Bezpieczne wysyłki zimą

Chamedora Wytworna Uprawa, Pielęgnacja i Porady 0
Chamedora Wytworna- Wskazówki, Uprawa, Pielęgnacja

CHAMEDORA WYTWORNA INACZEJ NAZYWANA PALMĄ KORALOWĄ TO PIĘKNA W SWOJEJ PROSTOCIE PALMA ZYSKUJĄCA DUŻE GRONO FANÓW.  CZĘSTO WYBIERANA JAKO JEDNA Z PIERWSZYCH ROŚLIN DONICZKOWYCH W DOMOWYM “ URBAN JUNGLE”.  SWOJĄ POPULARNOŚĆ ZAWDZIĘCZA ŁATWOŚCI W UPRAWIE I DUŻEJ ODPORNOŚCI NA NIESPRZYJAJĄCE WARUNKI. STONOWANY I ELEGANCKI POKRÓJ CHAMEDORY ŚWIETNIE ODNAJDUJĘ SIĘ W KAŻDEJ PRZESTRZENI.

 

Czego się dowiesz?

  • Chamedora wytworna to roślina łatwa w uprawie.
  • Wykorzystywana do różnych dekoracji.
  • Palma koralowa poradzi sobie w ciemniejszym stanowisku.
  • Łatwa w rozmnażaniu
  • Choroby Chamedory biorą się z dużych zaniechań w pielęgnacji rośliny

Chamedora wytworna charakterystyka

Chamedora elegans naturalnie porasta tropikalne lasy Gwatemali oraz Meksyku. Dorasta nawet do 3 metrów wysokości a w uprawie domowej potrafi osiągnąć około 2 metry wysokości. Roślina posturą tworzy piękny, gęsty pióropusz o żywej zielonej barwie. Chamedora Wytworna często wykorzystywana jest do tworzenia różnego rodzaju dekoracji takich jak np. las w szkle, które coraz częściej wybierane są na prezenty jak i ciekawe dodatki do naszych domowych wnętrz. Dodatkowym atutem posiadania Chamedory w swoim domu jest umiejętność oczyszczania powietrza z toksyn. Kwiaty Chamedory pojawiają się niezależnie od pory roku a dzięki nim mogą pojawić się pomarańczowe owoce o niewielkim koralowym kształcie. Długa żywotność i nie wygórowana cena jest jej dodatkowym atutem.

 

                                Chamedora elegans 

Chamedora wytworna stanowisko

Chamaedorea elegans odnajduje się zarówno w zacienionym i znacznie jaśniejszym miejscu. Stanowisko jasne gdzie Chamedora nie będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne sprzyjać będzie w szybszym wzroście rośliny. Należy jednak uważać aby nie wystawić rośliny na bezpośrednie słońce co może skutkować poparzeniem liści. Palma koralowa nie toleruje nagłych spadków temperatury i przeciągów. Odpowiednią temperatura dla prawidłowego wzrostu rośliny jest to między 15 a 23 stopnie celsjusza. 

Chamedora wytworna podlewanie 

Palme koralową podlewamy gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie, przesuszenie rośliny będzie skutkowało pojawieniu się brązowych plam na końcówce liści.  Roślina również nie lubi przelewania co skutkuje gniciem korzeni.  Najlepiej zapewnić stale lekko wilgotne podłoże i cieszyć się pięknymi walorami dekoracyjnymi.

 

                                     

 

Chamedora wytworna podłoże

Podłoże palmy koralowej  musi być przepuszczalne, próchnicze. Ważne aby na dnie była warstwa drenażu chociażby z keramzytu. Najlepszymi składnikami do stworzenia podłoża jest torf i piasek. 

Chamedora wytworna zraszanie

Chamedora lubi zwiększoną wilgotność powietrza dlatego roślinę zraszamy regularnie. Pamiętać należy aby nie stawiać rośliny w okolicy grzejników itp. 

Chamedora wytworna przesadzanie 

Z uwagi na stosunkowo powolne tempo wzrostu Chamedory nie ma konieczności przesadzania jej co roku. Roślinę przesadzamy dopiero gdy system korzeniowy przestanie mieścić się w donicy. 

Chamedora wytworna nawożenie 

Chamedorę nawozimy od lata do połowy jesieni, co dwa tygodnie w okresie wzrostu specjalistycznym nawozem do palm bądź nawozem do roślin zielonych.

Chamedora wytworna rozmnażanie

Najprostszym sposobem na rozmnożenie palmy koralowej jest jej podział podczas przesadzania. Drugim sposobem jest rozmnażanie z nasion rośliny. Nasiona moczymy w wodzie przez około 5-7 dni, następnie pojedyncze nasiona wkładamy do ziemi dedykowanej (ziemia do siewu).  Chamedora powinna zacząć kiełkować po około miesiącu ale mogą zdarzyć się cięższe przypadki i proces może się opóźnić. Cały proces jest wymagający ponieważ trzeba zapewnić wysoką temperaturę roślince w okolicach 25-27 stopni celsjusza i większej wilgotności powietrza. 

 

                                     

                                         fot. Chamedora wytworna (Variegata)

Chamedora wytworna choroby i szkodniki

  • Chamedora wytworna zazwyczaj zaczyna chorować z powodu złej pielęgnacji.  Bezpośrednie promienie słoneczne, niska wilgotność powietrza, przesuszenie, bardzo rzadkie podlewanie może prowadzić do niewłaściwego rozwoju rośliny. Plamistość liści to choroba grzybicza , którą możemy rozpoznać poprzez pojawienie się żółtych i brązowych plam na górnej i dolnej części liści. W tej sytuacji zalecamy kupić przeciwgrzybiczy preparat do oprysku roślin.  
  • Niepożądanymi szkodnikami są np. wełnowce. Rozpoznacie je po białym nalocie na górnej części liścia i łodydze w formie kłaczków. Zalecamy zakupienie środka środka na insekty np. Substral.
  • Ziemiórki och te ziemiórki. Małe muszki zamieszkujące podłoże naszej rośliny. Najlepszym sposobem na usunięcie tych małych i jakże uciążliwych szkodników jest przemycie korzeni i zmianę na nowe podłoże. Jeżeli jednak nie chcecie tego robić, można zastosować preparat substral polysect.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl