec poparzeniu przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Postawienie na zachodnim parapecie delikatnej rośliny w okresie letnim może skutkować poparzeniami liści- a tego byśmy nie chcieli!

Jak rozpoznać słoneczne poparzenia liści roślin doniczkowych?

Warto wspomnieć, że nawet rośliny, które lubią słońce i w naturze żyją w warunkach silnego nasłonecznienia przebywając w naszym domu przyzwyczajają się do tego, że w mieszkaniu jest rozproszone światło i wystawione na silne słońce stają się bardzo wrażliwe. Ponadto temperatura zarówno na nasłonecznionym parapecie zachodnim jak i parapecie południowym osiąga nieraz ekstremalne wysokości co sprzyja wyparowywaniu wody, dlatego latem na słonecznym parapecie nie należy ustawiać delikatniejszych odmian roślin.

Uszkodzenie liści spowodowane promieniami słonecznymi poznacz po obumieraniu brzegów liści, które będą sprawiały wrażenie więdniętych, następnie stają się brązowe i zaczynają się kurczyć. Zmiany spowodowane sparzeniem liści są niestety nieodwracalne, ale nie mają wpływu na dalszy rozwój rośliny dlatego można je usunąć ze względów kosmetycznych ale nie trzeba! Należy jednak pamiętać aby jak najszybciej przenieść wrażliwe rośliny doniczkowe w mniej słoneczne miejsce. Ratunkiem mogą okazać się rolety lub żaluzje, które zaciągnięte w najbardziej słonecznych częściach dnia ochronią liście roślin przed zachodnimi i południowymi promieniami słonecznymi.

Podlewanie i zraszanie roślinna słonecznym południowym i zachodnim parapecie

Zarówno podlewanie jak i zraszanie roślin domowych na słonecznym parapecie jest bardzo istotną kwestią a wykonywane nieumiejętnie może być przyczyną problemów w uprawie doniczkowej roślin. Podlewanie roślin doniczkowych należy wykonywać wtedy gdy słońce świeci najmniej intensywnie. Ważną kwestią w uprawie roślin domowych egzotycznego pochodzenia jest zraszanie, przy którym także powinniśmy unikać pełnego słońca ponieważ krople wody znajdujące się na liściach działają niczym lupa i sprzyjają 'paleniu' przez słońce liści naszych idealnych kwiatów doniczkowych.

 

Jakie rośliny doniczkowe wybrać na słoneczny parapet zachodni?

Co prawda większość kwiatów doniczkowych idealnych na parapet okna skierowanego, czyli roślin lubiących słońce to rośliny kwitnące, jednak w tym wpisie przyjrzymy się roślinom zielonym. Jakie zatem zielone rośliny doniczkowe preferują ciepłe i nasłonecznione stanowisko? W większości są to rośliny doniczkowe egzotycznego pochodzenia. Poniżej znajdziecie listę roślin wraz z krótkimi opisami, które warto na słoneczny parapet wybrać:

 

   

 

Ananas

Kto powiedział aby na zachodnim parapecie postawić rośliny należy wybierać jedynie te nudne i 'zwykłe' ? Ananas Mi Amigo jest idealnym przykładem, że wcale nie musi tak być! Ta niezwykła roślina doniczkowa nie tylko uwielbia słoneczne stanowiska ale także przez swoje sztywne liście, w których magazynuje wodę nie wymaga zbyt częstego podlewania- okno zachodnie będzie dla niego idealne!

Grubosz (Crassula)

Kolejną grupą roślin doniczkowych uprawianych z sukcesem na oknie zachodnim są grubosze, które charakteryzują się grubymi mięsistymi liśćmi, w których magazynują wodę- przez to wysokie temperatury i okresowa susza są im nie strasznie, poradzą sobie świetnie także na jeszcze bardziej oświetlonym parapecie okna południowego (a jak wiemy południowe okno bywa baaaardzo gorrrrące). Grubosze to niezwykle obszerna grupa roślin o rozmaitych, ciekawych odmianach takich jak Crassula Ovata Minor- najpopularniejsza odmiana rośliny nazywana inaczej drzewkiem szczęścia lub Crassula Ovata Hobbit, którego mięsiste liście przypominają kształtem uszy shreka!

Hoja

Grube i mięsiste liście Hoi Australis są koloru zielonego, jednak wśród odmian tej rośliny znajdziecie także przedstawicieli tej grupy o bardziej barwnych liściach. Hoje mają bardzo dużo wspólnego z sukulentami ponieważ w swoich liściach magazynują wodę. Sprzyjające warunki pielęgnacji spowodują kwitnienie białymi kwiatami o przyjemnym zapachu przypominającym karmel!

Sansevieria

Sansevierie inaczej nazywane wężownicami lub językiem teściowej są jednymi z najprostszych w uprawie kwiatów doniczkowych, zyskały nawet miano 'żelaznych roślin'. Co ciekawe są jednymi z niewielu roślin, które odnajdą się zarówno na parapecie północnym, zachodnim, wschodnim i południowym! Nie straszne im słońce ani cień. Kliknij TU aby zobaczyć wszystkie odmiany tych niesamowitych roślin dostępnych w naszym sklepie!

Scindapsus

Scindapsus to pierwszy przedstawiciel roślin pnących w naszym zestawieniu. Większość jego niesamowitych odmian charakteryzuje się skórzastymi liśćmi o srebrzystym kolorze, dzięku czemu idealnie pasuje do nowoczesnych i eleganckich wnętrz. Jest rośliną łatwą w uprawie- z każdym się dogada! Ps. Scindapsus jest prawdziwym superbohaterem i posiada moc oczyszczania, filtrowania i nawilżania powietrza a także potrafi neutralizować szkodliwe substancje i produkuje dużo tlenu! UWAGA! Uprawiając scindapsusa na słonecznym parapecie należy chronić go przed silnym nasłonecznieniem w okresie wiosenno-letnim (np. używając żaluzji w najbardziej słonecznym momencie dnia).

Pieniążek

Pilea Peperomioides- czyli potocznie zwany Pieniążek to kolejny przedstawiciel gatunków kwiatów doniczkowych zaliczający się do grupy roślin lubiących słoneczne parapety. Jest mało wymagający ale nie przestrasz się, gdy pozbędzie się dolnych listków po pojawieniu się nowych w górnej części- to normalne. Pilea nie zalicza się do trudnych w uprawie a jej oryginalny kształt daje się lubić.

Kaktus Zygzak

Czyli Epiphyllum Anguliger zdecydowany hit ostatnich lat wśród roślin uprawianych w naszych domach! Charakteryzuje się długimi spłaszczonymi łodygami przypominającymi liście z głębokimi wcięciami w kształcie zygzaka. Wytwarza jasne kielichowate kwiaty o pięknym zapachu, które otwierają się w nocy a zamykają w dzień.

Monstera

Królowa Domowej dżugli we własnej osobie! Zarówno Monstera Dziurawa (Deliciosa), Monstera Minima (Rhaphidophora Tetrasperma) jak i odmiana Monkey Mask przez część roku będą świetnie czuły się na zachodnim parapecie Monstery to popularne tropikalna grupa roślin zaliczających się do roślin pnących doniczkowych .Wytwarzają dużych rozmiarów liście z licznymi dziurami i wcięciami. UWAGA Jednak w okresie wiosenno-letnim słońce może być dla nich zbyt mocne, wtedy należy osłaniać rośliny przed bezpośrednim słońcem lub zmienić na ten okres ich miejsce.

Fikus

Fikusy to niezwykle liczna grupa roślin preferujących słoneczne stanowiska. Jeśli marzycie aby na swoim słonecznym parapecie postawić rośliny wyglądem przypominające małe drzewka- napewno znajdziecie odmianę fikusa, która was oczaruje są to zdecydowanie odpowiednie kwiaty doniczkowe na zachodnie okno!

Aloes

Te rośliny poradzą sobie z okresową suszą i nadmiarem promieni słonecznych na piątkę z plusem a w dodatku posiadają szereg właściwości zdrowotnych! Szukając wartościowej rośliny na jasny parapet warto wybrać Aloes! Miąższ zawarty w liściach Aloe Vera posiada witaminy z grupy (A,E,B,C) , sole mineralne, kwasy  organiczne  oraz stymulatory biogenne. Zestaw składników posiadany przez Aloes ma właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonie śluzową i skórę. Potrafi również pobudzić układ odpornościowy do działania.

 

Zobacz poprzednie wpisy o 

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium