Patyczak- łatwa w uprawie zielona kula w Twoim domu! Jak ją pielęgnować? 6
Patyczak

Patyczak- łatwa w uprawie zielona kula w Twoim domu! Jak ją pielęgnować?

 

Rhipsalis to egoztyczna roślina pochodząca z rodziny kaktusowatych, która robi furorę w polskich domach! Wszystko przez jego egzotyczny wygląd ponieważ ta niewymagająca roślina doniczkowa posiada całą masę cienkich zielonych pędów, które wręcz 'wylewają' się z doniczki. Oprócz swoich niewątpliwych walorów estetycznych patyczak nalży do roślin bezpiecznych dla zwierząt! Chyba nie musimy wam przypominać dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe w swoim domu i biurze? Szukacie czegoś efektowanego i w dodatku łatwego w uprawie? Postawcie na patyczaka! W tym wpisie przedstawimy wam charakterystykę tych niesamowitych 'kaktusów dżunglowych', najciekawsze odmiany a także opiszemy jego pielęgnacje!

 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • uprawa patyczaka wymaga stanowiska półcienistego
  • patyczak należy do zwisających roślin zielonych
  • Patyczak w naturze porasta pnie i gałęzie drzew Północnej Ameryki
  • Podlewanie Rhipsalis powinno być regularne, ale oszczędne a zimą minimalne
  • sukulent patyczak jest rośliną łatwą w uprawie

 

 

 

Rhipsalis- Charakterystyka

 

Patyczaki należą do kaktusów i naturalnie występują w Ameryce Północnej oraz na Wyspach Kanaryjskich. Charakteryzuje się długimi pędami o odcieniu soczystej zieleni. młode pędy Rhipsalis wyrastają z wierzchołków starszych pędów przez co tworzą wrażenie 'kaskady' zielonych fal wylewających się z doniczki. Patyczak tworzy gęstą kępę dzięki czemu jest niezwykle oryginalną ozdobą! Kluczem w uprawie jest przycinanie rośliny w celu uzyskania bujnych pędów patyczaka. Roślina patyczak ceniona jest za  szybki rozrost a także małe wymagania dotyczące uprawy. Uprawa patyczaka wymaga spełnienia kilku niezbędnych warunków, które przedstawimy wam w dalszej części tego wpisu!

 

Najciekawsze odmiany Patyczaka

Odmiany patyczaka dzielą się na kilka grup. Pierwszą z nich są odmiany, które tworzą zwartą zieloną kępę sprawiającą wrażenie wylewania się z doniczki. Idealnie nadają się do kwietników, wiszących makram lub osłonek przypominających głowy. Są to między innymi:

  • Rhipsalis Baccifera
  • Rhipsalis Cassutha Oasis
  • Rhipsalis Cereuscula
  • Rhipsalis Pilocarpa- od powyższych odmian wyróżniają go białe włoski pokrywające pędy
  • Rhipsalis Baccifera Horrida- łudząco podobny do swojego poprzednika jednak posiadający znacznie grubsze pędy od innych odmian

Istnieją także odmiany Patyczaka całkowicie różniące się wyglądem od wyżej wymienionych są od między innymi Rhipsalis Elliptica oraz Moncantha, które chociaż różnią się od siebie posiadają wspólny mianownik jakim są płaskie liście, przez co nie przypominają one innych odmian tego gatunku.

 

 

Patyczak- stanowisko

Rhipsalis preferuje miejsca, w których jest rozproszone światło słoneczne. Ustawiając go w odpowiednim miejscu odwdzięczy się dużą ilością korzeni powietrznych, które są pomocne przy rozmnażaniu rośliny.

 

Jak podlewać Patyczaka?

 

Patyczak wymaga regularnego podlewania jednak nie zbyt obfitego. Latem roślinę podlewamy średnio raz w tygodniu lub rzadziej. W okresie zimowym podlewanie patyczaka należy ograniczyć do minimum. Bardzo ważne jest nie przelewanie Patyczaka ponieważ nadmierna ilośc wody w podłożu najczęściej prowadzi do gnicia korzeni i w konsekwencji 'śmierci' roślinki. Roślinę należy podlewać odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Rhipsalis nie wymaga nawożenia, jednak nie zaszkodzi nawozić go w okresie wiosenno-letnim nie częściej niż co dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych. W okresie zimowym należy zaprzestać nawożenia.

 

Czy Patyczak potrzebuje zraszania?

 

Zdecydowanie roślinę warto zraszać, jednak jedynie w okresie letnim. Wysoka wilgotność powietrza latem wpływa pozytywnie na jego wzrost oraz wytwarzanie korzeni powietrznych, które są istotne przy rozmnażaniu rośliny.

 

Patyczak- jakie podłoże wybrać i co ile przesadzać?

 

Roślina donickowa patyczak wymaga przepuszczalnej ziemi, idealnie sprawdzi się podłoże do kaktusów i sukulentów np.mieszanka naszej produkcji. Co około trzy lata patyczaka należy przesadzić do większej doniczki oraz wymienić ziemię.

 

 

Rozmnażanie rośliny Patyczak

 

Istnieją dwa sposoby rozmnożenia patyczaka:

 

Jeśli wytężycie wzrok zauważycie, że pędy Patyczaka podzielone są na segmenty, pierwszym sposobem jest odcięcie pędu składającego się przynajmniej z kilku segmentów. Następnie taki fargment pędu pozostawiamy do przeschnięcia w suchym miejscu. Po przeschnięciu przygotowaną szczepkę zasadzamy do przepuszczalnego podłoża, gdzie regularnie ją zraszamy do momentu wytworzenia korzeni.

 

 

Drugim sposobem jest użycie wcześniej wspomnianych korzeni powietrznych. W tym przypadku należy odciąć fragment rośliny posiadający korzeń powietrzny i zasadzić go w luźnym podłożu i podobnie jak w pierwszym sposobie zraszać aż to wypuszczenia nowych pędów.

 

Rhipsalis marnieje- co robię źle?

 

Pomimo tego, że rhipsalis to roślina bardzo łatwa w uprawie niepoprawnie uprawiany zaczyna marnieć, zdarza się też, że pojawiają się na nim szkodniki. Co próbuje nam powiedzieć patyczak?

  • Wątłe, pomarszczone pędy- może oznaczać, że nasza roślina wymaga podlania, lub wręcz przeciwnie pomarszczone łodygi mogą świadczyć o przelaniu rośliny w konsekwencji czego roślina nie może pobierać wody przez zgniłe korzenie.
  • Biały nalot przypominający wełnę- to oznaka żerowania szkodnika jakim jest wełnowiec. Co prawda Rhipsalis rzadko bywa atakowany przez szkodniki, w tym przypadku należy zdjąć szkodniki mechanicznie a następnie wykonać oprysk chemiczny. Wełnowce to jedyne szkodniki które mogą zaatakować pędy rhipsalis.
  • 'Maziaste' brązowe pędy- oznaczają przelanie rośliny, w tym przypadku należy znacznie ograniczyć podlewanie oraz niezwłocznie przesadzić roślinę do nowego, suchego podłoża.

 

ZOBACZ POPRZEDNIE WPISY:

 

Komentarze do wpisu (6)

29 maja 2023

Mojego patyczaka zatakowły tarczniki,jak im pomóc?

14 sierpnia 2023

Nie najadły się jednym

15 stycznia 2024

A mój właśnie pilnie kwitnie i ma mnóstwo ślicznych żółtych kwiatuszków:)

15 stycznia 2024

A mój właśnie pilnie kwitnie i ma mnóstwo ślicznych żółtych kwiatuszków:)

6 lutego 2024

Mój też kwitnie,

6 lutego 2024

Mój też kwitnie,

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium