
Zima to okres, kiedy pielęgnacja roślin doniczkowych zdecydowanie stanowi największe wyzwanie w ciągu roku. Zimno przedostające się podczas wietrzenia pomieszczeń, krótszy dzień przez co kwiaty doniczkowe mają mniejszy dostęp do światła a na domiar złego suche powietrze spowodowane okresem grzewczym, te wszystkie elementy wpływają niekorzystnie na kondycje roślin doniczkowych i mogą powodować usychanie pędów. Wielu posiadaczy roślin doniczkowych właśnie w tym okresie zastanawia się jak pomóc swoim roślinom przetrwać zimę. W tym wpisie zdradzimy wam kilka porad i zasad dotyczących pielęgnacji roślin zimą, które pomogą waszym domowym roślinom przetrwać ten trudny okres!
Z tego wpisu dowiesz się między innymi:
- zimą zapotrzebowanie roślin na wodę jest znacznie mniejsze niż latem, dlatego podlewanie kwiatów doniczkowych w tym okresie powinno być znacznie rzadsze,
- zimą rośliny pokojowe cierpią z powodu braku wystarczającej ilości światła,
- w zimowej pielęgnacji zimowej kwiatów doniczkowych należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza,
- w okresie jesienno-zimowym należy zrezygnować z nawożenia kwiatów doniczkowych
- zapewnienie odpowiednich warunków roślinom zimą może być nie lada wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe!
Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych
W czasie zimy ogranicz podlewanie roślin!
W okresie zimowym rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż w okresie letnim, dlatego zimą podlewanie roślin należy ograniczyć, ponieważ zimą nadmiar wody może im bardziej zaszkodzić niż niedobór. Ogólną zasadą jest, że im mniejsza temperatura panuje w domu tym rzadziej należy podlewać roślinę. Rośliny podlewamy więc nie częściej niż raz na dwa tygodnie dopiero w momencie gdy wierzchnia warstwa ziemi całkowicie przeschnie po poprzedni podlewaniu, ponadto podlewając rośliny pamiętamy aby usunąć nadmiar wody znajdujący się na podstawce lub w osłonce aby zapobiec zaleganiu wody co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni. Ważne aby zapewnić roślinom drenaż na spodzie doniczki.
Nawilżanie powietrza zimą służy roślinom i nam
Jak już wspominaliśmy jedną z głównych trudności w pielęgnacji kwiatów doniczkowych zimą jest suche powietrze spowodowane okresem grzewczym a jak wiadomo utrzymanie dobrostanu roślin doniczkowych jest niemożliwe bez odpowiedniego poziomu wilgoci. Większość roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach to rośliny egzotyczne, dla których wysokość powietrza powinna być na poziomie 50%. Zimą wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie możemy uzyskać częstym zraszaniem lub używaniem nawilżacza powietrza. Zdecydowanie bardziej polecamy nawilżacz ponieważ nie zagraża on roślinom o aksamitnych liściach, ani młodym liściom, których nie wolno zraszać a ponadto działa ogólnie przez co ma korzystny wpływ również na nasze zdrowie. Domowym sposobem na zapewnienie większej wilgotności powietrza wokół roślin jest położenie na grzejniku wilgotnego ręcznika.
Czy nawozić rośliny zimą?
Nawożenie roślin w okresie jesienno-zimowym przez wiele lat było przedmiotem sporu wielu ogrodników i botaników, jednak dzięki wieloletnim badaniom i obserwacjom udało się ustalić, że w tym okresie roślin doniczkowych nie powinniśmy dokarmiać nawozami. Co najwyżej raz. w miesiącu można użyć, mniejszej niż zwykle ilości biohumusu uniwersalnego, następnie dopiero na wiosnę wrócić do nawożenia roślin doniczkowych.
Odpowiednie stanowisko zimą
Niedostateczna ilość światła bywa dla roślin domowych zabójcza, dlatego w okresie zimowym musimy dołożyć wszelkich starań aby dostarczyć im jak najwięcej światła. Z pewnością z głębi pokoju powinniśmy przenieść rośliny w okolice okna ponieważ ilość światła docierająca w dalsze zakątki pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym zdecydowanie jest niewystarczająca dla większości roślin doniczkowych. Warto również pamiętać, że zasłony i firanki dodatkowo ograniczają dostęp światła do pomieszczenia dlatego dla dobra roślin warto okno całkowicie odsłonić. Każdy roślinomaniak, który uprawia rośliny doniczkowe wie, że w tym okresie rośliny same proszą się o dostarczenie dodatkowego źródła światła, takim rozwiązaniem mogą być lampy doświetlające. Do doświetlania roślin doniczkowych używa się specjalistycznych lamp emitujących światło niebieskie i czerwone, które pomagają w procesie fotosyntezy.
O rośliny zimą należy dbać szczególnie, jaka jest więc odpwiednia temperatura roślin domowych zimą? Jak już mowa o stanowisku, to warto wspomnieć o temperaturze, podstawą jest fakt, że nagłe i znaczące wahania temperatury powietrza z pewnością nie wpłyną korzystnie na rośliny. Jak już wspominaliśmy wyżej większośc roślin domowych to rośliny ciepłolubne tropikalnego pochodzenia, które wysoka temperatura stymuluje do wzrostu. W czasie zimy kwiaty powinny być uprawiane w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 18 °C.
Przeczytaj poprzednie wpisy na naszym blogu