Bezpieczne wysyłki zimą

Epipremnum Złociste- Porady w Uprawie i Wskazówki 0
.

Epipremnum Złociste- Porady w Uprawie i Wskazówki Epipremnum to niezwykle popularne i pospolite pnącze o ciekawych ubarwieniach. Często spotykane w biurach, domach i różnego rodzaju instytucjach publicznych. Swoją największą popularność przechodziło kilka lat temu gdzie zapewne na co drugim parapecie stało właśnie ono. 

 

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

 

 

  • Do wyrazistej barwy epipremnum potrzebuje większej ilości słońca
  • Roślina łatwa w uprawie 
  • Epipremnum lubi zraszanie, warto to robić co 2-3 dni
  • Roślina bardzo dobrze toleruje przycinanie, bez problemu poradzicie sobie z rozmnażaniem

 


Epipremnum -charakterystyka

 

Epipremnum aureum(złociste) przywędrowało do nas z Wysp Salomona znajdujących się na Pacyfiku. Swoją popularność zawdzięcza łatwości w uprawie z którą poradzi sobie najmniej doświadczona osoba nie mająca wcześniej kontaktu z roślinami. Dużym plusem epipremnum jest jej szybki wzrost. Pstre liście o charakterystycznym sercowatym kształcie i skórzastą powierzchnią pięknie komponują się w naszych domach co zostało docenione przez dużą grono osób. Żółto-zielona kolorystyka liści uwydatnia się gdy epipremnum ma większy dostęp do światła. Czym więcej światła tym epipremnum złociste efektowniej się prezentuje a roślina jeszcze mocniej zaskoczy nas swoją barwą.

 

Epipremnum pinnatum to drugi popularny gatunek z rodziny epipremnum. Porasta Chiny i wschodnią Azję aż do Australii i Oceani. Wiecznie zielone pnącze osiągające nawet do 15 metrów wysokości. Może być uprawiana jako roślina pnąca lub doniczkowa, zależnie od preferencji.Szczyty korzeni powietrznych roślin tego gatunku są spożywane przez kobiety w Republice Vanuatu służące ułatwiać poród, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.Epipremnum -odmiany

 

Epipremnum Marble Queen

efektowne pnącze o pstrym zabarwieniu. Duże sercowate liście o ostrym zakończeniu pokryte są kremowo-zieloną barwą, wyglądając jak smuga. Poziom wybarwienie zależy od ilości słońca jaką Marble Queen dostanie.

Epipremnum N’joy

drobne liście w sercowatym kształcie o zielonej barwie mieszają się z kremowo-białymi matowymi przebarwieniami. W warunkach domowych N’joy dorasta do metra wysokości. Łatwa w uprawie odmiana, oczyszcza powietrze z różnych toksyn.

Epipremnum Neon (Golden Pothos)

 Duże, sercowate liście o neonowej żółtej barwie zachwycają swoim ubarwieniem. Przy odpowiedniej uprawie roślina osiąga spore rozmiary. Roślinę bez wahania można przycinać nadając jej krępy kształt. Epipremnum Golden Pothos oczyszcza powietrze z toksyn.

Epipremnum pinnatum

Błyszczące zielone liście o lancetowatym kształcie, które przybierają nieregularne wcięcia. Roślina pięknie wygląda zwisając, tworząc zjawiskową kaskadę.

Epipremnum happy leaf

sercowate liście o pięknej zielono-kremowej barwie. Najjaśniejsze kolory spotykamy na młodych liściach. Wraz z upływem czasu kontrast ubarwienia łagodnieje co w żadnym stopniu nie zabiera jej wdzięku.

Epipremnum- Stanowisko i temperatura

 

Epipremnum do prawidłowej uprawy potrzebuje stanowiska jasnego z dużą ilością słońca, jednak nie powinno być bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Roślina bez problemu poradzi sobie w miejscu zacienionym, jednak jej wzrost i poziom wybarwienia znacząco zmaleje. Epipremnum nie przechodzi w stan spoczynku dzięki czemu możemy trzymać roślinę w stałej temperaturze 20-22 stopni celsjusza.

 

Epipremnum- podłoże, przesadzanie

Epipremnum potrzebuje żyznego, przepuszczalnego podłoża. Słabo rozwinięty system korzeniowy potrzebuje solidnego drenażu. Roślinę przesadzamy średnio co 2-3 lata, zalecamy wymienić doniczkę na jeden rozmiar większy. Za przesadzanie rośliny zabieramy się wiosną nie zapominając o niezbędnym drenażu na spodzie doniczki.

 

Epipremnum jak podlewać, zraszać i nawozić?

 

Epipremnum podlewamy regularnie ale oszczędnie, tak aby podłoże nie przeschło całkowicie . Roślina nie lubi mieć zbyt mokro i za sucho. Pamiętajcie o niezbędnym drenażu na spodzie rośliny. Brak drenażu powoduje gnicie korzeni. Epipremnum uwielbia zwiększony poziom wilgoci. Warto zraszać roślinę co 2-3 dni, dzięki temu liście nie będą opadać i brązowieć co jest powodem przesuszenia rośliny. Dużym atutem epipremnum są barwy liści, dlatego warto stosować dodatkowe wspomagacze jakim jest nawóz dla roślin o ozdobnych liściach lub nawozem do roślin zielonych. Epipremnum nawozimy od wiosny do wczesnej jesieni.

 

Jak rozmnażać epipremnum?

 

Epipremnum bardzo dobrze toleruje przycinanie, dlatego nie będziemy mieli problemu skąd uzyskać sadzonkę. Sadzonka szybko rozwija się w wodzie ,możemy zastosować ukorzeniacz ,który przyśpieszy proces. Ukorzenioną sadzonkę wkładamy do mieszanki ziemi dedykowanej do tego gatunku.

 

Epipremnum szkodniki i choroby

Najczęstsze problemy w uprawie epipremnum biorą się z złej pielęgnacji rośliny

Rizoktonioza epipremnum 

choroba grzybicza, jednym z  powodów występowania jest nadmierne podlewanie. Choroba w pierwszej kolejności atakuje korzenie. Objawia się plamami na dolnej części pędów rośliny. Zwalczanie tej choroby jest bardzo ciężkie i wymaga dużych starań w pielęgnacji.Jeżeli zauważymy infekcje korzeniową należy usunąć zainfekowane korzenie a zdrowe korzenie wraz z łodyga przesadzić do nowego podłoża jeżeli nie jest za późno.

 

Wełnowce atakują epipremnum. 

Wełnowiec jest bardzo charakterystycznym szkodnikiem przez wzgląd na białe ubarwienie przypominając kłaczek wełny. Wielkość szkodnika to zaledwie kilka milimetrów, żywi się sokiem rośliny. Wełnowce zazwyczaj występują na spodniej części blaszki liścia przy czym pozostawiając po sobie ślad. Szkodniki  bardzo szybko przenoszą się na inne rośliny dlatego kluczowy jest czas. 

 

Zwalczanie wełnowca

Opryski chemiczne mogą przynieść rezultat ale nie zawsze się sprawdza. Tarczniki możemy potraktować patyczkami, wacikami nasączonymi spirytusem (2 łyżeczki spirytusu na 1L wody z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń). Epipremnum uważnie przemywamy włącznie z miejscami trudno dostępnymi.  Po każdym przemyciu liścia należy wymienić wacik.  Po wykonaniu całego zabiegu należy przemyć liście . Zabieg powtarzamy kilkakrotnie co 7-10 dni.

 

Zobacz również:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl