Co zrobić żeby Strelicja zakwitła? 'Rajski Ptak' w uprawie doniczkowe, jak o nią dbać? 2
Strelicja- Zjawiskowy "Rajski Ptak" w Świecie Roślin Doniczkowych

Strelicja od kilku lat nieustannie podbija serca polaków i króluje w naszych domach. Roślina ta cieszy się powodzeniem nie tylko ze względu na piękne duże zielone liście ale również dzięki swoim niezwykle dekoracyjnym kwiatom, które zależnie od odmiany są pomarańczowe w kształcie rajskiego ptaka (Strelitzia Reginae) lub białe (Strelitzia Nicolai).

 

Z tego wpisu dowiesz się :

 

  • W naturalnych warunkach Strelicja dorasta do około 12 m wysokości. 
  • Strelicja w okresie wzrostu potrzebuje wzmożonego podlewania.
  • Strelicje przesadzamy co ok. 4 lata.
  • Temperatura otoczenia w okresie zimowania nie powinna spadać poniżej 12 stopni celsjusza.
  • Częstym problemem w uprawie Strelicji jest gnicie korzeni spowodowane słabym/brakiem drenażu.





Strelicja-Charakterystyka 

Strelitzia to gatunek pochodzący z Afryki Południowej. W naturze Strelicja potrafi dorastać nawet do 12 metrów wysokości. W uprawie domowej potrafi dorosnąć do sporych gabarytów jednak cechuje ją wolne tempo wzrostu dlatego sporo ludzi decyduje się na zakup dużych roślin, których ceny przyprawiają o zawroty głowy. Strelicja Cechuje się różniącymi się od siebie kształtem w zależności od gatunku dużymi, zielonymi liśćmi. Największą ozdobą strelitzia są jej niezwykle dekoracyjne kwiaty, które mają nawet do 20 centymetrów długości. Kwitnienie Strelicji niestety następuje dopiero po upływie kilku lat, gdy roślina osiągnie sporą wielkość- co jest kolejnym argumentem za kupowaniem dorosłych już okazów. Aby Strelitzia zakwitła ważne jest także zapewnienie jej odpowiednich warunków uprawy. Strelicja to roślina mało wymagająca, która przy odrobinie miłości odwdzięczy się bezproblemową uprawą.

 

 

Strelicja- Odmiany

W uprawie domowej wyróżniamy dwie odmiany, które królują w naszych domach:

 

 

Charakteryzuje się o wiele większym i okazalszymi pierzastozłożonymi liśćmi o widocznym nerwie głównym. Dorosłe liście Strelicji Białej z czasem pękają w miejscu nerwów co podkreśla egzotyczność rośliny. Największym atutem Strelicji Nikolai bez wątpienia są kwiaty koloru białego z widocznymi niebieskimi przebarwieniami do złudzenia przypominające głowę rajskiego ptaka. 

 

 


 której liście są znacznie mniejsze i węższe niż swojej poprzedniczki, jednak wciąż niezwykle dekoracyjne. Kwiaty Strelicji Królewskiej są sprzedawane jako kwiaty cięte w każdej kwiaciarni z powodu ich niezwykłego ubarwienia. Strelicja Królewska zakwita pomarańczowo-niebieskimi niezwykłymi kwiatami, które rekompensują jej to, że w przeciwieństwie do Strelicji Białej dorasta maksymalnie do 150 cm wysokości w uprawie domowej.

 

Strelicja- stanowisko i temperatura

 

Ze względu na swoje Afrykańskie pochodzenie strelicja preferuje stanowiska Jasne i Ciepłe. Temperatura nie powinna spadać poniżej 18 stopni celsjusza. Latem Strelitzia może by egzotyczną ozdobą balkonu lub tarasu.

 

Strelicja- podłoże i przesadzanie

 

Idealne podłoże dla Strelicji powinno być żyzne, przepuszczalne. Warto wzbogacić je o odrobinę piasku lub gliny. Strelicje należy przesadzać co około 4 lata pamiętając o zwiększeniu donicy ponieważ korzenie Strelicji bardzo szybko rozrastają się na boki. Przy Przesadzeniu Strelicji nie można zapomnieć o drenażu w postaci sporej warstwy keramzytu na dnie donicy. 

 

 

Strelicja- podlewanie, zraszanie i nawożenie

 

Strelicja w okresie wzrostu potrzebuje wzmocnionego nawadniania, jednak należy uważać aby nie doprowadzić do zastoju w doniczce, co może spowodować gnicie korzeni, które w przypadku strelicji są dość kruche i delikatne. Jeżeli chcemy doczekać się kwiatów należy w okresie od października znacznie ograniczyć podlewanie i odstawić strelicje w chłodniejsze miejsce (ok 12 stopni celsjusza), w połowie stycznia należy wrócić do regularnego podlewania. 

 

Strelicja- Zraszanie

 

Strelicja ze względu na swoje pochodzenie preferuje dużą wilgotność powietrza, dlatego korzystne będzie regularne jej zraszanie.

 

Strelicja- Nawożenie

 

 Strelicje nawozimy w okresie wzrostu regularnie co 2 tygodnie nawozami bogatymi w potas i fosfor np. Biohumusem Uniwersalnym . Jeżeli chcemy doczekać się kwiatów strelicji wskazane jest używanie nawozu do kwiatów kwitnących. 

 

Strelicja- Rozmnażanie

 

Rajskiego ptaka możemy rozmnożyć poprzez nasiona. Strelicja owocuje, a jej owoce wielkości ziarnka grochu schowane są wewnątrz łuski. Nasiona moczy przez 24 godziny a następnie nasiona wkładamy do doniczki w której podłoże powinno być przepuszczalne. Nasiono Strelicji podlewamy aż woda zacznie kapać z dolnej części doniczki. Strelicje umieszczamy w ciepłym i jasnym miejscu. Roślina zakwita dopiero po kilku latach.

 

Następnym sposobem rozmnażania jest podział pędów. Najlepsza porą jest wiosna, roślina po podziale zakwita dopiero w następnym roku wegetacji. Tak więc musimy uzbroić się w cierpliwość.

 

Strelicja- choroby

 

Fytoftoroza Strelicji

 

Choroba grzybicza strelicji powodująca gnicie korzeni i pędów liściowych. Liście żółkną i stopniowo obumierają a w miejscu infekcji pojawia się brązowa plama świadcząca o infekcji rośliny. Chore liście należy odciąć, zalecamy również przesadzenie naszej rośliny do nowego podłoża i zastosować preparaty grzybobójcze.

Choroby grzybicze zazwyczaj biorą się z złej pielęgnacji rośliny.  Braku odpowiedniego drenażu na spodzie doniczki, nieprzepuszczalnego podłoża.

 

Dlaczego liście Strelicji się zawijają?

 

Zwijanie liści Strelicji spowodowane jest suchym podłożem lub niską wilgotnością powietrza. Zmiana miejsca spoczynku Strelicji w miejsce mocniej nasłonecznione może również mieć na to wpływ, strelicja adaptuje się do nowych warunków.

 

Tarcznik Oleandrowiec

 

to niewielkie szkodniki osiągające kilka milimetrów długości i z reguły żerują na spodniej części liścia.  Tarczniki przybierają kształt owalny szarego koloru, żerujące na roślinach doniczkowych. Szkodniki żywią się sokiem zawartym w roślinach, w wyniku czego liście żółkną i usychają zostawiając przy tym charakterystyczny ślad w postaci spadzi. 

 

Tarczniki zwalczanie

 

Tarczniki możemy potraktować patyczkami, wacikami nasączonymi spirytusem (2 łyżeczki spirytusu na 1L wody z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń). Strelicje uważnie przemywamy włącznie z miejscami trudno dostępnymi.  Po każdym przemyciu liścia należy wymienić wacik.  Po wykonaniu całego zabiegu należy przemyć liście strelicji. Zabieg powtarzamy kilkakrotnie co 7-10 dni.

Oprysk na tarczniki z zastosowaniem oleju jadalnego. Oprysk przygotowujemy mieszając 10 ml oleju np. słonecznikowego z 1L ciepłej wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Preparat dokładnie mieszamy przez 2-3 minuty a następnie przelewamy do zbiorniczka. Tak przygotowanym opryskiem nanosimy na roślinę bez pominięcia trudno dostępnych miejsc np. łączenia łodyg. Oprysk najlepiej zastosować w późniejszych godzinach wieczornych tak aby temperatura nie była zbyt wysoka. Proces powtarzamy kilkukrotnie po 5-7 dniach. Po 2-3 dniach od oprysku staranie opłukujemy roślinę. Jeżeli jednak nie mamy czasu na przygotowanie oprysku warto zastosować opryski chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych takie jak np. Emulpar.

 

Zobacz również poprzednie wpisy:

 

Komentarze do wpisu (2)

23 grudnia 2023

Witam mam Sterlicjie królewska od ok dwóch miesiecy mam z nia problem, ma wełnowca i liscie brazowieja schna a młode liscie sa blade ,myje liscie woda z plynem i octem w odpowiednich proporcjach ale i tak marnieje mi w oczach jestem zalamana bo byla piekna i bardzo duza a teraz wyglada strasznie w okresie zimowym przesadzanie jest bardzo utrudnione co moge jeszcze dla niej zrobic?

2 stycznia 2024

Może spróbować ocet zamienić na alkohol izopropylowy? Jak to nie pomoże - zostaje chemia. Wełnowce mogą w glebie też siedzieć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium