Najpopularniejsze rośliny pnące i tajniki ich uprawy! 0
a

 

Pnącza od lat królują w naszych domach, w końcu klimat domowej dżungli to nie tylko ogromne stojące rośliny ale także 'girlandy' długich pędów roślin pnących doniczkowych zwisających z naszych półek lub pnącza doniczkowe poprowadzone wokół rozmaitych podpórek (o których też wam opowiemy!w tym wpisie!). Poniżej przedstawimy wam najciekawsze rośliny doniczkowe pnące i zwisające, zdradzimy wam jak je uprawiać aby gęste, zielone pnącza roślin ozdabiały bujnie wasze półki, parapety i makramy a także przedstawimy podpory, jakich rośliny pnące wymagają aby wytwarzać coraz to większe liście i dłuższe pędy.

 

 

Uprawa domowych roślin pnących

 

Większość pnących roślin domowych to pochodzące z tropików rośliny, które w naturze rosną w cieniu koron tropikalnych drzew, dzięki czemu większość roślin pnących w uprawie doniczkowej najlepiej czuje się na półcienistym stanowisku, chociaż zdarzają się także gatunki roślin wymagające jasnego stanowiska. Nawożenie roślin pnących powinno odbywać się wyłącznie w okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni), zimą należy przestać nawozić. Zazwyczaj pnące rośliny podlewamy tak aby ich ziemia była ciągle lekko wilgotna, ale nie mokra, jednak jest to kwestia zależna od gatunku, dlatego kupując daną roślinę warto poczytać o jej preferencjach np. na naszym blogu! W uprawie roślin pnących bardzo ważne jest ich przycinanie, po 1. przycinanie roślin domowych pnących stymuluje je do gęstszego rozrostu i rozkrzewienie, po 2. możemy w ten sposób regulować ich wielkość, a po 3. w przypadku gdy niektóre pnącza dorastają nawet do kilku metrów długości warto je przyciąć aby pędy nie połamały się pod własnym ciężarem.

 

Podpory do roślin pnących

 

Rośliny zwisające zdecydowanie nadają każdej przestrzeni egzotyczny klimat, umieszczone w rozmaitych kwietnikach, makramach lub na wysokich półkach sprawiają wrażenie wyjętych z prawdziwej dżungli, jednak faktem jest, że rośliny pnące prowadzone na różnego typu podporach rosną znacznie szybciej i wypuszczają o wiele większe liście. Wyróżniamy wiele typów podpór, które spełniają różne funkcje:

 • Palik z mchu to recepta na wyhodowanie ogromnych liści zachwycających roślin pnących, dzieje się tak ponieważ palik z much jest podporą wilgotną, która najbardziej ze wszystkich dostępnych na rynku może zapewnić roślinom pokojowym warunki zbliżone do naturalnych. Będzie idealny dla gatunków roślin pnących pochodzących z tropików takich jak epipremnum złociste, scindapsus, philodendron czy monstera.

 

 • Palik kokosowy to jedna z popularniejszych podpór, która ze względu na swoją grubość będzie idealna dla większych okazów kwiatów pnących.
 • Drabinki oraz tyczki bambusowe to lekkie i stosunkowo cienkie podpory, które idealną się w przypadku gdy pędy roślin pnących nie są jeszcze zbyt ciężkie.

 

 

Epipremnum

Ta oryginalna roślina domowa może być prowadzona przy podporze ale równie atrakcyjnie prezentuje się jako roślina wisząca, jednak należy pamiętać, że prowadzona przy podporze wytwarza zdecydowanie większe liście i zdecydowanie szybciej rośnie. Ta mało wymagająca roślina doniczkowa pochodząca z wysp Salomona znajdujących się na Pacyfiku Epipremnum rośnie jak na drożdżach, dobrym krokiem jest zapewnienie jej odrobinę więcej miejsca. Ta interesująca roślina doniczkowa posiada wiele odmian różniących się od siebie kształtem i kolorem liści, wśród wielu odmian rośliny doniczkowej jaką jest epipremnum znalazły się także odmiany kolekcjonerskie. Epipremnum najlepiej czuje się w półcienistych miejscach jednak Ilość słońca jaka dotrze do tego łatwego w uprawie pnącza będzie miało wpływ na wybarwienie rośliny. Ponadto Epipremnum oczyszcza powietrze z różnych toksyn.

Koniecznie sprawdź te odmiany:

 • Epipremnum Aureum- jedno z najpopularniejszych pnączy posiadające sercowate liście ozdobione złotymi smugami
 • Epipremnum marble queen- bardzo podobne do powyższej odmiany, posiada bardziej marmurkowe, wpadające w biel przebarwienia
 • Epipremnum pinnatum i kolekcjonerska odmiana Epipremnum Pinnatum Cebu blue- obie te odmiany to bujnie rosnące pnącza, które prowadzone przy podporze z czasem będą wytwarzać liście z głębokimi wcięciami,
 • Epipremnum Godzilla- ta niesamowita roślina wytwarza pionowe poskręcane listki, nie można przejść obojętnie!
 • Epipremnum Global green- to cudna odmiana, której zielone liście ozdobione są plamami w innych odcieniach zieleni.

 

Scindapsus

Scindapsusy to kolejne z gatunków pnączy, które całkowicie opanowały nasze domy! To rośliny pochodzące prosto z Indonezyjskiej dżungli! W naturze spotkać go można w Australii, Azji i Afryce Jeżeli szukasz efektownej a przy tym eleganckiej rośliny pnącej lub wiszącej- ta roślina doniczkowa wytwarzająca długie pędy będzie strzałem w dziesiątkę! Scindapsus to roślina o niezwykle ozdobnych liściach mających skórzastą fakturę i w zależności od odmiany w różnym stopniu pokryte są kolorem srebrnym (oprócz wyjątku jakim jest Scindapsus Treubii Dark Form, którego liście są praktycznie całkowicie czarne) inne ciekawe odmiany to

 • Silvery Ann
 • Argyraeus
 • Trebie, które różnią się od siebie natężeniem i rozmieszczeniem srebrnych plamek na blaszce liściowej, warto także wspomnieć o odmianie Moonlight- ta niezwykle oryginalna roślina posiada całkowicie srebrne liście bez plamek!

fot. scindapsus Argyraeus

 

Starzec Rowleya

Może nie pnąca, ale wspominając zwisające rośliny nie moglibyśmy go pominąć! Zdecydowanie jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych zwisających, której niezwykle oryginalny pokrój rozkochuje rośliniarzy na całym świecie! Roślina tworzy cienkie pędy, na których niczym u prawdziwego jubilera osadzone są zielone kuleczki (nie bez powodu nazywają go sznurem pereł!) Ta mało wymagająca roślina zwisająca o niezwykle atrakcyjnym pokroju to sukulent liściowy, który nie znosi przelania. W przeciwieństwie do większości roślin pnących i zwisających ta roślina wymaga jasnego stanowiska i oszczędnego podlewania. Warto także zwrócić uwagę na inne odmiany zwisające starca:

 • Herreianus
 • Jumping Dolphin.

Filodendron Pnący

Filodendron pnący należy do najprostszych w uprawie roślin doniczkowych a przy okazji do najpiękniejszych! W warunkach domowych filodendron pnący może osiągnąć nawet 3 metry i charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem. Ta roślina domowa łatwa w uprawie najlepiej czuje się poprowadzona przy podporze, ale może być uprawiany także jako roślina zwisająca. Dzięki łatwości w uprawie jest bardzo popularnym domowym pnączem. Wyróżniamy kilka odmian filodendrona pnącego:

 • Philodendron Scandens Brazil- ta interesująca roślina doniczkowa, na której blaszce liściowej przeplatają się różne odcienie zieleni i żółci z pewnością wprowadzi energię do Twojej przestrzeni.
 • Philodendron Scandens Micans- to jeden z kwiatów doniczkowych posiadających aksamitne, welwetowe liście- osobiście nasz ulubieniec!

 

 

Syngonium

Syngonium to kolejna kwiatów pnących charakteryzujących się łatwością w uprawie. Większość odmian syngonium charakteryzuje się strzałkowatymi liśćmi i oryginalnym ubarwieniem. Syngonium to bez wątpienia jedne z najefektowniejszych roślin uprawianych w domach. Pnące rośliny doniczkowe o kolorowych liściach takie jak syngonium z pewnością wprowadzą dużo koloru do każdej przestrzeni. Zobacz takie odmiany syngonium jak:

 

Hoja

Hoja inaczej nazywana woskownicą to niezwykle oryginalna roślina domowa, której mięsista blaszka liściowa pokryta jest warstwą połyskującego wosku. Hoja najlepiej prezentuje się prowadzona przy podporze, wtedy charakteryzuje się szybkim przyrostem. Sprzyjające warunki pielęgnacji sprawią zakwitnięcie hoji białymi kwiatami o przyjemnym, słodkawym zapachu. Popularną odmianą Hoji jest Hoya Australis o żywo zielonych liściach ale warto przyjrzeć się także odmianom takim jak:

 • Lacunosa
 • Wayetii
 • Gracilis
 • Shirley
 • Lisa
 • Kerri
 • Eskimo oraz Hoja Carnosa, która inaczej nazywana jest Hoją różową ponieważ jej kwiaty kwitną na różowo!

 

Zobacz poprzednie wpisy 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl