Ceropegia Woodii (Lampion Chiński) Uprawa, Pielęgnacja i Porady 0
Ceropegia Woodii (Lampion Chiński) Uprawa, Pielęgnacja i Porady

Ceropegia Woodii (Lampion Chiński) w pigułce

 

Wśród tylu różnorodnych gatunków roślin występujących na świecie (i coraz większej popularności roślin doniczkowych w domach) nie ciężko o przyciągające wzrok i zadziwiające swoim pokrojem czy wyglądem rośliny, taką oryginalną rośliną jest właśnie ona- Ceropegia Woodii. To piękna roślina wisząca stosunkowo rzadko spotykana w świecie roślin. 

 

Z tego wpisu dowiesz się więcej o:

  • Ceropegia potocznie nazywana jest sznurem serc.
  • Roślina bezpieczna dla zwierząt
  • Mało wymagająca roślina
  • rozmnażanie motylkowe
  • szkodnikach i chorobach Ceropegii Woodii

 

Ceropegia Woodii charakterystyka

 

Nazywana Inaczej Lampionem Chińskim lub Sznurem Serc Ceropegia Woodii naturalnie występuje na skałach w Afryce Południowej. Charakteryzuje się długimi pędami z sercowatymi liśćmi, które wyglądem przypominają sznurki z nawleczonymi koralikami (to zdecydowanie urzeka nas w niej najbardziej!)  Czy ceropegia to sukulent? W swoich liściach Ceropegia magazynuje wodę przez co zaliczana jest do sukulentów liściowych (lub inaczej- pół sukulentów). Dzięki temu Woodii jest odporna na suszę co czyni ją rośliną łatwą w uprawie. W dodatku Ceropegia Woodii jest bezpieczna dla zwierząt!

 

Ceropegia Woodii odmiany

 

Ceropegia zdecydowanie nie zalicza się do gatunków posiadających wiele odmian, wśród nich według nas warto wyróżnić:

  • najpopularniejszą odmianę Ceropegii, zdobywającą serca rośliniarzy i rośliniar na całym świecie- Ceropegia Woodii. Charakteryzuje się sercowatymi liśćmi, których wierzchnia marmurkowa część jest koloru szarozielonego z kolei spodnia ma barwę purpurową;
  • dla wielbicieli roślin kolekcjonerskich zdecydowanie najciekawszą odmianą będzie Ceropegia Woodii Variegata. Podobnie jak klasyczna wersja odmiana Variegata charakteryzuje się sercowatymi liśćmi, jednak w tym wypadku na brzegach przybierają barwę różowo-kremową a spodnia część jest koloru jasnozielonego;
  • kolejną wartą uwagi i zarazem rzadko spotykaną odmianą Ceropegi jest Ceropegia Silver Glory jej blaszka liściowa jest znacznie bardziej stonowana niż odmian wymienionych wcześniej, ponieważ jej powierzchnię praktycznie w całości pokrywa kolor srebrny;
  • odmianą, której liście jako jedynej wśród tego gatunku nie przypominają serduszek jest Ceropegia Linearis, określana także jako String of Needles (łańcuch igieł). Jej blaszka liściowa jest silnie wydłużona i wyglądem przypomina igły;
  • ostatnią odmianą jaką chcielibyśmy wymienić w tym zestawieniu będzie Ceropegia Woodii Durban, której liście w całkowitym przeciwieństwie do poprzedniczki mają najbardziej sercowaty kształt ze wszystkich odmian.



Ceropegia Woodii podlewanie

 

Z uwagi na to, że Ceropegia jest sukulentem liściowym należy ją podlewać dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża całkowicie przeschnie. Zimą roślinę należy podlewać znacznie rzadziej niż latem. Zawijanie i marszczenie się liści to znak, że podłoże jest zbyt przesuszone i roślinę należy podlać. 

 

Ceropegia Woodii odpowiednie stanowisko.

 

Ze względu na swoje pochodzenie, Ceropegia najlepiej czuje się w bardzo słonecznych miejscach, jednak poradzi sobie też w nieco mniej oświetlonych miejscach. Ustawienie Ceropegii w miejscu z mniejszym dostępem do światła może skutkować wolniejszym przyrostem rośliny i wytwarzaniem nieco mniejszych liści. 

Ceropegia woodii 

                                                                                                                                                              fot. vivero plant shop

Ceropegia Woodii jaka ziemia?

 

Idealne podłoże dla Ceropegii powinno być przede wszystkim przepuszczalne (ponieważ Ceropegia posiada niezwykle drobny i podatny na gnicie system korzeniowy) i dobrze zdrenowane. Dobrym wyborem będzie podłoże do kaktusów i sukulentów.

 

Ceropegia Woodii jak nawozić?

 

Ceropegię nawozimy od marca do września. Przy nawożeniu Ceropegii świetnie sprawdzi się Biohumus Uniwersalny lub jakikolwiek nawóz do roślin zielonych. My polecamy naturalne nawozy Plant Lover np. Dbaj na codzień.

 

Ceropegia Woodii rozmnażanie

 

Ceropegia Woodii jest jedną z roślin łatwiejszych w rozmnażaniu. W przypadku tej rośliny rozmnażanie może być jedynie następstwem przycinania Ceropegii ponieważ regularnie przycinana roślina zagęszcza swoje pędy. 

 

Obcięty pęd należy włożyć do wody lub wody z odrobiną węgla i po puszczeniu korzeni roślinę możemy włożyć do podłoża lub do macierzystej rośliny w celu jej zagęszczenia. 

 

Kolejną metodą rozmnażania Ceropegii Woodii jest rozmnażanie motylkowe. Kawałek pędu odcinamy tuż za ostatnim oczkiem (listkiem), następnie tniemy pęd na kilka par listków przypominających motylki (stąd nazwa metody!). Ostatnim krokiem jest umieszczenie ‘motylków’ kawałkami pędów w ziemi (najlepszym rozwiązaniem będzie ich delikatne dociśnięcie do ziemi np. patyczkiem). Tak przygotowaną doniczkę podlewamy raz a porządnie, przykrywamy woreczkiem strunowym lub słoikiem i wystawiamy na parapet.

 

Trzecią metodą jest zapewne dobrze wszystkim znany podział kępy. Najlepiej robić to przy przesadzeniu rośliny, w tym celu wyjmujemy Ceropegie z doniczki i delikatnie uważając na delikatny system korzeniowy dzielimy roślinę na kilka sadzonek, które następnie sadzimy do osobnych doniczek.

 

Ceropegia Woodii choroby i szkodniki

 

Ceropegia Woodi to roślina niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki, jednak wciąż istnieją szanse występowania problemów w jej uprawie. Do najczęstszych problemów w uprawie Ceropegii zaliczamy:

 

    • wełnowce

      - to dość powszechnie spotykany na roślinach domowych szkodniki charakteryzujące się miękkim białym ciałem przypominającym strzępki wełny. Wełnowce nie znoszą nadmiaru wody dlatego należy przemyć roślinę wodą. Dodatkowo miejsce występowania wełnowca warto przemyć woda z szarym mydłem lub alkoholem;
    • wciornastki

      - podobnie jak poprzednicy to często występujący nieproszeni goście na naszych roślinach. Wciornastki rozpoznajemy po odbarwieniach i deformacjach liści zainfekowanej rośliny. Wyglądem przypominają małe przecinki. Wciornastki podobnie jak wełnowce nie lubią wilgoci, dlatego należy przemyć roślinę wodą. Dodatkowo miejsce występowania szkodników warto przemyć woda z szarym mydłem lub alkoholem;

 

  • przędziorki

    rozpoznajemy po delikatnej pajęczynie z niemalże niewidocznymi czarnymi kropeczkami. Roślina zainfekowana przędziorkiem zaczyna zwijać swoje liście a na ich powierzchni pojawiają się żółte plamy. Domowym sposobem na walkę z przędziorkiem jest kąpiel rośliny w roztworze wody  z szarym mydłem.

 

 Zobacz również :

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium