Bezpieczne wysyłki zimą

Monstera Monkey Mask, Porady Dotyczące Uprawy i Pielęgnacji. 0
monstera

Monstera Monkey Mask to łatwe w uprawie pnącze królujące w polskich domach! Jej wdzięk został doceniony przez masę ludzi.

 

Monstera Monkey Mask a właściwie monstera Adansonii ponieważ Monkey Mask to jedynie nazwa handlowa tej pięknej rośliny od kilku lat króluje w polskich domach. Nic w tym dziwnego, ponieważ odmiana Monkey Mask zachwyca swoim ciekawym pokrojem a w dodatku jest bardzo łatwa w uprawie i charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu!

Z tego wpisu dowiecie się więcej o:

 • Monstera Monkey Mask to nazwa handlowa.
 • Roślina łatwa w uprawie, początkująca osoba napewno sobie z nią poradzi.
 • Choroby Adansonii głównie biorą się z naszego zaniedbania

 

Monstera Monkey Mask charakterystyka

Monstera Adansonii w naturze porasta tropikalne lasy deszczowe strefy równikowej. Jej cechą charakterystyczną i jednocześnie największą ozdobą są niewielkie w porównaniu do jej kuzynki Monstery Deliciosy zielone liście posiadające wiele dziur co czyni ją atrakcyjną ozdobą. Monstera Monkey Mask jest idealnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi oraz osób nie mających “ręki do roślin”, ponieważ ma bardzo niskie wymagania co czyni ją jedną z łatwiejszych roślin doniczkowych w uprawie. Przez swój pnący pokrój Monstera Monkey Mask najlepiej prezentuje się poprowadzona na podporze jaką może być palik kokosowy, bambusowa drabinka lub specjalistyczne podpory o rozmaitych kształtach, jednakże może być uprawiana także w formie wiszącej. Monstera Adansonii dorasta maksymalnie do 100 centymetrów wysokości jednak odpowiednio uprawiana zachwyci was swoimi przyrostami. Bardzo pożądaną przez kolekcjonerów formą Monstery Monkey Mask jest Monstera Adansonii (Monkey Mask) Variegata, która charakteryzuje się jasnymi wariegacjami na całej powierzchni blaszki liściowej, jednakże jej cena w porównaniu do klasycznej Monstery Monkey Mask może przyprawić o zawrót głowy. 

 

Jak często podlewać Monstere Monkey Mask

 

Monsterę Monkey Mask podlewamy co 7-14 dni miękką, odstaną wodą w temperaturze pokojowej w zależności od pory roku. W okresie wzrostu czyli podczas wiosny i lata roślinę należy podlewać znacznie częściej gdy ziemia delikatnie przeschnie nie doprowadzając do całkowitego jej przesuszenia. W okresie jesienno-zimowym roślinę podlewamy dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi całkowicie przeschnie.

Monstera Monkey Mask nawożenie

Aby Monstera Monkey Mask cieszyła nasze oko szybkim i urodzajnym wzrostem należy zasilać ją w okresie wzrostu nawozem bogatym w azot np. Biohumusem Uniwersalnym. Nawozić roślinę należy co około 2 tygodnie w okresie od marca do września.

 

Monstera Monkey Mask stanowisko

     

W naturze Monstera Monkey Mask porasta pnie tropikalnych drzew kierując się w stronę słońca, która jest przysłonięte tropikalnymi liśćmi. Dlatego w uprawie domowej najlepiej będzie czuła się w miejscu jasnym gdzie światło będzie rozproszone a monstera nie będzie narażona na bezpośredni wpływ promieni słonecznych, co mogłoby skutkować poparzeniem jej liści. Najlepszym miejscem dla uprawy Monstery Monkey Mask będzie więc parapet wschodni lub zachodni. Z uwagi na tropikalny klimat naturalnego środowiska w jakim występuje Monstera Monkey Mask należy jej zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza co uzyskać możemy poprzez zraszanie lub używanie nawilżacza powietrza. Amplituda temperatur dla uprawy Monstery Monkey mask jest dość wysoka, roślina wytrzymuje temperatury od 10 do 24 stopni celsjusza. Warto jednak pamiętać, że w chłodniejszej temperaturę Monstera przestanie rosnąć.  

 

Monstera Monkey Mask przesadzanie

 

Młodą roślinę przez jej szybkie tempo wzrostu należy przesadzać znacznie częściej niż okaz dorosły najlepiej raz w roku a w niektórych przypadkach nawet częściej. Przy każdym przesadzaniu należy wybrać doniczkę  o rozmiar lub w przypadku dużego wzrostu korzeni nawet dwa rozmiary większą pamiętając o warstwie drenażu w postaci keramzytu na spodzie doniczki.

Podłoże do Monstery Monkey Mask

Podłoże dla Monstery Monkey Mask powinno być przewiewne, przepuszczalne, przewiewne o odczynie 6,5-7 pH. W naszym sklepie specjalistyczne podłoże dla monster przygotowywane przez nas na świeżo dopiero po złożeniu przez was zamówienia. 

 

Monstera Monkey Mask rozmnażanie

 

Najprostszym sposobem na rozmnożenie Monstery Monkey Mask jest rozmnażanie w wodzie. Należy odciąć czubek dorosłej rośliny, włożyć do wody i cierpliwie czekać na korzenie. Dopiero gdy pęd wypuści co najmniej 3 pędy korzeniowe możemy posadzić go do małej doniczki. 

 

                                                                 fot. thejoyofplants.co.uk

Najczęstsze problemy w uprawie i choroby Monstery monkey mask

 

Pomimo tego, że monstera Monkey Mask to roślina bardzo  łatwa w uprawie wciąż na naszej drodze może pojawić się kilka problemów w jej uprawie. Powinniśmy czuć się zaalarmowani gdy zauważymy:

  • żółknące liście

   gdy zauważysz, że liście monstery Monkey Mask stają się żółte należy wykluczyć kilka najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy jakimi są: przelewanie rośliny, zbyt niska wilgotność powietrza, zbyt mała doniczka. Ponadto powodem żółtych liści u monstery monkey mask może być zbyt mało urodzajna i bogata w minerały ziemia w okresie wzrostu rośliny. Należy rozpocząć przegląd rośliny od jej korzeni- jeśli będą one wyglądać zdrowo należy zmienić ziemie na bardziej urodzajną i zwiększyć częstotliwość nawożenia;

 

 • brązowe końcówki liści alarmują nas o zbyt niskiej wilgotności powietrza, w takim przypadku należy zwiększyć częstotliwość zraszania lub zastanowić się nad nawilżaczem powietrza;
 • brązowe plamy na liściach

   ich przyczyną mogą być przędziorki, które charakteryzują się delikatną pajęczyną w miejscach ich występowania.Na początkowym etapie inwazji przędziorków dobrym rozwiązaniem będzie przemycie liści letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub rozpuszczonego szarego mydła. Warto również zastosować naturalnego wroga przędziorka dobroczynka kalifornijskiego. Jeżeli brązowa plama na powierzchni liścia Monstery Monkey Mask posiada żółtą obwódkę świadczy to o chorobie grzybowej spodowanej nadmiernym podlewaniem rośliny lub zbyt mało przepuszczalnym podłożem;
 • opadające liście

  Monstery Monkey Mask to najczęściej następstwo braku wystarczającej ilości światła;
 • żółte, plamiste odbarwienia liści

  to z kolei wina wciornastków, czyli małych, praktycznie niewidocznych gołym okiem przecinków, które pojawiają się gdy wilgotność powietrza spada poniżej 50%

 

Zobacz również:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl