
Diffenbachia zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych gatunków roślin doniczkowych, ale budzi pewne obawy. Legendy o tym jak bardzo trującą rośliną jest przeszły do historii, ale czy napewno? Pochodząca z rodziny obrazkowych, która obejmuje niemal 60 gatunków! Cechą charakterystyczną tej popularnej rośliny niegdyś znajdującej się w większości domów, szkół oraz przychodni są duże szerokie liście o widocznym unerwieniu i ciekawym ubarwieniu w zależności od gatunku. W dodatku Diffenbachia to jedna z łatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. W ostatnim czasie jednak nad Diffenbachią zebrały się czarne chmury w postaci licznych artykułów i przesłanek dotyczących jej toksyczności.
Czego się dowiesz?
- Diffenbachia zalicza się do roślin doniczkowych łatwych w uprawie ,nawet jeśli jesteś początkującym.
- Liście diffenbachia nie są trujące.
- Roślinę podlewamy dopiero gdy górna warstwa podłoża przeschnie odpowiednio przygotowaną wodą.
- Dobrze reaguje na zraszanie.
- Diffenbachia nie może stać na bezpośrednim słońcu w okresie letnim.
Rośliną podobną gatunkowo jak i w uprawie jest Aglaonema do której link znajdziecie klikając Aglaonema.
Czy Diffenbachia jest toksyczna i trująca?
Liście Diffenbachi same w sobie nie są trujące tylko sok zawarty w nich, który zawiera strychninę. Sama obecnośc rośliny w naszym otoczeniu, w żaden sposób nie spowoduje żadnych niepożądanych dolegliwości. Jednakże kontakt soku z liści Diffenbachi ze skórą bądź błonami śluzowymi powoduje objawy takie jak między innymi: podrażnienia i stany zapalne skóry, ból, opuchliznę, dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub nawet nerwowego. Dlatego ważnym elementem przy pielęgnacji Diffenbachi są rękawiczki. W przypadku, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta należy pamiętać aby upewnić się, że diffenbachia umieszczona jest na stanowisku, do którego dzieci i zwierzęta nie mają żadnego dostępu.
Skąd pochodzi ?
Diffenbachia pochodzi z tropikalnych lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku austriackiego ogrodnika- Josepha Diffenbacha. Charakteryzuje się dużymi liśćmi, na których powierzchni natura w zależności od gatunku namalowała rozmaite wzory. Uprawiana w warunkach domowych może osiągnąć nawet 120 cm wysokości.
Odmiany diffenbachia.
Diffenbachia obejmuje niemalże 60 gatunków, każda z nich różni się ubarwieniem liści.
Najpopularniejsze jej odmiany to:
Diffenbachia Camilla- charakteryzuje się pięknymi dwubarwnymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi, które z brzegu są ciemnozielone z kolei ich środek wypełnia kolor kremowy.
Diffenbachia Compacta- odmiana o mocno kontrastowych liściach z zielonymi brzegami i kremowym nakrapianym środku.
Diffenbachia Green Magic, której atutem są ostro zakończone zielone liście z mocno zaznaczonym kremowym nerwem.
Inne gatunki Difenbachi:, wobec których gwarantujemy, że nie można przejść obojętnie: Exotica, Rudolph Roehrs, Saturn, Mars, Reflector, Sublime, Tropic Snow, Camouflage, Perfecta i wiele wiele innych!
Odpowiednie stanowisko dla diffenbachi?
Najlepszym stanowiskiem dla Difenbachia będzie miejsce jasne, gdzie światło będzie rozproszone a roślina nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać, że Diffenbachia nie toleruje przeciągów a temperatura otoczenia powinna wynosić około 20-25 stopni C latem oraz nie około 20 stopni C zimą.
Podlewanie i zraszanie diffenbachii
Diffenbachię podlewamy przegotowaną wodą wówczas, gdy górna warstwa ziemi całkowicie przeschnie. Częściej latem i znacznie rzadziej zimą.
Z uwagi na to, że Diffenbachia pochodzi z wilgotnych lasów równikowych lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego zalecamy regularne, częste zraszanie.
W okresie wzrostu (od marca do października) polecamy nawozić roślinę nawozem do roślin zielonych lub biohumusem.
Jakie podłoże wybrać i kiedy przesadzać?
Diffenbachia najlepiej czuje się w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Takie warunki można zapewnić mieszając pół na pół ziemię uniwersalną z torfem (oczywiście nie zapominając o warstwie drenażu!)
Diffenbachię przesadzamy raz w roku- na wiosnę. Z uwagi na szybkie tempo wzrostu Diffenbachię należy przesadzać do doniczki o dwa rozmiary większej.
W jaki sposób rozmnażać diffenbachie?
Rozmnażanie Difenbachii jest stosunkowo proste i przy minimalnym wysiłku uda się bez problemów w warunkach domowych. Aby rozmnożyć Diffenbachię należy odciąć kawałek łodygi o długości około 10 cm tak aby miał węzeł z przynajmniej jednym oczkiem, następnie taki kawałek pędu należy włożyć do połowu w mieszance piasku oraz torfu. Aby rozmnażanie zakończyło się sukcesem należy zapewnić stałą temperaturę (około 21-24 stopni c) oraz wilgotność.