Kategorie blog
Najlepsza cena
Maranta 'Lemon Lime'
Maranta 'Lemon Lime'
47,50 zł 40,38 zł
szt.
Anthurium crystallinum
Anthurium crystallinum
89,00 zł 75,65 zł
szt.
Aglaonema 'Madagascar' (White Lime)
Aglaonema 'Madagascar' (White Lime)
45,00 zł 38,25 zł
szt.
Philodendron Nangaritense (Filodendron)
Philodendron Nangaritense (Filodendron)
89,00 zł 75,65 zł
szt.
Scindapsus pictus Treubii' Moonlight'
Scindapsus pictus Treubii' Moonlight'
69,00 zł 58,65 zł
szt.
Anthurium 'Arrow'
Anthurium 'Arrow'
69,00 zł 58,65 zł
szt.
Strelitzia 'Reginae' (Królewska)
Strelitzia 'Reginae' (Królewska)
49,00 zł 41,65 zł
szt.
Alokazja sinuata (Alocasia Mirror Face)
Alokazja sinuata (Alocasia Mirror Face)
55,00 zł 46,75 zł
szt.
Hoya australis 'Lisa' (Hoja)
Hoya australis 'Lisa' (Hoja)
37,00 zł 31,45 zł
szt.
Philodendron Ring of Fire (Filodendron)
Philodendron Ring of Fire (Filodendron)
64,00 zł 54,40 zł
szt.
Obraz w doniczce? Filodendron najważniejsze informacje o pielęgnacji i nie tylko. 0
Obraz w doniczce? Filodendron najważniejsze informacje o pielęgnacji i nie tylko.

Philodendron to bez wątpienia jedna z bardziej pożądanych roślin doniczkowych , która napewno stoi na twoim domowym parapecie. Zachwyca nas pięknymi wzorami powodujące wrażenie ręcznie malowanego i piękną mieszanką barw. W tym wpisie pokażemy Ci jak dbać o ten piękny gatunek. 

  

 

Czego się dowiesz czytając ten tekst:

  • Philodendron posiada około 700 gatunków
  • Roślina doniczkowa mająca spore problemy z suchym powietrzem ( nie toleruje)
  • Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce jasne (nie bezpośrednio narażone na promienie słoneczne ) lub półcieniste.
  • Warto zadbać o odpowiedni drenaż na spodzie doniczki. Nie toleruje przelewania.

 

  

 

Philodendron charakterystyka

 

Filodendrony naturalnie rosną w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości są roślinami pnącymi. W uprawie domowej dorastają do max. 2 metrów co wypada dość marnie w porównaniu do faktu, że w naturalnym środowisku dorastają nawet do kilkunastu metrów. Obecnie rozróżniamy około 700 gatunków filodendronów, co jest imponujące w porównaniu np z Sansewieriami, których występuje 10 razy mniej. Filodendrony kojarzymy głównie jako rośliny o fantastycznym ubarwieniu takie jak Pink Princess ,które swoja różową barwą skradły nie jedno serce. Oprócz niesamowitych kolorów jakimi filodendron jest nas w stanie zaskoczyć charakteryzuje go umiejętność oczyszczania powietrza z różnych zanieczyszczeń znajdujących się w naszym domu. 

 

                                                                                                                                   

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla Filodendrona?

 

Philodendron potrzebuje odrobiny miejsca, w którym jego rozrost nie będzie stanowił problemu. Wraz z upływem czasu i rozrostem “wąsów” naszej roślinki musimy zadbać o palik dzięki któremu  będzie mogła swobodnie owinąć  wokół niego jak robi w swoim naturalnym środowisku. Można powiedzieć że philodendron i suche powietrze mają konflikt od zawsze. Unikajmy zostawiania ich w miejscach gdzie będą narażone na inne źródła ciepłą takie jak np. grzejniki. Musimy również pamiętać że, Filodendron nie może być ustawiony w na bezpośrednim słońcu ponieważ spowoduje to poparzenia liści i  roślinka straci barwne kolory. Najlepsza temperaturą jaką powinniśmy zapewnić aby pięknie rosła, waha się między 18-25 stopni latem a 15-18 stopni celsjusza zimą.

Klimat z którego pochodzi Filodendron jest iście tropikalny dlatego najważniejszym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania roślinki jest wilgoć. Jeżeli w mieszkaniu macie zbyt mało wilgoci, może ją zrekompensować częstszym zraszaniem lub zainwestować w nawilżacz powietrza. 

 

 

 

Kiedy podlewać i nawozić filodendrona?

W bardzo dużym stopniu częstotliwość podlewania zależna jest od stopnia wysychania podłożą roślinki Filodendrony podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Ważne aby podlewać je raz a obficie, nie za często. Wiosną raz w miesiącu można doładować roślinę nawozami, nie częściej niż co dwa tygodnie a w sezonie zimowym całkowicie odstąpić od nawożenia. W naszej ofercie znajdziecie odpowiednie nawozy w atrakcyjnych cenach.

 

 

Jakiego rodzaju podłoże wybrać do filodendrona? 

Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, wilgotne. Polecanymi składnikami jakie ziemia powinna zawierać są chipsy kokosowe, włókno kokosowe i perlit.Pamiętajmy o zapewnieniu roślinie odpowiedniego drenażu w postaci np. keramzytu. Mogą Państwo zakupić tego typu podłoże w naszym sklepie.


 

W jaki sposób przesadzać ?

      Przesadzanie młodych roślinek powinno odbywać przynajmniej raz w roku. Natomiast starsze rośliny 2-3 letnie wystarczy raz do roku. Młodą roślinkę należy przesadzać dopiero gdy bryła korzeniowa zacznie wystawać poza obrys doniczki. Najlepszą porą do przesadzania jest wiosna i lato.Sposoby na rozmnażanie filodendrona. 

Dobrym momentem będzie wczesna wiosna (marzec-kwiecień).  Ucinamy górne cześći pędu, które zawieraja nie mniej niż 2-3 liście i ukorzeniamy je w wodzie. Można również spróbować ukorzenić roślinę w ziemi która powinna zawierać torf i piasek w temperaturze między 23 a 25 stopni celsjusza. Ukorzenianie sadzonki może potrwać kilka tygodni. Małego philodendrona należy przesadzić do ziemi specialnie dedykwoanej temu gatunkowi.


Czy Filodendron jest bezpieczny dla zwierząt: Nie

 

Zobacz również inne wpisy 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium