Żelazny liść i jego wymagania. Aspidistra Wyniosła jak o nią zadbać? 0
Aspidistra Wyniosła Żelazny Liść.Uprawa, Pielęgnacja i Wskazówki

Aspidistra Elatior to wdzięczna i elegancka roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych domach! Dzieje się tak nie tylko ze względu na jej estetyczne walory (a są niezaprzeczalne!) ale także dlatego, że nazywana jest ‘żelaznym liściem’’- co oznacza to w praktyce? Nic innego niż fakt, że Aspidistra to roślina niezwykle odporna i prosta w uprawie. Jesteś początkujący w sferze roślin i szukasz bezproblemowej rośliny na start? Aspidistra Wyniosła będzie strzałem w dziesiątkę!

 

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

  • Roślina odporna na niesprzyjające warunki
  • Jedyna odmiana nadająca się do uprawy w domu to Aspidistra Elatior
  • Daje rade w warunkach z ograniczoną ilością światła
  • Aspidistra toleruje suche powietrze

 

 

Aspidistra Wyniosła- Charakterystyka

Aspidistra naturalnie porasta dość ciemne i zimne lasy Azji (Chiny, Japonia). Charakteryzuje się dostojnymi, sztywnymi zielonymi liśćmi dorastającymi nawet 60 cm długości, które osadzone są stosunkowo krótkich ogonkach liściowych. Jak już wspominaliśmy wcześniej Aspidistra to roślina niezwykle odporna na wszelkie zaniedbania i niesprzyjające warunki uprawy. Jej tempo wzrostu może i nie powala, jednak jest rośliną długowieczną i z pewnością zostanie z wami na długo! Zdarza się, że Aspidistra zakwitnie malutkimi czerwono-brązowymi kwiatami przypominającymi gwiazdki, jednak zdarza się to bardzo rzadko. 

 

Aspidistra Wyniosła odmiany 

Aspidistra Elatior jest jedynym gatunkiem z rodzaju Aspidistra, który uprawiany jest w warunkach domowych. Na uwagę zasługuje odmiana “Variegata”, która jest bardzo pożądana przez kolekcjonerów z uwagi na wariegacje czyli żółte bądź kremowe pasy pojawiające się na zielonej blaszce liściowej Aspidistry.

                                        

                                                           FOT. Kořenokvětka (Aspidistra elatior Variegata)

Aspidistra Wyniosła stanowisko

Aspidistra wymaga stosunkowo niewiele światła dlatego poradzi sobie nawet w miejscu półcienistym. Najlepszym jednak miejscem dla niej będzie miejsce jasne gdzie światło będzie rozproszone a roślina nie będzie narażona na bezpośredni wpływ promieni słonecznych. Jednak jak już wcześniej wspominaliśmy ze względu na małe wymagania poradzi sobie nawet w miejscach bardziej zacienionych. Podobnie w przypadku temperatury Aspidistra to dość wyrozumiała roślina, latem preferuje temperaturę na poziomie około 21 stopni celsjusza, czyli standardowa temperaturę pokojową. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni celsjusza.

 

Aspidistra Wyniosła podlewanie

Aspidistrę podlewamy dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Latem około dwa razy w tygodniu zimą raz w tygodniu. 

 

Aspidistra Wyniosła zraszanie

Aspidistra toleruje suche powietrze, jednak pozytywnie reaguje na zraszanie. Dlatego zalecamy regularne zraszanie aspidistry. 

 

Aspidistra Wyniosła nawożenie

Należy uważać, aby nie przesadzić z nawożeniem Aspidistry, wystarczająca częstotliwość to raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu  w okresie wegetacyjnym. Aspidistrę zasilamy nawozem do roślin zielonych lub biohumusem uniwersalnym.

                                           

Aspidistra Wyniosła podłoże, przesadzanie

Aspidistrę powinno sadzić się do nieco mniejszych, ciasnych doniczek- wtedy roślina odwdzięczy się pięknymi, dużymi i bujnymi liśćmi. W związku z tym przesadzanie Aspidistry nie jest konieczne co roku a co kilka lat, kiedy zaobserwujemy, że doniczka wyraźnie jest zbyt mała.  Dobrym podłożem dla Aspidistry jest ziemia uniwersalna zmieszana z perlitem. Należy również pamiętać o drenażu w postaci warstwy keramzytu na spodzie doniczki.

 

Aspidistra Wyniosła rozmnażanie

Aspidistrę rozmnażamy poprzez podział kępy w trakcie przesadzania (na wiosnę). W tym celu należy rozdzielić bądź rozciąć kępę tak aby uzyskać sadzonki z 3-4 liśćmi. Nowe rośliny należy posadzić do mniejszych doniczek. 

 

                                  

                                                                                      FOT.WAITROSEGARDEN.COM

 

Aspidistra Wyniosła choroby i szkodniki

 Jak już wspominaliśmy Aspidistra to niezwykle odporna roślina, jednak i przy jej uprawie (niezwykle rzadko ale jednak) zdarzają się problemy. Do najczęstszych problemów w uprawie Aspidistry zaliczamy:

  • Bardzo delikatna pajęczynka na liściach i przy ziemi, zielono-żółte plamki na liściach to oznaka przędziorka, który jest jednym z najczęstszych “nieproszonych gości” na naszych roślinach domowych. W tym wypadku należy jak najdokładniej przemyć liście i łodygi  wodą z np. szarym mydłem z obu stron a następnie wykonać profilaktyczny oprysk. 
  • Brązowe plamy na liściach Aspidistry to oznaka poparzenia liści na skutek zbyt słonecznego stanowiska. 
  • Pękające liście lub rozdwajające się końcówki liści Aspidistry to oznaka przenawożenia rośliny, w tym przypadku ograniczamy nawożenie. 
  • Żółte końcówki liści Aspidistry to oznaka przelania rośliny, należy pamiętać, że podlewanie musimy dostosować do stanowiska w miejscu zacienionym Aspidistrę podlewać należy rzadziej niż w miejscu słonecznym 
  • Srebrne lub żółte plamy na liściach, praktycznie niewidoczne “przecinki” na blaszce liściowej i wygląd “wyssanych” tkanek liścia to sprawa wciornastków. Wciornastki to dość trudni do zwalczenia nieprzyjaciele poprzez szybkość w ich rozmnażaniu, najskuteczniejszym sposobem ich zwalczania są opryski chemiczne dedykowane wciorniastkom.  

 

Zobacz nasze poprzednie wpisy o 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium