Poznaj tajemnice uprawy Asplenium. Czy może być prościej? 0
Poznaj tajemnice uprawy Asplenium. Czy może być prościej?

Paprocie to grupa roślin, która od dawien dawno zamieszkuje nasze domy. Paprocie uprawiały nasze babcie i prababcie i wciąż jest to jeden z podstawowych elementów każdej domowej dżungli! Aktualnie powraca moda na paprocie a miłośnicy roślin doniczkowych szukają coraz to nowszych i ciekawszych odmian. Asplenium znane również jako zanokcica to paproć domowa, której poszczególne odmiany całkowicie różnią się od znanych nam powszechnie paprotek. Najpopularniejszym gatunkiem asplenium zdecydowanie jest zanokcica gniazdowa.

 

Zanokcice to wdzięczne rośliny doniczkowe o niezwykle dekoracyjnych liściach, nic więc dziwnego, że asplenium to jedne z najczęściej uprawianych roślin domowych. W tym wpisie przedstawimy wam tajniki dzięki którym uprawa asplenium nie będzie stanowić problemu, przybliżymy wam charakterystykę oraz gatunki zanokcicy uprawianej w domach.

 

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

  • Warunki uprawy zanokcicy nie są duże, napewno zaprzyjaźnicie się w przyszłości.
  • Asplenium nidus występuje w Chinach, Japonii, Tajwanie, Australii i Afryce.
  • Prawie wszystkie paprocie domowe wymagają większej wilgotności powietrza i nie inaczej jest z Asplenium Nidus.
  • Asplenium wymaga stale wilgotnego podłożą i jasnego stanowiska o rozproszonym świetle.

 

 

Asplenium- Charakterystyka

Zanokcica to tropikalna paproć o nie tuzinkowym wyglądzie pochodząca prosto z lasów równikowych. W naturze spotkać można ją w Chinach, Japonii, Tajwanie a także w Australii i Afryce. Asplenium należy do grona epifitów, co oznacza, że rośnie na innej roślinie np. na drzewie. Ten rodzaj paproci liczy ponad 700 rozmaitych gatunków, wiele z nich uprawianych jest jako rośliny domowe. W uprawie domowej paproć zanokcica w uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości, co czyni ją kompaktową ozdobą idealnie prezentującą się zarówno na półkach jak i w kwietnikach czy wiszących makramach. Ponadto ta jedna z najchętniej uprawianych paproci domowych, jest bardzo prosta w uprawie, bezpieczna dla zwierząt oraz charakteryzuje się właściwościami oczyszczania powietrza z toksyn.

 

Asplenium- odmiany

Ilośc gatunków paproci asplenium może przyprawić o zawrót głowy ponieważ na świecie istnieje ich ponad 700. Odmiany zanokcicy różnią się od siebie wielkością, kształtem i wybarwieniem liści, ponadto różne gatunki rodzaju asplenium występują w różnych zakątkach świata. Najciekawsze gatunki asplenium w uprawie domowej to:

  • Zanokcica Gniazdowa najpopularniejszym reprezentantem asplenium, inaczej nazywana Asplenium Nidus to gatunek pochodzący z półwyspu indyjskiego, posiada kilka odmian, do ciekawszych należą zanokcice: Asplenium nidus 'Crispy Wave' charakteryzująca się silnie pofalowanymi liśćmi, Asplenium Nidus 'Campio' charakteryzująca się gładkimi postrzępionymi liśćmi, Asplenium Crissie to reprezentantka Asplenium Nidus charakteryzująca się oryginalnymi rozgałęzionymi na końcach karbowanymi liśćmi,
  • Asplenium Parvati nazwę zawdzięcza hinduskiej bogini miłości. Charakteryzuje się sztywnymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Na spodniej stronie liści Asplenium parvati znajdują się skupiska zarodni z mikroskopijnymi zarodnikami,
  • Asplenium Antiquum- inaczej zanokcica stara charakteryzuje się jasnozielonym wybarwieniem, pofalowanymi brzegami i gładką fakturą liścia.

 

Asplenium- podlewanie i nawożenie

Zanokcicę podlewać należy umiarkowanie nie dużymi dawkami odstanej wody tak aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Nawożenie substancjami odżywczymi paproci zanokcicy wykonujemy w sezonie wegetacyjnym (kwiecień-październik). Roślinę należy nawozić nawozem do paproci. Warto raz co jakiś czas przetrzeć liście rośliny mokrą szmatką.

 

Asplenium- zraszanie i wilgotność powietrza

Zanokcica wymaga wysokiej wilgotności powietrza, należy ją regularnie zraszać lub używać nawilżacza powietrza. Aby zwiększyć wilgotności powietrza wokół rośliny można również postawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą tak aby otwory w doniczce nie dotykały tafli wody. Liście należy również co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką lub polewać roślinę letnią wodą.

 

Zanokcica- podłoże i przesadzanie

Aby paproć zanokcica prawidłowo się rozwijała należy zadbać o żyzną ziemię, odpowiednie podłoże dla paproci to podłoże do roślin wilgociolubnych z dodatkiem torfu, oznacza to, że zanokcica gniazdowa wymaga przepuszczalnego podłoża o kwaśnym odczynie. Zanokcicę przesadzamy dopiero w momencie, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę(zazwyczaj zajmuje to około 3 lata), na wiosnę. Przy przesadzaniu zanokcicy gniazdowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na solidną warstwę drenażu w postaci keramzytu na dnie doniczki, ponieważ roślina ma bardzo delikatny system korzeniowy i zaleganie dużej ilości wody może spowodować gnicie korzeni. Doniczka do której przesadzamy roślinę powinna być maksymalnie o 2 rozmiary większa od poprzedniej.

 

Zanokcica- stanowisko

Zanokcica należy do roślin, które nie tolerują silnego, bezpośredniego wpływ promieni słonecznych, ich wpływ może powodować blaknięcie liści lub ich poparzenia. Paproć preferuje ciepłe pomieszczenia bez przeciągów i gwałtownych zmian temperatur. Zanokcica asplenium najlepiej czuje się więc na wschodnich i północnych parapetach, dobrze odnajdzie się także na półcienistych miejscach w głębi pokoju.

 

Asplenium- choroby i problemy w uprawie

  • najczęstszym skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji paproci zanokcica są przebarwienia liści,
  • zasychające końcówki liści lub całe liście oznaczają, że roślina doniczkowa ma za sucho lub/i za gorąco,
  • przebarwienia na liściach z żółtą otoczką oznaczają przelanie rośliny lub zbyt zimne stanowisko,
  • blaknięcie liści Asplenium są oznaką zbyt dużego natężenia promieni słonecznych, należy w takim przypadku przestawić roślinę w mniej słoneczne liście,
  • najczęstszymi pasożytami zanokcicy są przędziorki oraz wełnowce w ich przypadku należy usunąć szkodniki mechanicznie oraz wykonać oprysk chemiczny.

Zobacz poprzednie wpisy o:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium