Jak pielęgnować skrzydłokwiata aby zakwitł? Podstawowe informacje dla lepszej kondycji Twojej rośliny! 2
Jak dbać o Skrzydłokwiata? Uprawa, Pielęgnacja, Wskazówki i Porady

Skrzydłokwiat to zdecydowanie jedna z popularniejszych roślin w naszych domach o pięknych walorach dekoracyjnych.  Elegancka postawa rośliny przyciąga oko nawet tych niewtajemniczonych w świat kwiatów doniczkowych. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Gatunek obejmuje 50 odmian o nietuzinkowym wyglądzie. Dodatkowym atutem Skrzydłokwiatu jest jego super moc .

 

Czego się dowiesz czytając ten wpis?

  • Skrzydłokwiat posiada umiejętność oczyszczania powietrza z toksyn
  • Do prawidłowego wzrostu potrzebuje zwiększonej wilgotności powietrza
  • Może kwitnąć cały rok
  • Najlepszym stanowiskiem dla kwiatu będzie miejsce jasne gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne.

 

 

Skrzydłokwiat uprawa, jak o niego dbać aby zakwitł? 

Skrzydłokwiat to dość popularna roślina doniczkowa, która znajduje się w dużej ilości polskich domów, biur itp. Niezaprzeczalnie jest to doskonały wybór ponieważ oprócz walorów dekoracyjnych skrzydłokwiata charakteryzuje umiejętność oczyszczania powietrza z toksyn a nawet posiada umiejętność zmniejszenia pleśni w pomieszczeniu. Skrzydłokwiaty posiadają wiele odmian które różnią się od siebie wielkością liści i ich ubarwieniem, jednak wszystkie odmiany łączą niezwykle dekoracyjne białe kwiaty. Decydując się na Skrzydłokwiat musicie pamiętać, o tym, że straszne z nich ‘pijaki’ i niedobór wody natychmiast komunikują wiotczeniem liści. Z tego wpisu dowiesz się najważniejszych rzeczy o uprawie Skrzydłokwiata, co zrobić aby pięknie kwitł a także poznasz jego najciekawsze odmiany!

 

Skrzydłokwiat charakterystyka

Skrzydłokwiat inaczej Spathiphyllum to niezwykle dekoracyjna roślina z rodziny obrazkowatych pochodząca z tropikalnych lasów gdzie rośnie w cieniu tropikalnych drzew. Większość odmian skrzydłokwiata tworzy kępy dużych ciemnozielonych liści o podłużnym kształcie. Przy zapewnieniu Skrzydłokwiatowi optymalnych warunków jego kremowe liście mogą utrzymywać się nawet cały rok- co czyni go niezwykle atrakcyjnym. Niektóre jego odmiany mogą osiągać nawet 100 cm wzrostu! Skrzydłokwiaty to rośliny bardzo proste w uprawie i polecane są osobom dopiero zaczynającym przygodę z roślinami doniczkowymi.Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn, dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie go w sypialni.

 

Skrzydłokwiat odmiany

Rozróżniamy niemalże 50 gatunków Skrzydłokwiatu, co ciekawe najczęściej w naszych domach spotkać można dwa gatunków jakimi są: Skrzydłokwiat Wallisii- o ciemnozielonych lancetowatych liściach i białym kwiatostanie oraz Skrzydłokwiat Kwiecisty do którego zaliczanym takie popularne odmiany jak Chopin, Pearl Cupido, lub Alfa. Wśród wielu odmian skrzydłokwiatu pojawiły się także pożądane przez kolekcjonerów odmiany takie jak Skrzydłokwiat Diamond Variegata, który charakteryzuje się występowaniem wariegacji (białych wybarwień na powierzchni zielonej blaszki liściowej). Jeszcze jedną odmianą o której chcielibyśmy wspomnieć jest Skrzydłokwiat Silver Cupido, którego liście w porównaniu do innych gatunków nie są zielone a srebrzysto-niebieskie. Z tak szeroką i różnorodną gamą gatunków i odmian, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! 

                                                                                                                           

      fot.Skrzydłokwiat Variegata, Spathiphyllum Diamond

Skrzydłokwiat stanowisko

 Stanowisko jest niewątpliwie najważniejszym aspektem uprawy Skrzytłokwiatu. Skrzydłokwiat najlepiej odnajdzie się w miejscu gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie promienie słoneczne, idealnym wyborem będzie miejsce półcieniste, zbyt duże słońce może skutkować poparzeniem liści rośliny. Przy doborze odpowiedniego miejsca dla uprawy skrzydłokwiatu należy mieć na uwadze fakt, że skrzydłokwiat źle znowu przeciągi i zbyt wysoką temperaturę.

 

 

Skrzydłokwiat podlewanie 

Z uwagi na fakt, że w naturze skrzydłokwiat rośnie w bardzo wilgotnym, tropikalnym klimacie bardzo istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej wilgoci. Skrzydłokwiata podlewamy więc w okresie letnim często, nawet 3-4 razy w tygodniu. Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania do maksymalnie 2 razy w tygodniu tak aby podłoże było ciągle wilgotne ale nie mokre. 

 

 

Skrzydłokwiat zraszanie 

Tutaj podobnie jak w przypadku podlewania niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej wilgoci powietrza.  Skrzydłokwiata zraszamy regularnie latem nawet co drugi dzień, zimą zmniejszamy intensywność zraszania.

 

Skrzydłokwiat jaka ziemia ?

Do uprawy skrzydłokwiata najlepsze będzie żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Należy pamiętać o odpowiednim drenażu w postaci keramzytu na dnie doniczki. 

 

Skrzydłokwiat przesadzanie 

Skrzydłokwiata powinno przesadzać się co roku na wiosnę do doniczki o rozmiar większą. Przy przesadzaniu należy dokładnie oczyścić korzenie ze starej ziemi i wymienić ją na nową. 

 

Skrzydłokwiat nawożenie

Skrzydłokwiaty nawozimy jedynie w okresie wegetacji co około dwa tygodnie. Przy nawożeniu skrzydłokwiatu świetnie sprawdzi się zarówno nawóz do roślin zielonych jak i kwitnących, lub naturalny biohumus. 

 

 Skrzydłokwiat rozmnażanie 

Rozmnażanie to idealny sposób na “odmłodzenie” skrzydłokwiatu. Taki zabieg powinniśmy stosować średnio co 4 lata. W tym celu należy rozdzielić kępy rośliny na mniejsze (około 4 liściowe) i tak przygotowane sadzonki posadzić w oddzielnych doniczkach.

 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić aby skrzydłokwiat zakwitł?

 

 

Zbyt mało światła

Jak już wcześniej wspomnieliśmy dobrym miejscem do uprawy skrzydłokwiatu jest miejsce półcieniste- jednak w temacie kwitnienia może okazać się to zgubne. Należy pamiętać, że w zbyt zacienionym miejscu skrzydłokwiat z braku dostępu do promieni słonecznych nie zakwitnie. Wtedy należy przestawić roślinę w miejsce nieco bardziej nasłonecznione, jednak nie całkowicie jasne!

Zbyt twarda woda podczas podlewania

Aby skrzydłokwiat raczył nas swoimi pięknymi kwiatami należy podlewać go przegotowaną, miękką i odstaną wodą. Zbyt twarda woda może prowadzić nie tylko do problemów z kwitnieniem ale także do pojawienia się pleśni w doniczce lub brązowienia liści. 

Zbyt dużo azotu w nawozach 

Nawożenie skrzydłokwiatu wyłącznie nawozem do roślin zielonych (czyli takim, w którego składzie widnieje duża ilość związków azotowych) może powodować problemy z zakwitnięciem rośliny. Nawozy bogate w azot powodują bujny wzrost zielonych części rośliny co niestety utrudnia kwitnienie. W takim przypadku warto sięgnąć po nawóz specjalistyczny dla roślin kwitnących, w którym znajduje się znacznie mniej azotu a więcej potasu i fosforu, które sprzyjają kwitnieniu.

 

ZERKNIJ NA POPRZEDNIE WPISY

 

 

Komentarze do wpisu (2)

19 lipca 2023

Cenny i profesjonalny artykuł. Dziękuję.

22 stycznia 2024

postaram się tak postepować. Żaden skrydłokwiat nie kwitł mi nigdy dwa razy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium