Inni klienci kupili również
Widocznie wzmocnij! Sypki nawóz
Widocznie wzmocnij! Sypki nawóz
8,40 zł
szt.
Ficus benjamina 'Green Kinky'
Ficus benjamina 'Green Kinky'
19,90 zł
szt.
Asplenium 'Parvati'
Asplenium 'Parvati'
29,50 zł
Geranium Lecznicze, Anginka
Geranium Lecznicze, Anginka
19,95 zł
szt.
Philodendron 'Florida Green'
Philodendron 'Florida Green'
39,00 zł
Aloe vera 'Aloes leczniczy'
Aloe vera 'Aloes leczniczy'
21,00 zł
Philodendron 'Narrow Escape'
Philodendron 'Narrow Escape'
49,99 zł
szt.
Calathea 'Medallion'
Calathea 'Medallion'
35,00 zł
szt.
Aglaonema 'Red Master'
Aglaonema 'Red Master'
69,99 zł
szt.
Sansevieria 'Zeynalica'
Sansevieria 'Zeynalica'
40,00 zł
Zielistka- pielęgnacja, odmiany, podlewanie. Wskazówki i Porady 0
Zielistka- pielęgnacja, odmiany, podlewanie. Wskazówki uprawy.

Zielistka to jedna z łatwiejszych w uprawie wśród roślin doniczkowych o właściwościach zdrowotnych!

Przed kilkunastoma a nawet dziesięcioma laty nie sposób byłoby wyobrazić sobie domu, szkolnego korytarza lub przychodni lekarskiej bez rośliny jaką jest zielistka. Za posiadaniem zielistki wśród swojej domowej dżungli przemawiało (i wciąż przemawia!) wiele czynników takich jak łatwa dostępność, przystępna cena, szybki wzrost oraz fakt, że zielistka nie jest trująca dla psa i kota. Dziś Zielistka Sternberga poniekąd odeszła w zapomnienie, a szkoda ponieważ oprócz bycia łatwą w uprawie posiada szereg właściwości zdrowotnych o których dowiesz się czytając ten wpis!Czego się dowiesz?

 

  • Jakie są popularne odmiany tego gatunku
  • W jakim miejscu Zielistka odnajduję się najlepiej
  • Jak często ją podlewać
  • W jakich miesiącach i w jakim przedziale czasu nawozić roślinę
  • W jakim podłożu rośnie najlepiej
  • Dwa proste sposoby na rozmnażanie rośliny
  • Właściwości zdrowotne
Zobacz również rośliny o równie pięknych barwach jak te. CLICK

 

Charakterystyka Chlorophytum

 

Zielistka (Chlorophytum Ker Gaw) - bo tak brzmi jej pełna nazwa zaliczana jest do roślin szparagowatych i charakteryzują się podłużnymi liśćmi. W naturze występuje w regionach tropikalnych a pochodzi z południowej Afryki. Z uwagi na to, że jak już wspomnieliśmy Zielistka jest bardzo łatwa w uprawie polecamy ją dla roślinnych nowicjuszy oraz dla osób zabieganych, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin.

 

Odmiany Zielistki

 

Zielistka Sternberga - nazywana zielistką czubiasta, jedna z najbardziej popularnych odmian uprawianych w naszych domach. Malownicze ubarwienie i łatwość w uprawie Sternberga jest dużym atutem. Zielistka posiada właściwości lecznicze.

                                             Fot. depositphotos.com

                                                         Fot. depositphotos.com 

Zielistka comosum Ocean- najbardziej popularna odmiana zielistki. Charakteryzuje się podłużnymi liśćmi o zielonej barwie i białych brzegach blaszki liściowej. Jak większość odmian charakteryzuje się wytwarzaniem licznych rozłogów.

 

 

Zielistka comosum Bonnie- zupełna odwrotność wspomnianej wyżej przeciwniczki! Odmiana Bonnie posiada biały środek blaszki liściowej i zielone brzegi i w odróżnieniu do Zielistki Ocean jej liście są poskręcane niczym burza loków.

                                          

                                                    

Zielistka orchidastrum Green Orange- mówiąc nieobiektywnie nasza faworytka, wystarczy tylko na nią spojrzeć! Charakteryzuje się pomarańczowymi ogonkami liściowymi i unerwieniem w tym samym kolorze. Blaszka liściowa ma kolor zielony. 

                                           

 

Zielistka comosum Lemon- najmniej efektowna z wymienionych, lecz wciąż zjawiskowo piękna. Jej liście są w całości zielone. Jest jedną z roślin najbardziej filtrujących powietrze.

 

Stanowisko bezpieczne dla Zielistki?

 

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy Zielistka jest rośliną łatwą w uprawie i w związku z tym będzie dobrze czuła się w miejscu półcienistym jak i nasłonecznionym. Natężenie światła słonecznego będzie wpływać na szybkość jej wzrostu jak i wybarwienie liści. Latem zielistka może przebywać na tarasie, balkonem lub nawet w ogrodzie!

 

Podlewanie Zielistki

 

Zielistkę podlewamy regularnie i obficie gdy górna część podłoża przeschnie. Należy jednak pamiętać, że Zielistka nie lubi zalewania. Zarówno po przelaniu jak i przesuszeniu końce jej liści staną się brązowe. Przesadzanie Zielistki

 

Zielistka najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym ,zdrenowanym, jakim może być ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu i drenażem na spodzie donicy w postaci keramzytu. Zielistkę przesadzać możemy o każdej porze roku.

 

Zraszanie Zielistki

 

Zielistkę w sezonie letnim należy zraszać co drugi dzień.

 

                                               

                              

                                                                    fot. gardeneo

Nawożenie 

 

Zielistkę nawozimy w okresie od marca do września nie częściej niż co dwa tygodnie. Nawozem do roślin zielonych lub uniwersalnym biohumusem. 

 

Rozmnażanie Zielistki 

 

Szybkie tempo wzrostu jakim charakteryzuje się zielistka zdecydowanie sprzyja jej rozmnażaniu i czyni zielistkę jedną z łatwiejszych roślin do rozmnażania. Istnieją dwa sposoby na rozmnażanie zielistki.

  • rozmnażanie przez odnóżki- które wytwarza większość odmian zielistki. Najprościej ujmując: należy urwać wyrastające na długich pędach odnóżki i ukorzenić w wodzie lub nawet od razu włożyć do doniczki z ziemią. 
  • rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej- niektóre odmiany jak np Zielistka Green orange nie wytwarzają odnóżek. W takim wypadku zielistkę rozmnażamy przez podział kępy podczas przesadzania. Po wyciągnięciu rośliny z doniczki po jej oczyszczeniu należy rozdzielić od siebie pędy rośliny i posadzić w osobnych mniejszych doniczkach.

 

Właściwości zdrowotne Zielistki

 

Jak wspominaliśmy na samym początku artykułu za posiadaniem zielistki przemawia szereg jej właściwości wpływających pozytywnie na nasz organizm i nasze otoczenie!

 

Zielistka jest jedną z roślin, które posiadają najsilniejsze właściwości filtrowania powietrza i oczyszczania go z substancji takich jak między innymi tlenki węgla, formaldehyd. dwutlenek azotu, aceton, toluen czy też metale ciężkie. Zielistka również w naturalny sposób zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniu a także zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne To czyni ją roślinom odpowiednią nie tylko do sypialni ale i biura! 

 

Zielistce przypisuje się też działanie odprężające na nasz organizm, obniżanie ciśnienia, zmniejszenie zmęczenia lub nawet pomoc w odprężeniu, imponujące prawda?

 

To nie koniec! Zielistka posiada także właściwości grzybobójcze i antybakteryjne, co sprawia ją idealną rośliną do pokoju dziecięcego jak i dla alergików!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl