Jedni Kochają A Drudzy Nienawidzą. Alokazja Jak o Nią Dbać ? 1
Jedni Kochają A Drudzy Nienawidzą. Alokazja Jak o Nią Dbać ?

Alokazje albo się kocha albo nienawidzi, według nas nie ma nic pomiędzy. Alokazja wśród miłośników zieleni często nazywana jest żartobliwie “eutanazją” przez swoje samobójcze zapędy do ‘zjadania’ starszych liści na rzecz wypuszczania nowych. Chociaż to też nie do końca tak oczywiste jak mogłoby się wydawać- ale o tym później :) W tym wpisie wgłębimy was w tajniki uprawy Alokazji, która przy zapewnieniu jej odpowiednich warunkach odwdzięczy się pięknymi błyszczącymi liśćmi!

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

  • Alokazja wymaga przepuszczalnego podłoża, co uchroni ją przed gniciem bulwy.
  • Roślina doniczkowa Alokazja najlepiej odnajduje się w miejscu jasnym z rozproszonym światłem.
  • Alokazji zdarza się gubić liście w okresie jesienno-zimowym co jest normalne
  • Kwiat alokazja znacznie bardziej woli nawilżacz powietrza niż zraszanie w szczególności taka odmiana jak Black Velvet

 

 

Alokazja -charakterystyka

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką chcemy zacząć wpis o Alokazji jest zaznaczenie, że Alokazje to rośliny wyrastające z bulw. Fakt wyrastania z bulw to wytłumaczenie na gubienie liści na zimę, pamiętajcie aby pod żadnym pozorem nie wyrzucać takiej rośliny, w dalszej części wpisu poinstruujemy was co robić w sytuacji gdy Alocasia zmarnieje na zimę. Alokazja to tropikalna, ciekawa roślina doniczkowa należąca do roślin obrazkowatych a ich obszar występowania jest naprawdę bardzo rozległy. Wśród alokazji wyróżniamy ponad 70 gatunków, z których coraz większa ilość króluje w naszych mieszkaniach. Wśród tak dużej ilości odmian Alokazji wyróżnić możemy odmiany popularne, łatwo dostępne i przystępne cenowo jak i odmiany kolekcjonerskie, których zdobycie bardzo często graniczy z cudem a cena może przyprawić o zawroty głowy!

 

 

 

Alokazja- odmiany

Jak już wspominaliśmy na świecie istnieje ponad 70 odmian Alokazji różniących się od siebie, kształtem, kolorami oraz pokrojem. Oczywistym jest że nie przybliżymy w tym tekście ich wszystkich, dlatego zapraszamy do subiektywnego przeglądu popularnych i ciekawych odmian Alokazji:

  • Alokazja Polly

    zwana Alokazją Amazońską to najpopularniejszy gatunek Alokazji i  prawdopodobnie odmiana, która jest pierwszym skojarzeniem większośc z was ze słowem Alokazja. Ta niezwykle efektowna odmiana charakteryzuje się bardzo ciemnymi strzałkowatymi liśćmi o jasnym kontrastowym unerwieniu i pofalowanym brzegu blaszki liściowej;
  • Alokazja Baginda Dragon Scale

    to niegdyś rzadko spotykana odmiana poszukiwana przez kolekcjonerów efektowna roślina, obecnie staje się coraz bardziej dostępna a co za tym idzie i przystępna cenowo. Jej znakiem rozpoznawczym jest skórzasta blaszka liściowa z silnie wgłębionymi nerwami przypominająca łuskę smoka

 

  • Alokazja olbrzymia (macrorrhiza) stingray,

    która w naturalnych warunkach dorasta niemal do 5 metrów wysokości, posiada charakterystyczną blaszkę liściową wyglądem przypominającą płaszczkę;
  • Alokazja Wentii

    nazywana także uchem słonia to najprostsza w uprawie odmiana o skórzastych dużych liściach, które od spodu są fioletowe;
  • Alocasia Zebrina

    czyli alokazja Pasiasta zachwyca oryginalnymi pasiastymi ogonkami liściowymi oraz uroczymi strzałkowatymi liśćmi co czyni ją niezwykłą  rośliną ozdobną ;
  •  Alokazja Black Velvet

    to kolejna z odmian o nietypowej strukturze liścia, w tym przypadku aksamitnej;
  • Alokazja Sanderiana Nobilis

    to istna kolekcjonerska, trudno dostępna perełka, która charakteryzuje się silnie powycinanymi liśćmi o finezyjnym kształcie oraz jasnym unerwieniem;

 

Wymieniliśmy całkiem sporo odmian, a mimo to do głowy ciągle przychodzą kolejne i kolejne. Mnogość i różnorodność ciekawych odmian Alokazji jest tak niesamowita, że kiedyś poświęcimy osobny post na przedstawienie i opisanie większej ilości gatunków.

 

Alokazja- podłoże, przesadzanie

 

Jak już wspominaliśmy, Alokazje to grupa roślin o specyficznych wymaganiach, dlatego potrzebują także specjalnej ziemi. Podłoże dla Alokazji powinno być bardzo przepuszczalne, co uchroni przed zgniciem bulwy w przypadku nadmiernego podlania (jednak nalezy pamiętać aby mimo rewelacyjnego podłoża Alokazji nie przelewać). Tak więc podłoże dla Alokazji powinno być żyzne, lekko kwaśne i jak już wspominaliśmy-przepuszczalne. Należy także pamiętać o drenażu w postaci warstwy keramzytu. 

 

Jeżeli chodzi o przesadzanie Alokazji należy pamiętać, że pierwsze przesadzanie powinno mieć miejsce po zakupie rośliny ponieważ podłoża produkcyjne nie są dobre dla roślin. Jednak nie należy tego robić od razu w pierwszy dzień po zakupie a dać roślinie tydzień czasu na aklimatyzację w nowym miejscu.

 

Jeżeli martwicie się o przelewanie Alokazji warto wybrać glinianą lub terakotową doniczkę, która odprowadzi nadmiar wilgoci. 

 

Alokazja- stanowisko

 Z uwagi na tropikalne pochodzenie Alokazji idealne stanowisko powinno być jasne  z rozproszonym światłem a roślina nie będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne oraz ciepłe. Musimy jednak pamiętać aby nie stawiać Alokazji w bliskim otoczeniu kaloryfera ponieważ suche powietrze może jej poważnie zaszkodzić. Wybierając miejsce dla Alokazji należy mieć na uwadze to, że te rośliny ciężko znoszą przeciągi. 

 

Alokazja gubi liście 

Zjadanie liści przez Alokazję to częste zjawisko, które wielu z was zapewne przysparza dużo nerwów, w końcu roślina której poświęcacie tak wiele uwagi i miłości nic sobie z tego nie robi i odrzuca liść za liściem. Nic bardziej mylnego! Alokazje poprzez odrzucenie najstarszych liści pobierają z nich energię do wypuszczenia nowego liścia. 

 

Ponadto alokazji zdarza się gubić liście na jesień lub zimę i nie ma w tym nic dziwnego- przyczyną takiego stanu rzeczy są wspomniane już przez nas bulwy. Już wiecie, że gubienie liści przez alokazje to nie powód do paniki, ale co dalej? Istnieją dwa sposoby:

  • Alokazje wraz z całą doniczką przenosimy na zimę w nieco chłodniejsze miejsce i ograniczamy podlewanie;
  • bulwę wyjmujemy całkowicie z doniczki i przenosimy w chłodniejsze miejsce, na wiosnę sadzimy ponownie.

 

Alokazja- podlewanie, zraszanie i nawożenie

Alokazje podlewamy miękką, odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Co do częstotliwości podlewania- nie ma tutaj twardej reguły, najważniejsza jest nasza obserwacja. Jeżeli widzimy, że wierzchnia część podłoża przeschła to znak aby podlać Alokazje. Przy podlewaniu uznajemy zasadę- mniej znaczy więcej, ponieważ jak już wspominaliśmy Alokazje nie znoszą przelewania.  

 

Wilgotność powietrza to jeden z najważniejszych czynników w uprawie Alokazji ze względu na ich tropikalne pochodzenie. Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza, ponieważ standardowe zraszanie może zaszkodzić gatunkom posiadającym aksamitne liście (np. Alocasia Black Velvet), z kolei na innych gatunkach zraszanie może zostawiać niezbyt estetyczne plamy z twardej wody.

 

Alokazje nawozimy co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni nawozem do roślin zielonych lub naturalnym biohumusem.

 

 

Zerknij również na inne wpisy:

 

Komentarze do wpisu (1)

30 czerwca 2023

Przecież biohumusem nie da się nakarmić alozkazji xd Może być jako dodatek, ale opierając się tylko na nim, alokazja zje się bardzo szybko

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium