Maranta Leuconeura jak o nią dbać? Porady o pielęgnacji i uprawie 0
Maranta Leuconeura Jak Dbać? Porady o Pielęgnacji i Uprawie

Maranta leuconeura- niezwykle dekoracyjna i bezpieczna dla zwierząt roślina doniczkowa! Wszystko co musisz wiedzieć o uprawie Maranty.

 

Ci z was, którzy mają małe dzieci, lub są właścicielami czworonogów zapewne przed każdym roślinnym zakupem zastanawiają się jakie rośliny wybrać aby nie narażać nikogo na zatrucie. Wiele z roślin doniczkowych, które są bezpieczne dla zwierząt wyglądem przypomina trawę co a) wręcz zachęca naszych pupili do ‘skubania’ roślin oraz b) nie spełnia swojej dekoracyjnej funkcji. I wtedy wchodzi ONA cała na… na właśnie- kolorowo! Maranta leuconeura to niezwykle ozdobna roślina doniczkowa, której różne odmiany różniące się od siebie wybarwieniem liści potrafią w sobie rozkochać!

 

Z tego wpisu dowiesz się więcej o:

  • charakterystyce Maranty,
  • odmianach Maranty,
  • wymaganiach Maranty,
  • rozmnażaniu Maranty,
  • szkodnikach i chorobach Maranty.

 

Maranta leuconeura charakterystyka

 

Maranta leuconeura pochodzi z rodziny Marantowatych i nazywana jest także modlącą się rośliną przez fakt, że w nocy unosi swoje liście do góry w procesie nyktynastii

 

Chcecie zobaczyć jak przebiega proces nyktynastii? Zobaczcie cały przebieg na naszym instagramie.

Wspomniana roślina modlitewna pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki Południowej i Środkowej i charakteryzuje się w zależności od odmiany wielobarwnymi liśćmi z silnie uwydatnionymi nerwami głównymi, które są ciasno osadzone na pędach tworząc razem zwartą kępę. Maranta jest jedną z mniej wymagających roślin doniczkowych, dlatego polecamy ją nawet początkującym!

 

 

fot.homefortheharvest.com

Maranta leuconeura- odmiany

 

Na rynku roślin doniczkowych znaleźć można kilka odmian Maranty od tych najbardziej pospolitych, które równocześnie są przystępne cenowo do odmian kolekcjonerskich, których ceny mogą przyprawiać o zawrót głowy. My postanowiliśmy wyróżnić i przedstawić wam następujące odmiany Maranty:

  • fascinator tricolor

    - jedna dwóch najpopularniejszych odmian Maranty. Charakteryzuje się aksamitnymi liśćmi o trójkolorowym wybarwieniem oraz purpurową spodnią stroną blaszki liściowej,
  • kerchoveana-

    druga odmiana zaraz obok Maranty fascinator, którą najczęściej spotkać można w naszych domach. W odróżnieniu od poprzedniczki nie jest aż tak różnorodna pod względem kolorów oraz faktury. Charakteryzuje się gładkimi zielonymi liśćmi z brązowymi plamami na liściach. Odmiana kerchoveana występuje także na rynku w postaci variegata, czyli z występującymi wariegacjami (białymi plamkami na powierzchni blaszki liściowej), w takiej formie stanowi ona łakomy kąsek dla kolekcjonerów,
  • lemon lime

         kolejna kolekcjonerska odmiana Maranty, która w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Charakteryzuje się liśćmi o niesamowicie intensywnym limonkowo-zielonym kolorze.

 

                                                                                                                             fot.absolutegardener.com

Czy marantę można zraszać? Jak często podlewać marantę?

 

Marantę podlewamy regularnie przegotowaną, odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać jednak, że Maranta należy do grupy roślin, które nie znoszą zbyt mokrego, zalanego podłoża. Z uwagi na tropikalne pochodzenie Maranty określamy ją jako roślinę wilgociolubną. jeżeli nie posiadacie w swoim domu nawilżacza powietrza polecamy regularne zraszanie. 

 

Maranta  jakie podłoże?

 

Podłoże idealnym dla Maranty powinno być wilgotne, przepuszczalne, żyzne oraz lekko kwaśne. U nas dostaniecie jakościowe podłoże do roślin marantowatych, tworzone na świeżo przez nas w dniu złożenia zamówienia.

 

Maranta leuconeura nawożenie

 

Marantę nawozimy regularnie co dwa tygodnie w okresie wzrostu (od marca do września). Musicie jednak mieć na uwadze, że Maranta jest rośliną silnie podatną na zbytnie zasolenie podłoża, dlatego zalecamy nawozić ją mniejszą dawką nawozu niż zalacana u producenta. Do nawożenia maranty świetnie sprawdzi się biohumus uniwersalny lub naturalny nawóz od plantlover.

 

Maranta odpowiednie stanowisko

 

Z uwagi na tropikalne pochodzenie Maranta lubi bliskie towarzystwo innych roślin (bardziej wilgotne powietrze)- warto mieć to na uwadze wybierając miejsce dla niej! Maranta najlepiej czuje się w miejscu jasnym z rozproszonym światłem słonecznym.



 

 

Jak rozmnażać marantę ?

Istnieją dwa sposoby na rozmnożenie Maranty. najprostszym z nich jest rozmnażanie poprzez podział kępy. Najlepiej wykonać go podczas przesadzania rośliny. W tym celu po wyciągnięciu rośliny z doniczki i oczyszczeniu korzeni delikatnie rozdzielamy bryłę korzeniową tworząc dowolną ilość mniejszych sadzonek, które następnie umieszczamy w odpowiednim podłożu w nowych, mniejszych doniczkach. 

 

Drugim, odrobinę bardziej skomplikowanym sposobem jest rozmnażanie w wodzie. W tym celu musicie uciąć kawałek łodygi poniżej miejsca, z którego wyrasta liść tzw. węzła, następnie pobrany wycinek umieścić w wodzie lub wodzie z odrobiną węgla. Po jakimś czasie (zazwyczaj do kilku tygodni, jednak nie zraźcie się, niektóre okazy potrzebują więcej czasu) gdy łodyga wykształci system korzeniowy umieszczamy sadzonkę w doniczce z ziemią. 

 

Maranta leuconeura, najczęstsze problemy w uprawie i choroby

 

Zdarzyć się może, że wasza roślina nie będzie rosła tak jak tego oczekujecie i w jej wyglądzie zauważycie nieprawidłowości. Spieszymy wam z pomocą jak identyfikować dane schorzenia:

    • wciornastki

      - zawijanie się liści Maranty do środka oraz srebrzyste plamki na liściach. W naturalny sposób ze szkodnikami jakimi są wciornastki radzimy sobie przemywając roślinę wodą. Dodatkowo miejsce występowania wciornastków warto przemyć woda z szarym mydłem lub alkoholem;
    • chloroza (zbyt mało składników odżywczych w podłożu)

      - objawia się utratą naturalnej, mocnej barwy liści lub ich żółknięciem. Wówczas należy przesadzić Marantę do bardziej wartościowego podłoża;

 

  • zasychanie i żółknięcie liści Maranty- mogą być dwie przyczyny tego że w naszej roślinie zasychają i żółkną liście, pierwszą z nich jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, które kolokwialnie mówiąc pali nasza marantę, drugą częstszą przyczyną jest zbyt mała wilgotność powietrza (należy pamiętać, ze maranta wywodzi się z tropikalnych terenów i odpowiednią wilgotnością powietrza dla niej jest 60-70%)

 

 

Zobacz również nasze poprzednie wpisy:

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium