Philodendron Pink Princess w uprawie domowej. Krótka droga do piękna 'Różowej Księżniczki' 0
Philodendron Pink Princess w uprawie domowej. Krótka droga do piękna 'Różowej Księżniczki'

Philodendron Pink Princess to łatwa w uprawie roślina doniczkowa nazywana potocznie różową księżniczką. Jeden z najbardziej urokliwych Filodendronów doceniony przez fanów roślin doniczkowych na całym świecie. Roślina kolekcjonerska będąca na topie już kilka lat.

 

Czego się dowiesz ?

  • Pink princess zalicza się do roślin łatwych w uprawie z którą poradzicie sobie w uprawie.
  • Podłoże powinno być luźne, przepuszczalne.
  • Roślina najlepiej rośnie w miejscu jasnym.
  • Philodendron lubi zwiększony poziom wilgoci.
  • Wybarwienie Pink Princess w głównej mierze zależy od genów.

 

 

 

Charakterystyka Philodendrona Pink Princess

Pink Princess swoją popularność zawdzięcza łatwością w uprawie i pięknym zielono-różowym barwom zdobiącym blaszkę liściową. Młode liście Filodendrona zaskakują za każdym razem swoim odcieniem. Liście pink princess mogą dorastać nawet do 20 cm długości. Roślina łatwo się rozmnaża i bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych.

 


Kiedy podlewać i nawozić Philodendrona Pink Princess?

Filodendrona pink princess podlewamy gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Możemy sprawdzić wilgotność podłoża wsadzając palec na głębokość około 5 cm.  Wyczuwając wilgotność podłoża wstrzymajmy się z podlaniem “różowej księżniczki”. Roślinę podlewamy równomiernie, pamiętając o zapewnieniu odpowiedniego drenażu na dnie doniczki. Podlewając roślinę poczekajmy aż woda zacznie kapać z dna doniczki, philodendron nie lubi zastoju wody.  Pamiętajcie że roślina znacznie bardziej woli chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody.Philodendrona od wczesnej wiosny do jesieni możemy nawozić nawozem do roślin ozdobnych zgodnie z wytycznymi na etykiecie nawozu. Biohumus również będzie dobrym rozwiązaniem, roślinę nawozimy co 7-10 dni.

 

Pink Princess odpowiednia wilgotność

Filodendron dobrze czuje się w miejscu o zwiększonym poziomie wilgoci na poziomie 50-60%. Niska wilgotność powietrza powoduje spowolnienie wzrostu rośliny.

Charakterystyczną objawem niskiego poziomu wilgoci jest klinowanie nowej rośliny w pochewce liściowej. Co zrobić jak liść zaklinuje się w pochewce? Możemy własnoręcznie wyjąć roślinę z pochewki, robiąc to starannie i bardzo delikatnie lub podnieść poziom wilgoci w znaczącym stopniu.

 

 

Odpowiednie stanowisko dla Philodendrona Pink Princess

Dużym znaczeniem dla roślin z grupy wariegacja ma odpowiednia ilość słońca. Roślinę możemy uprawiać przez cały rok w jasnym stanowisku nie narażając na bezpośrednie promienie słoneczne. Warto zastanowić się nad zakupem lampy doświetlającej o parametrach minimum 500 lumenów, lampa doświetlająca ustawiona zbyt blisko również może spalić liście philodendrona.

Podłoże do Philodendrona Pink Princess 

Nieodpowiednie podłoże w którym zamieszkuje “różowa księżniczka”’ może spowodować gnicie korzeni, czego staramy się unikać jak ognia. Odpowiednie podłoże dla Philodendrona powinno być lużne, przepuszcalne nie zatrzymujące wody. Podłoże w  większości powinno się składać z dodatków z małą ilością ziemi. Roślina bardzo dobrze poradzi sobie w podłożu z włókna kokosowego i kory sosnowej. Philodendrona przesadzamy wiosną w momencie kiedy korzenie philodendrona nie mieszczą się w doniczce.

 

 

Ukorzenianie Philodendrona Pink Princes

Philodendrona rozmnażamy z pomocą naczynia z wodą. Wkładamy odcięty pęd rośliny do naczynia z wodą i dodatkiem węgla aktywnego zapewniając jej odpowiednia temperaturę w okolicach 22-25 stopni celsjusza i dużej ilości słońca. Do ukorzenienia możemy również wykorzystać wilgotny mech.                                                                                                                                                                                                                                       

Od czego zależy wybarwienie liści Philodendrona Pink Princess

                                                                                                                                                                                                                                                     Kolejną niesamowitą cechą Filodendrona Pink Princess jest to, że każdy jego liść jest zupełnie inny, niepowtarzalny. Z tego też powodu nie należy się martwić, gdy któryś liść z rzędu będzie miał bardzo mało różu lub nie będzie miał ich wcale. Na wybarwienie liści Philodendrona Pink Princess w głównej mierze mają wpływ dwa czynniki:

 

  • warunki hodowlane

 aby uzyskać jak najlepsze wybarwienie liści należy zapewnić filodendronowi dużą ilość światła, jednak należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą poparzyć liście rośliny; 

  • pula genów rośliny

wszystko zależy z jakiej rośliny matecznej były pobierane sadzonki 

  

Zobacz również poprzednie wpisy:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium