Najczęściej spotykane szkodniki na liściach Monstery. Zobacz jak z nimi walczyć! 0
Monstera- Najczęstsze Szkodniki, Jak z Nimi Walczyć.

Monstera mimo tego że jest silną i odporną rośliną miewa gorsze okresy. Często po zakupie rośliny w supermarketach towarzyszy nam euforia, kilka dni później uśmiech znika i pojawia się zagwozdka “ co robię nie tak”? . I pokazują się one,  niechciane szkodniki.

 

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

  • Przędziorki rozwijają się w miejscach o niskiej wilgotności powietrza.
  • Dobroczynek kalifornijski jest naturalnym wrogiem przędziorka i wciornastka
  • Wciornastek zostawia po sobie duża ilość oznak, powodując  spustoszenie.
  • Wełnowce często chowają się w miejscach trudno dostępnych

 

 

Wełnowiec na liściach monstery

Wełnowiec jest bardzo charakterystycznym szkodnikiem przez wzgląd na białe ubarwienie przypominając kłaczek wełny. Wielkość szkodnika to zaledwie kilka milimetrów, żywi się sokiem naszej monstery. Wełnowce zazwyczaj występują na spodniej części blaszki liścia przy czym pozostawiając po sobie ślad. Szkodniki  bardzo szybko przenoszą się na inne rośliny dlatego kluczowy jest czas. Opryski chemiczne mogą przynieść rezultat ale nie zawsze się sprawdza.

 

                                                                                                 fot.mójstorczyk.pl

Sposoby walki z wełnowcem

Roztwór z szarego mydła

Tanim i skutecznym sposobem walki z wełnowcami będzie stworzenie roztworu z szarego mydła.  Wrzątek wody wlewamy do naczynia, następnie dodajemy szare mydło. Możecie zrobić to na oko, tylko nie przesadźcie z ilością ( 15-20 g) w zupełności wystarczy. Mieszamy roztwór przez krótki czas i odstawiamy do momentu w którym woda będzie letnia. 

Tak przygotowanym roztworem przecieramy liście monstery z każdej strony. Pamiętajcie o trudno dostępnych miejscach w których wełnowce czują się najlepiej. Pomocne mogą być patyczki higieniczne. Proces jest czasochłonny dając satysfakcjonujące rezultaty. Przemywanie powtarzamy kilka razy co 5-7 dni.  

Olej Parafinowy

Olej parafinowy z łatwością kupimy w aptece. Mieszamy parafinę z wodą w proporcji 1:1. Wszystko dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i następnie nakładamy np. pędzelkiem na liście monstery. Po kilku dniach opłukujemy roślinę bardzo dokładnie letnią wodą. Zabieg powtarzamy za każdym razem kiedy zauważymy na naszych liściach wełnowce. 

 

Przędziorek na liściach monstery 

Przędziorek to mały pajączek, którego kolor zmienia się zależnie od pory roku, rozwoju i płci. Atakuje drzewa, krzew i różnego rodzaju rośliny doniczkowe. Przędziorek żywi się sokiem z liścia rośliny, wpływa to bardzo negatywnie na kondycję ponieważ roślina traci naturalną zdolność do fotosyntezy zatrzymując wzrost ,powolnie obumierając.  Najlepszymi warunkami do rozwoju przędziorka są miejsca gdzie powietrze jest suche. Sposobem walki z przędziorkami jest przecieranie liści gąbką z płynem do mycia naczyń. Jeżeli jednak zależy nam na naturalnym pozbyciu się szkodnika z naszej monstery możemy użyć dobroczynka kalifornijskiego ich naturalnego wroga , który z łatwością sprosta wyzwaniu.

 

                                                           fot. leaflo.pl

Wciornastki na liściach monstery

Owady o drobnej budowie posiadające dwie pary skrzydeł, z aparatem gębowym kłująco-ssącym . Na chwile obecną znane jest około 6 tysięcy odmian. Żywi się sokiem z tkanki roślin. Powoduje liczną ilość uszkodzeń a rozpoznanie tego szkodnika jest dosyć kłopotliwe. Wciornastki pozostawiają żółte, srebrzyste  plamy na górnej części liścia, przebarwienia i poranienia liści .

 

                                                             fot. lovethegarden.com

 

Wciorniastki jak rozpoznać szkodnika ? 

Podstawiamy białą kartkę pod podejrzany liście a następnie potrząsamy. Wypatrujemy małych i szybko poruszających się szkodników. Możemy również użyć plaster ogórka, plaster wkładamy do naszego podłoża, czekamy około godzinę i szybko podnosimy wypatrując szkodnika. Szkodnik jest bardzo niebezpieczny dla naszych pociech, dlatego powinniśmy szybko reagować.

 

Jak walczyć z wciornastkiem?

Do walki przeciwko tak trudnemu przeciwnikowi możemy zacząć od wykorzystania jego naturalnych wrogów takich jak: dziubałeczek wielożerny, dobroczynek kalifornijski. Decydując się na oprysk chemiczny najlepiej zastosować preparaty dedykowane do walki z tym szkodnikiem np. kohinor. Roślinę opryskujemy i podlewamy opryskiem w celu bardziej efektywnego działania a następnie wkładamy do foliowego worka i zostawiamy roślinę na około 5-6 godzin. Proces powtarzamy po około 5-7 dniach.

 

Zobacz poprzednie wpisy

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium