Wiesz czym są sukulenty? Kilka informacji dzięki którym zrozumiesz ich zalety. 0
Sukulenty Jak Dbać? Najważniejsze Informacje o Uprawie, Porady

Sukulenty to rośliny łatwe w uprawie o nieprzeciętnych kształtach. Często wybierane są jako rośliny dawane na prezent, do różnego rodzaju aranżacji np. sukulenty w szkle a również coraz częściej stają się modne jako podziękowania weselne. Można powiedzieć ,że przechodzą drugą młodość. 

 

Sukulenty charakterystyka

 

Sukulenty to rośliny odporne na różnego rodzaju zaniedbania, ich warunki adaptacyjne przyczyniły się do tego , że potrafią wytrzymać dłuższy czas bez podlewania. Grube mięsiste liście magazynują wodę dlatego świetnie dają radę w chwilowej suszy. Sukulent świetnie współpracuje z osobami zapominalskimi i również tymi nie mającymi ręki do roślin doniczkowych. Zapewniając sukulentom odpowiednie warunki będziemy mogli cieszyć się wzrostem i pięknymi walorami dekoracyjnymi rośliny.

 

Sukulenty rodzaje

 

Na chwile obecną rozróżniamy trzy rodzaje sukulentów.

 

  • Sukulenty korzeniowe - Gromadzą wodę w rozwiniętych systemach korzeniowych i bulwach. 
  • Sukulenty liściowe - jak sama nazwa wskazuje grube, mięsiste liście magazynują wodę ,liście często w kształcie walcowatym. Tkanka liścia zapobiega parowaniu wody. Przykładowe gatunki :Zamioculcas, Grubosz, Aloes
  • Sukulenty łodygowe - rodzaj sukulentów o zredukowanej ilości liści o dużej mięsistej, łodydze w której magazynuje duże ilości wody a w okresie przesuszenia rośliny, woda magazynowana zostaje oddana. Kształt sukulenta przybiera różne formy ale najczęściej przybierają kształt walca i kuli. Powierzchnia może być gładka lub pokryta brodawkami. Do tego gatunku zaliczają się: Kaktusowate, wilczomleczowatych, toinowatych itp.

 

 

Czy sukulent kwitnie?

Sukulenty jak inne rośliny kwitną, niektóre odmiany kwitną co roku a nie które potrafią zakwitać raz w życiu. Kwiaty niektórych sukulentów są ledwo widoczne okiem, natomiast kwiaty kaktusów osiągają dosyć spore rozmiary.

 

Sukulent stanowisko do uprawy

Sukulenty lubią słońce, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Promienie słoneczne wpływają pozytywnie na kondycję rośliny i piękne wybarwienie. Niektóre sukulenty o zwartej posturze pozbawione słońca z czasem mogą stać się wiotkie. W sezonie letnim śmiało możemy wystawić roślinę na balkon i taras w celu stymulacji wzrostu. Pamiętajmy że takie rośliny jak Aloes nie należy wystawiać na bezpośrednie słońce, poskutkuje to spaleniem liści.

 

Podlewanie Sukulentów

Sukulenty mimo tego że są odporne na chwilową suszę warto podlewać.  Roślinę podlewamy dopiero wtedy gdy ziemia przeschnie, ale jeżeli zdarzy się nam zapomnieć , nic się nie dzieje wystarczy podlać i oczekiwać powrotu do zdrowia.

Ważne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu na spodzie doniczki. Zastój wody powoduje gnicie korzeni. W okresie spoczynku roślinie musimy zapewnić temperaturę w granicach 15 stopni celsjusza i ograniczyć do minimum podlewanie.

 

 

Sukulenty zraszanie

 Sukulenty co dziwne tolerują zraszanie ale musimy spełnić pewne warunki jakimi jest np. woda o kwaśnym odczynie pH np. deszczówka.  Zraszanie powinno się odbywać wczesnym rankiem lub wieczorem tak aby mgiełka wody pozostała na Sukulencie w kontakcie z słońcem nie doprowadziła do poparzenia rośliny

 

Sukulenty nawożenie

Sukulenty nawozimy od wiosny do jesieni. Nie częściej niż co 2-3 tygodnie nawozem do sukulentów lub kaktusów . W okresie spoczynku sukulentów nie nawozimy. 

                          

Sukulenty podłoże

Ziemia do sukulentów doniczkowych powinno być przepuszczalna, sucha ,dobrze zdrenowana. Prawidłowe podłoże musi zapewnić łatwe opuszczenie nadmiaru wody z doniczki i zapewnić sole mineralne.  Dobre podłoże po nawilżeniu będzie kruszyć się w rękach. W naszej ofercie znajdziecie podłoże do kaktusów i sukulentów klikając tutaj.



Sukulenty przesadzanie

Sukulenty przesadzamy dopiero kiedy korzenie zaczynają wychodzić z doniczki lub obecna doniczka staje się za ciasna. Najlepszą porą jest wiosna ale nic złego nie stanie się jeżeli zrobicie to np. latem. Przesadzając sukulenty wybieramy doniczkę o 2-3 rozmiary większą od poprzedniej. Przed przesadzeniem nie podlewamy rośliny. Sukulent wyjmuje z doniczki i starannie oczyszczamy z poprzedniego podłoża, starannie oglądamy system korzeniowy a następnie usuwamy zniszczone korzenie. Po włożeniu do nowego podłoża nie podlewamy rośliny przez 2-3 dni unikając mocnego słońca.

 


 

Rozmnażanie Sukulentów 

  • Rozmnażanie sukulentów z nasion 

Wysiew przeprowadzamy w okresie letnim, ponieważ ilość słońca jest większa. Nasiono wysiewamy do małej doniczki i ustawia w miejscu półcienistym. Podczas kiełkowania nie może przeschnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie rośliny na naczyniu z wodą. Temperatura sprzyjająca kiełkowaniu powinna osiągnąć min. 20 stopni celsjusza.

  • Rozmnażanie z pędów 

Niektóre odmiany posiadają w swoich pędach sok mleczny podrażniający skórę, zalecamy ubrać do tego rękawiczki. Pęd z sokiem wkładamy do wody o temperaturze 40-45 stopni tak aby zawartość zakrzepła. 

 

Zobacz również poprzednie wpisy o 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
<
Sklep internetowy Shoper Premium