
Ziemiórki atakują twoją roślinę? Pokonaj je szybko i skutecznie.
Ziemiórki to jedne z najczęściej spotykanych szkodników roślin doniczkowych w uprawie domowej. Pojawienie się ich w naszych kwiatach doniczkowych oznacza kłopoty i niewątpliwe szkody dla roślin. Plagę ziemiórek najczęściej poznamy nie tylko po zmianie kondycji naszych roślin ale po licznych malutkich muszkach latających wokół naszych roślin domowych. W tym wpisie przedstawimy wam objawy żerowania larw ziemiórek oraz sposoby zwalczania ziemiórek.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jak wyglądają ziemiórki i skąd się biorą
- Jak zwalczać ziemiórki domowymi sposobami
- Jakie skutki mają w uprawie roślin doniczkowych ziemiórki
- Jak wygląda dorosłe osobniki ziemiórek
- Jak rozpoznać żerujące na roślinie larwy owadów
- Jak skutecznie larw ziemiórek pozbyć się z ziemi naturalnymi sposobami
Czym są ziemiórki i jak poznać, że to one zaatakowały moją roślinę?
Ziemiórki to szkodniki żyjące w ziemi roślin doniczkowych, które uszkadzają korzenie roślin. Żerowanie tych szkodników na naszych roślinach poznajemy po latających muszkach ziemiórek często mylonymi z muszkami owocówkami, latających w pobliżu roślin. Ziemiórki łatwo rozpoznać i ciężko pomylić je z innymi szkodnikami domowych roślin, jednak co ważne muszki to dorosła forma ziemiórek i to nie one odpowiadają za spustoszenie wśród naszych roślin. Najbardziej groźne i odpowiedzialne za pogorszenie stanu roślin są larwy ziemiórek żerujące w podłożu, a dokładniej korzeniach. W przypadku ziemiórek należy działać szybko, więc jeżeli zauważyłeś czarne muszki w pobliżu ziemi kwiatów doniczkowych może oznaczać, że w ziemi zaległy się już żerujące w korzeniach larwy ziemiórki, które nie dość, że mogą przenieść się na inne rośliny, to w szybkim tempie obniżą kondycję twojej rośliny.
Skąd biorą się ziemiórki?
Te latające owady w naszym domu najczęściej pojawiają się przez zakup nowo zakupionych roślin, dlatego niesamowicie ważne jest, aby przesadzić rośliny bezpośrednio po zakupie i na jakiś czas odizolowac je od innych roślin, aby w przypadku ukazania się jakichkolwiek szkodników. oprócz tego ziemiórki mogą pojawić się.u nas nawet przez lekko uchylone okno. Te małe muszki najlepiej czują się w wilgotnej ziemi roślin, dlatego ważne w zapobieganiu rozmnażania ziemiórek i prawidłowym rozwoju roślin domowych jest zapewnienie swoim roślinom przepuszczalnej ziemi nie zatrzymującej wody. Warto zwrócić uwagę także na podlewanie roślin, ponieważ przelana ziemia doniczkowa i ciepłe środowisko to warunki wręcz idealne środowisko dla rozmnażania i rozwoju larw ziemiórek. Cykl rozwojowy ziemiórki trwa plus minus trzy tygodnie podczas, których samica jest w stanie złożyć w wilgotnej glebie nawet do stu jaj. Po około tygodniu wykluwają się larwy żerujące w podłożu, które po dziesięciu dniach zamieniają się w dorosłe osobniki- dorosłe muszki.
Jak zwalczać ziemiórki?
Jak już wspominaliśmy, dorosłe owady same w sobie nie szkodzą naszym roślinom ozdobnym, jednak składają jaja, więc je również należy zwalczyć aby zapobiegać rozmnażaniu ziemiórek. Dorosłych ziemiórek pozbędziemy się używając żółtych tablic lepowych, które są idealnym wabikiem na owady dorosłych ziemiórek, innym sposobem jest postawienie w okolicy rośliny naczynia z wodą i octem jabłkowym, ponieważ jego zapach silnie przyciąga ziemiórki. Zaatakowane przez ziemiórki rośliny izolujemy, od wszystkich innych roślin z naszej kolekcji- ten krok tyczy się zwalczania wszystkich szkodników roślin, aby zapobiec przechodzeniu szkodników na pozostałe rośliny.
Domowe metody zwalczania ziemiórek
- zmiana podłoża i dokładne opłukanie korzeni- od tego powinniśmy zacząć przygodę ze zwalczaniem larw ziemiórek zabobi. Rośliny należy przesadzić do suchej przepuszczalnej ziemi, ze względu na to, jak wyglądają larwy ziemiórek ich rozpoznanie gołym okiem jest bardzo trudne dlatego najlepiej dokładnie opłukać a następnie osuszyć korzenie roślin doniczkowych aby mieć pewność, że nie przeniesiemy larw do czystego podłoża.
- napar z czosnku- to jedyna skuteczna metoda zwalczania szkodników jakimi są ziemiórki domowymi sposobami. W celu wykonania naparu należy rozgnieść główkę czosnku i zalać ją 250 ml wrzątku, po ostygnięciu rozcieńczyć napar litrem wody. Takim roztworem podlewamy rośliny doniczkowe, jednak dopiero gdy ziemia będzie sucha, podlanie mokrej rośliny może jedynie pogorszyć stan korzeni
- przesuszenie roślin doniczkowych- może pomóc ale niekoniecznie, wilgotne otoczeni sprzyja rozwojowi ziemiórek a wysuszenie ziemi przy ich obecności może skutkować przeniesieniem się ich w poszukiwaniu wilgoci do korzeni roślin, przez co mogą jeszcze bardziej uszkadzać kanały korzeni. W przypadku młodych roślin o słabych korzeniach może być to zabójcze. Ponadto przesuszone rośliny doniczkowe skutkują więdnięciem pędów i zasuszaniem się liści.
Aby skutecznie zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami najlepiej połączyć wszystkie te metody w celu uzyskania jak najlepszych efektów.
Najbardziej skuteczny i ekologiczny sposób zwalczana szkodników roślin jakimi są ziemiórki- NeemAzal T/S
Przeznaczony do skutecznego zwalczania ziemiórek w domowych uprawach roślin doniczkowych preparat Nem Azal T/S to stosunkowa nowość na rynku, jest całkowicie naturalny i bezpieczny dzięki czemu nie musimy używać środków chemicznych. W swoim składnie posiada związki pochodzenia roślinnego dlatego przy okazji zwalczania szkodników nie wpływa negatywnie na rozwój roślin doniczkowych, co może dziać się w przypadku chemicznych środków ochrony roślin. Wystarczy podlać rośliny preparatem zgodnie z instrukcją(choć może być stosowany również jako oprysk).
Zerknij na poprzednie wpisy