Monstera Deliciosa jak o nią dbać aby cieszyła twoje oko? Dziurawe pnącze nie takie straszne. 0
Monstera - dziurawe pnącze o pięknym wyglądzie. Jak dbać ?

Wszyscy z nas kojarzą tego "potwora" z dziurami. Kiedyś największy koszmar, korytarzy szkolnych, gabinetów lekarskich i biur- dziś roślinka bez której nasze "Urban Jungle" nie może istnieć a jej warunki adaptacyjne zostały docenione przez miłośników roślin doniczkowych. Często wybierana jest jako jedna z pierwszych roślin doniczkowych a jej rozłożysta postura świetnie ozdobi wnętrze salonu.

Czego się dowiesz?

  • Monstera jest rośliną łatwą w uprawie
  • Monstera oczyszcza powietrze z różnych toksyn
  • Sok monstery jest szkodliwy dla zwierząt i ludzi
  • Monstera nie zalicza się do roślin szybko rosnących
  • Monstere przesadzamy do doniczki o dwa rozmiary większej od poprzedniej.
  • Żółknięcie liści spowodowane jest nadmiernym podlewaniem.

 

 

 

Monstera charakterystyka

 

W naturalnym środowisku porasta lasy tropikalne Ameryki Północnej. Rozróżniamy około 50 gatunków tej rośliny takich jak chociażby Monstera Monkey Mask. Ale do tego przejdziemy niebawem. Jak pewnie wszyscy już wiecie prawie wszystkie monstery posiadają na swoich liściach charakterystyczne dziury. Monstera w swoich tkankach posiada sok mleczny który chroni ją przed roślinożercami. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to roślina “żelazna”. Co oznacza, że nie jest trudna w uprawie. Dając jej odrobinę uwagi jest w stanie zaskoczyć nas swoimi dużymi rozmiarami i powiewem egzotyki w każdym domu.

                                                                                        

 

Bez wątpienia jest to roślina którą budzi pożądanie co może być spowodowane kształtem blaszki liści jak i charakterystycznych dziur. Do prawidłowego wzrostu musimy zapewnić jej jedynie odrobinę światła (w lasach tropikalnych ilość światła jest bardzo ograniczona). Najpopularniejszą  odmianą tego gatunku jest Monstera Deliciosa zwaną “ Dziurawa” . Tuż za nią plasuje się Monkey Mask. Mimo mniejszych gabarytów, jej ażurowy wizerunek wpływa na bardzo duża popularność. 

                         

                                        

                                                                   

Monstera stanowisko

 

Niezbędnym elementem do rozwoju Monstery jest zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska. Roślinka potrzebuje słońca ale nie może być narażona bezpośrednio na promienie słoneczne, ponieważ spowoduje to poparzenie liści. Najlepszym stanowiskiem będzie więc miejsce półcieniste. Optymalna temperatura do uprawy monstery wynosi 20-25 stopni celsjusza, jednak w nieco niższej temperaturze równie dobrze sobie poradzi. Monstera znacznie lepiej toleruje przesuszenie niż nadmiar wody, który może spowodować gnicie korzeni. 

                        

                                               

Monstera jak podlewać ?

 

Nie częściej niż raz w tygodniu w sezonie letnim, zimą w okresie grzewczym raz na 8-10 dni tak aby ziemia z góry była zawsze sucha. Pamiętajcie aby w sezonie grzewczym nie stawiać monstery przy grzejniku. Jeżeli chcemy aby nasza monstera cieszyła się długowiecznością należy dokarmiać ja w postaci nawozów, od wiosny do późnego lata nie częściej niż co 2-3 tygodnie.

 

Jaka ziemia do monstery?

 

Często pytacie nas jakie podłoże będzie odpowiednie dla tego gatunku- już spieszymy z odpowiedzią. Podłoże przepuszczalne- takie, które nie będzie zagrażało zatrzymaniu zbyt dużej ilości wody. Co powinno zawierać takie podłoże? Już tłumaczymy! Przede wszystkim torf, perlit, piasek i włókno kokosowe. Taki dobór składników gwarantuje bardzo dobrą kondycję rośliny.              

                           

Jak przesadzać monstere ?

Młode monstery należy przesadzać raz w roku na wiosnę. Doniczka do której przesadzamy powinna być maksymalnie o dwa rozmiary większa od poprzedniej. Doniczka powinna zawierać otwory w dnie. Bardzo ważne jest również to aby na dnie doniczki był odpowiedni drenaż, tak aby nadmiar wody mógł spokojnie odpłynąć.

Przesadzając do zbyt dużej doniczki możemy dopuścić do sytuacji w której wilgoć ziemi  spadnie. Monstera bardzo szybko rośnie dlatego proponujemy zaopatrzyć się w palik bambusowy owinięty matą kokosową.

 

Jak rozmnożyć monstere ?

 

Kilka słów o rozmnażaniu monstery-na pewno nie jest to takie straszne jak na pierwszy rzut oka nam się wydaje. Przy odrobinie wiedzy damy (wspólnie) radę! Najprostszym sposobem jest ukorzenianie w wodzie. Należy odciąć część z wierzchołka rośliny z ,którego wyrastały kiedyś liście (ale najlepiej miedzy 3-4) i widocznym korzeniem powietrznym. Istotna jest temperatura która powinna wynosić ok 25-26 stopni. Drugą (trudniejszą) metodą jest odkład powietrzny Na starszym pędzie rośliny wykonujemy nacięcie a następnie nakładamy zmieszany mech i ziemię, w następnym kroku zabezpieczamy folią do momentu wypuszczenia nowych korzeni i możliwości odcięcia od macierzystej rośliny.

Czy monstera jest trująca?

Liście i łodyga monstery zawiera trującą substancje przez co jest szkodliwa dla zwierząt i ludzi.  Styczność z trującym sokiem monstery w szczególności z jamą ustną może doprowadzić do podrażnienia gardła i błony śluzowej.

 

Dlaczego liście Monstery żółkną?

Żółte liście monstery spowodowane są nadmiernym podlewaniem i zastojem wody w doniczce. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu na dnie doniczki. Monstera lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż przelanie.

 

Zobacz rownież inne wpisy o

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium