
Juka to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce! Juk i domowe od dawien dawna ozdabiają domy wielu pokoleń, i nic w tym dziwnego- potrafią osiągać ogromne wymiary, są łatwe w uprawie i mają bardzo atrakcyjny pokrój, który sprawia, że poczujesz się we własnym domu jak w prawdziwej dżungli! Juka to roślina, która idealnie nada się na początek przygody z roślinami, dlatego polecamy ją dla amatorów uprawy roślin doniczkowych. W tym wpisie przybliżymy wam charakterystykę i opowiemy jak pielęgnować jukę domową w warunkach domowych!
Z tego wpisu dowiesz się między innymi:
- Juka doniczkowa należy do wiecznie zielonych roślin
- Juka to roślina zaliczana do najprostszych w kwestii uprawy roślin domowych
- Podlewać jukę domową należy dopiero w momencie gdy wierzchnia warstwa ziemi całkowicie przeschnie
- w uprawie juki domowej należy pamiętać o tym, że juka nie znosi przelania
- zimą należy podlewać roślinę rzadziej niż latem
- rodzaj, do którego należy juka domowa liczy ponad 50 gatunków
- roślinie należy zapewnić stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła,
- latem jukę warto umieścić na tarasie lub balkonie
- najczęstszym powodem obumierania juki jest mała ilość światła
Juka domowa- Charakterystyka
Yucca (juka) to gatunek roślin należący do rodziny szparagowatych, liczącej około 50 gatunków roślin uprawianych zarówno w domach jak i ogrodach, do tej grupy zaliczane są także inne popularne domowe rośliny doniczkowe takie jak np. Dracena. Mianem Juki domowej tak naprawdę nazywana jest Juka Gwatemalska inaczej nazywana także Juką Elephantipes lub stopą słonia. Juka gwatemalska ma szerokie gładkie liście wzniesione do góry, razem tworzące pióropusz liści osadzony na stosunkowo grubym pniu, przez co juka domowa prezentuje się bardzo efektownie. Jak już wspominaliśmy doniczkowa juka domowa należy do roślin łatwych w uprawie. Doniczkowa Juka ma zdolność do magazynowania wody, dobrze znosi okresową suszę, dlatego to szczególnie polecana roślina dla osób zapominających o podlewaniu Jula Gwatemalska to najpopularniejsza odmiana juki domowej jednak nie jedyna, gatunki juki uprawianej w domu to: ( yucca guatemalensis Juka Gwatemalska- nazywana też juką domową), Yucca Aloifolia (Juka Aloesowa), Juka Wyniosła (Yucca Elata)- te gatunki juki idealnie nadają się do uprawiania w mieszkaniu z kolei np. Juka Karolińska to popularna odmiana juki zewnętrznej. Biały kwiat juki domowej ma kształt dzwonka, jednak juka zakwita niezwykle rzadko. Nie przedłużając- przed Tobą zasady doniczkowej uprawy juki. Wśród wszystkich roślin doniczkowych juka zasługuje na wyjątkową uwagę!
Podlewanie Juki
W swojej grubej łodydze juka domowa magazynuje wodę, więc nie wymaga częstego podlewania, z tego względu roślinę należy podlewać co dziesięć a nawet kilkanaście dni, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie po poprzednim podlewaniu. Warto pamiętać, że ze względu na zdolności do magazynowania wody roślina podlewana zbyt często lub uprawiana w zbyt mało przepuszczalnej ziemi najprawdopodobniej stanie się ofiarą choroby grzybowej.
Juka- stanowisko
Chcąc uprawiać jukę należy zadbać o jasne stanowisko, latem jukę można nawet umieścić na tarasie, jednak w miejscu takim aby nie była narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogłyby sparzyć jej liście. Z kolei zimą juka domowa świetnie poradzi sobie w nieco niższych temperaturach, jednak nie niższych niż 15 stopni celsjusza, jest to bardzo ważne ponieważ juki przeznaczone do domowej uprawy doniczkowej źle znoszą niskie temperatury.
Juka zraszanie
Gdy liście twojej rośliny żółkną lub usychają to oznacza, że Juka ma zbyt niską wilgotność powietrza. Zwłaszcza w lecie, gdy powietrze w okół rośliny może być zbyt suche warto zraszać delikatnie, drobną mgiełką liście rośliny. Zwłaszcza w upalne dni warto zraszać liście juki miękką wodą.
Juka domowa przesadzanie, podłoże
Juka domowa powinna być uprawiana w dużej, stabilnej donicy, ponieważ osiąga potężne rozmiary. Podczas przesadzania rośliny warto wybrać podłoże przepuszczalne np do palm lub sukulentów. Młode rośliny należy przesadzać do większej doniczki co około dwa lata, starsze natomiast średnio co 4 lata, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Jukę należy przesadzać na wiosnę. Podczas przesadzania juki domowej pamiętaj o tym , że należy zapewnić roślinie odpowiedni drenaż na spodzie doniczki ponieważ nie znosi przelania.
Jak nawozić jukę domową?
Aby juka domowa wypuszczała nowe liście należy nawozić ją nawozem do roślin zielonych lub biohumusem uniwersalnym raz na dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni.
Rozmnażanie juki domowej
Rozmnażanie juki domowej wykonuje się poprzez młode odrosty, które roślina w dużej ilości wytwarza. W tym celu należy wiosną podczas przesadzenia rośliny odłączyć młodą część do rośliny i posadzić w oddzielnej małej doniczce wypełnionej wilgotnym piaskiem do ukorzenienia. Gdy sadzonki się ukorzenią przesadzamy roślinę do doniczki z odpowiednim dla juki podłożem.
Problemy w uprawie i choroby juki domowej
Juka domowa znana także jako gwatemalska, to roślina, która zaliczana jest do roślin łatwych w uprawie, jednak jak każda roślina może sprawiać problemy w uprawie. Do najczęstszych błędów w uprawie juki należy:
- ciemne przebarwienia na liściach juki a następnie ich zasychanie to najczęstsze objawy miękkiej zgnilizny, która pojawia się na skutek nadmiernego podlewania rośliny- należy jak najszybciej przesadzić roślinę do nowego suchego podłoża i oczyścić je z zgnitych korzeni
- zasuszenie wierzchołków liści lub ich brzegów to objaw przesuszenia bryły korzeniowej- należy podlać roślinę, ale uważać aby jej nie przelać
- żółknięcie liści świadczy o tym, że roślina ma zbyt małą ilość światła lub, że jej korzenie zaczynają gnić przez nadmierne podlewanie
- brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem oznaczają plamistość liści, która jest powodem zbyt ciemnego i wilgotnego miejsca, należy wtedy zmienić roślinie miejsce na bardziej słoneczne i usunąć zainfekowane liście
Jakie szkodniki najczęściej atakują jukę?
Juka jest rośliną stosunkowo odporną na niechcianych lokatorów, jednak najczęstszymi jej szkodnikami są wełnowce, które pozostawiają wrażenie woskowej powłoki na liściach i pniach, ziemiórki, które pojawiają się przy zbyt mokrym podłożu oraz wciornastki, które sprawiają, że liście żółkną i obumierają. O zwalczania szkodników przeczytacie w innych wpisach na naszym blogu