Bezpieczne wysyłki zimą

Język Teściowej Inaczej Sansewiera. Uprawa, Pielęgnacja i Porady 0
SANSEWIERIA Wszystko co musisz wiedzieć

Sansewieria nazywane także wężownicą oraz potocznie “Językiem Teściowej”- kiedyś zmora szkolnych korytarzy i gabinetów lekarskich, dziś obowiązkowa pozycja w każdej domowej dżungli! Podobno piękno tkwi w prostocie- zdecydowanie się z tym zgadzamy! Nie bez powodu mianowano je określeniem żelazne rośliny- wężownica potrafią zaadaptować się do każdych warunków i z pewnością przy minimalnym wysiłku się z każdym właścicielem (nawet takim, który nie ma ręki do roślin!). 

Skąd pochodzi Język teściowej?

Sansewieria w większości pochodzą z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Wywodzi się z rodziny szparagowatych. Co może zadziwić wielu z was kwiat języka teściowej spokrewniona jest z Draceną! Wężownice to sukulenty, których mięsiste liście przypominające wyglądem szable (w których Sansewierie magazynują wodę) przybierają różne kształty i kolory oraz wzory w zależności od gatunku. 

 

Język teściowej odmiany

Dotychczas opisano niemal 70 różnych gatunków Sansewierii. Najpopularniejszą odmianą, tą którą przed laty spotkać można było na każdym szkolnym korytarzu jest Sansewieria Gwinejska (Sansevieria Trifasciata), w obrębie tego gatunku wyróżniamy różne formy Sansewierii najpopularniejszymi z nich są: “Black Gold”, “Laurentii”, “Moonshine

 

 

Drugim najczęściej wyszukiwanym, jednak nie mniej pożądanym gatunkiem jest Sansewieria Cylindryczna (Sansevieria Cylindrica), inaczej zwana także walcowatą. Charakteryzuje się smukłymi liśćmi o okrągłym przekroju, które często zaplatane są w warkocze aby podnieść atrakcyjność wizualną rośliny.

 

 

Kolejną przyciągającą wzrok odmianą  jest Sansewieria Bacularis, która przy zapewnieniu odpowiednich warunków świetlnych, oszczędnym podlewaniu i nie narażaniu jej na przeciągi zakwitnie i będzie cieszyła wasze oko efektownymi biało-liliowymi kwiatami. 

 

 

 

Odpowiednie stanowisko ?

 

Sansewieria, nazywana rośliną żelazną poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach! Odpowiednie będzie dla niej zarówno stanowisko słoneczne jak i zacienione. Idealna temperatura otoczenia dla wężownicy wynosi od 21 do 24 stopni celsjusza, jednak języka teściowej kwiat bez problemu znosi temperaturę do 30 stopni celsjusza.  W okresie zimowym temperatura powinna być nieco niższa, jednak nie niższa niż 15 stopni.  

 

Jak podlewać i nawozić Sansewierie?

 

Sansewieria jest sukulentem, który w swoich mięsistych liściach magazynuje wodę, przez co Sansewierie przygotowane są na wytrzymanie długiego okresu czasu bez wody. Najważniejszą zasadą przy podlewaniu wężownicy jest- NIE PRZELEWAĆ! Nadmierna ilość wody i jej zastój w doniczce skutkuje tym, że roślina gnije a następnie umiera. Tak więc na pytanie jak podlewać język teściowej roślina odpowiadamy- bardzo oszczędnie! Dodatkowo Sansewieria nie wymaga zraszania. Jeżeli chodzi o nawożenie Sansewierii sprawa ma się podobnie jak w kwestii podlewania- oszczędnie! W okresie wiosenno-letnim rekomendujemy nawożenie nie częściej niż raz w miesiącu połową dawki nawozu rekomendowanej przez producenta.  W okresie jesienno-zimowym z kolei całkowicie zaprzestajemy nawożenia. 

 

Język teściowej podłoże

 

Podłoże języka teściowej powinno być przepuszczalne i próchnicze, świetnie sprawdzi się uniwersalna żyzna ziemia do kwiatów zielonych z dodatkiem piasku. Należy pamiętać, że Sansewieria są roślinami, które preferują mniejsze doniczki. Nie przesadzamy rośliny dopóki nie daje nam wyraźnych znaków, że tego właśnie potrzebuje (duża ilość wystających korzeni z doniczki, “wiszące” liście). Wtedy przesadzamy Sansewierie wiosną. 

Języki teściowej kwitnienie

Przy odpowiednich warunkach roślina zakwita nie zależnie od pory roku, kwiaty wężownicy pięknie pachną przypominając zapach jaśminu. Kwiatostan rośliny składa się z drobnych białych kwiatków, po zakwitnięciu roślina może zaowocować a owoce w kształcie jagody posiadają czerwony kolor.

 

 

Sansewieria właściwości

Języki teściowej posiadają umiejętność oczyszczania powietrza z toksyn, dlatego zaleca się  kwiaty języki teściowej zagościły na stałe w sypialni .

 

 

Sansewieria czy jest trująca? 

Sansewieria to roślina trująca dla zwierząt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl