Obraz w doniczce? Filodendron najważniejsze informacje o pielęgnacji i nie tylko. 1
Obraz w doniczce? Filodendron najważniejsze informacje o pielęgnacji i nie tylko.

Philodendron to bez wątpienia jedna z bardziej pożądanych roślin doniczkowych , która napewno stoi na twoim domowym parapecie. Zachwyca nas pięknymi wzorami powodujące wrażenie ręcznie malowanego i piękną mieszanką barw. W tym wpisie pokażemy Ci jak dbać o ten piękny gatunek. 

  

 

Czego się dowiesz czytając ten tekst:

  • Philodendron posiada około 700 gatunków
  • Roślina doniczkowa mająca spore problemy z suchym powietrzem ( nie toleruje)
  • Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce jasne (nie bezpośrednio narażone na promienie słoneczne ) lub półcieniste.
  • Warto zadbać o odpowiedni drenaż na spodzie doniczki. Nie toleruje przelewania.

 

  

 

Philodendron charakterystyka

 

Filodendrony naturalnie rosną w Ameryce Środkowej i Południowej. W większości są roślinami pnącymi. W uprawie domowej dorastają do max. 2 metrów co wypada dość marnie w porównaniu do faktu, że w naturalnym środowisku dorastają nawet do kilkunastu metrów. Obecnie rozróżniamy około 700 gatunków filodendronów, co jest imponujące w porównaniu np z Sansewieriami, których występuje 10 razy mniej. Filodendrony kojarzymy głównie jako rośliny o fantastycznym ubarwieniu takie jak Pink Princess ,które swoja różową barwą skradły nie jedno serce. Oprócz niesamowitych kolorów jakimi filodendron jest nas w stanie zaskoczyć charakteryzuje go umiejętność oczyszczania powietrza z różnych zanieczyszczeń znajdujących się w naszym domu. 

 

                                                                                                                                   

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla Filodendrona?

 

Philodendron potrzebuje odrobiny miejsca, w którym jego rozrost nie będzie stanowił problemu. Wraz z upływem czasu i rozrostem “wąsów” naszej roślinki musimy zadbać o palik dzięki któremu  będzie mogła swobodnie owinąć  wokół niego jak robi w swoim naturalnym środowisku. Można powiedzieć że philodendron i suche powietrze mają konflikt od zawsze. Unikajmy zostawiania ich w miejscach gdzie będą narażone na inne źródła ciepłą takie jak np. grzejniki. Musimy również pamiętać że, Filodendron nie może być ustawiony w na bezpośrednim słońcu ponieważ spowoduje to poparzenia liści i  roślinka straci barwne kolory. Najlepsza temperaturą jaką powinniśmy zapewnić aby pięknie rosła, waha się między 18-25 stopni latem a 15-18 stopni celsjusza zimą.

Klimat z którego pochodzi Filodendron jest iście tropikalny dlatego najważniejszym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania roślinki jest wilgoć. Jeżeli w mieszkaniu macie zbyt mało wilgoci, może ją zrekompensować częstszym zraszaniem lub zainwestować w nawilżacz powietrza. 

 

 

 

Kiedy podlewać i nawozić filodendrona?

W bardzo dużym stopniu częstotliwość podlewania zależna jest od stopnia wysychania podłożą roślinki Filodendrony podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Ważne aby podlewać je raz a obficie, nie za często. Wiosną raz w miesiącu można doładować roślinę nawozami, nie częściej niż co dwa tygodnie a w sezonie zimowym całkowicie odstąpić od nawożenia. W naszej ofercie znajdziecie odpowiednie nawozy w atrakcyjnych cenach.

 

 

Jakiego rodzaju podłoże wybrać do filodendrona? 

Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, wilgotne. Polecanymi składnikami jakie ziemia powinna zawierać są chipsy kokosowe, włókno kokosowe i perlit.Pamiętajmy o zapewnieniu roślinie odpowiedniego drenażu w postaci np. keramzytu. Mogą Państwo zakupić tego typu podłoże w naszym sklepie.


 

W jaki sposób przesadzać ?

      Przesadzanie młodych roślinek powinno odbywać przynajmniej raz w roku. Natomiast starsze rośliny 2-3 letnie wystarczy raz do roku. Młodą roślinkę należy przesadzać dopiero gdy bryła korzeniowa zacznie wystawać poza obrys doniczki. Najlepszą porą do przesadzania jest wiosna i lato.Sposoby na rozmnażanie filodendrona. 

Dobrym momentem będzie wczesna wiosna (marzec-kwiecień).  Ucinamy górne cześći pędu, które zawieraja nie mniej niż 2-3 liście i ukorzeniamy je w wodzie. Można również spróbować ukorzenić roślinę w ziemi która powinna zawierać torf i piasek w temperaturze między 23 a 25 stopni celsjusza. Ukorzenianie sadzonki może potrwać kilka tygodni. Małego philodendrona należy przesadzić do ziemi specialnie dedykwoanej temu gatunkowi.


Czy Filodendron jest bezpieczny dla zwierząt: Nie

 

Zobacz również inne wpisy 

 

 

Komentarze do wpisu (1)

31 marca 2024

Przesadzanie raz do roku stare a raz w roku młode rośliny - ciężko to ogarnąć

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium