Inni klienci kupili również
Widocznie wzmocnij! Sypki nawóz
Widocznie wzmocnij! Sypki nawóz
8,40 zł
szt.
Ficus benjamina 'Green Kinky'
Ficus benjamina 'Green Kinky'
19,90 zł
szt.
Asplenium 'Parvati'
Asplenium 'Parvati'
29,50 zł
Geranium Lecznicze, Anginka
Geranium Lecznicze, Anginka
19,95 zł
szt.
Philodendron 'Florida Green'
Philodendron 'Florida Green'
39,00 zł
Aloe vera 'Aloes leczniczy'
Aloe vera 'Aloes leczniczy'
21,00 zł
Philodendron 'Narrow Escape'
Philodendron 'Narrow Escape'
49,99 zł
szt.
Calathea 'Medallion'
Calathea 'Medallion'
35,00 zł
szt.
Aglaonema 'Red Master'
Aglaonema 'Red Master'
69,99 zł
szt.
Sansevieria 'Zeynalica'
Sansevieria 'Zeynalica'
40,00 zł
Piękna i trująca roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Czy warto się bać? 0
Diffenbachia trująca roślina? Wszystko co musisz wiedzieć.

Diffenbachia zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych gatunków roślin doniczkowych, ale budzi pewne obawy. Legendy o tym jak bardzo trującą rośliną jest przeszły do historii, ale czy napewno? Pochodząca z rodziny obrazkowych, która obejmuje niemal 60 gatunków! Cechą charakterystyczną tej popularnej rośliny niegdyś  znajdującej się w większości domów, szkół oraz przychodni są duże szerokie liście o widocznym unerwieniu i ciekawym ubarwieniu w zależności od gatunku. W dodatku Diffenbachia to jedna z łatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych.

W ostatnim czasie jednak nad Diffenbachią zebrały się czarne chmury w postaci licznych artykułów i przesłanek dotyczących jej toksyczności.

 

Czego się dowiesz?

  • Diffenbachia zalicza się do roślin doniczkowych łatwych w uprawie ,nawet jeśli jesteś początkującym.
  • Liście diffenbachia nie są trujące.
  • Roślinę podlewamy dopiero gdy górna warstwa podłoża przeschnie odpowiednio przygotowaną wodą.
  • Dobrze reaguje na zraszanie.
  • Diffenbachia nie może stać na bezpośrednim słońcu w okresie letnim.

 

Rośliną podobną gatunkowo jak i w uprawie jest Aglaonema do której link znajdziecie klikając Aglaonema. 

 

Czy napewno jest kwiatem trującym?

Liście Difenbachi same w sobie nie są trujące tylko sok zawarty w nich, który zawiera strychninę. Sama obecności rośliny w naszym otoczeniu, w żaden sposób nie spowoduje żadnych niepożądanych dolegliwości. Jednakże kontakt soku liści Difenbachi ze skórą bądź błonami śluzowymi powoduje objawy takie jak między innymi: podrażnienia i stany zapalne skóry, ból, opuchliznę, dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub nawet nerwowego. Dlatego ważnym elementem przy pielęgnacji Difenbachi są rękawiczki. W przypadku, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta należy pamiętać aby upewnić się, że diffenbachia umieszczona jest na stanowisku, do którego dzieci i zwierzęta nie mają żadnego dostępu. 

 

Skąd pochodzi ?

Difenbachia pochodzi z tropikalnych lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku austriackiego ogrodnika- Josepha Difenbacha. Charakteryzuje się dużymi liśćmi, na których powierzchni natura w zależności od gatunku namalowała rozmaite wzory. Uprawiana w warunkach domowych może osiągnąć nawet 120 cm wysokości.

 

Popularne odmiany

Difenbachia obejmuje niemalże 60 gatunków, każda z nich różni się ubarwieniem liści. 

 

Przykładowe odmiany:

Difenbachia Camilla- charakteryzuje się pięknymi dwubarwnymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi, które z brzegu są ciemnozielone z kolei ich środek wypełnia kolor kremowy. 

 Diffenbachia Camilla

 

Diffenbachia Compacta-  odmiana o mocno kontrastowych liściach z zielonymi brzegami i kremowym nakrapianym środku.

 Diffenbachia Compact

Diffenbachia Green Magic, której atutem są ostro zakończone zielone liście z mocno zaznaczonym kremowym nerwem.

Green Magic  

Inne gatunki Difenbachi:, wobec których gwarantujemy, że nie można przejść obojętnie: Exotica, Rudolph Roehrs, Saturn, Mars, Reflector, Sublime, Tropic Snow, Camouflage, Perfecta i wiele wiele innych!

 

Odpowiednie stanowisko 

Najlepszym stanowiskiem dla uprawy difenbachii będzie miejsce jasne, gdzie światło będzie rozproszone a roślina nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać, że Diffenbachia nie toleruje przeciągów a temperatura otoczenia powinna wynosić około 20-25 stopni C latem oraz nie około 20 stopni C zimą.

 

Kiedy podlewać i zraszać?

Diffenbachię podlewamy przegotowaną wodą wówczas, gdy górna warstwa ziemi całkowicie przeschnie. Częściej latem około dwóch razy w tygodniu i znacznie rzadziej zimą. 

Z uwagi na to, że Diffenbachia pochodzi z wilgotnych lasów równikowych lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego zalecamy regularne, częste zraszanie.  

W okresie wzrostu (od marca do października) polecamy nawozić roślinę nawozem do roślin zielonych lub biohumusem. 

Jakie podłoże wybrać i kiedy przesadzić?

Diffenbachia najlepiej czuje się w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Takie warunki można zapewnić mieszając pół na pół ziemię uniwersalną z torfem (oczywiście nie zapominając o warstwie drenażu!)

Kwiat Difenbachia przesadzamy raz w roku- na wiosnę. Z uwagi na szybkie tempo wzrostu należy przesadzać do doniczki o dwa rozmiary większej.

 

Rozmnażanie 

Rozmnażanie Difenbachii jest stosunkowo proste i przy minimalnym wysiłku uda się bez problemów w warunkach domowych. Aby rozmnożyć Difenbachię należy odciąć kawałek łodygi o długości około 10 cm tak aby miał węzeł z przynajmniej jednym oczkiem, następnie taki kawałek pędu należy włożyć do połowu w mieszance piasku oraz torfu. Aby rozmnażanie zakończyło się sukcesem należy zapewnić stałą temperaturę (około 21-24 stopni c) oraz wilgotność.

 

Kwiat difenbachia                                  

Kwiat doniczkowy difenbachia kwitnie dość rzadko i nie poprawia walorów dekoracyjnych rośliny.Zaleca się odcięcie młodych liści ponieważ bardzo mocno osłabia roślinę. Liście wyrastające z szczytów łodygi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl